Syreeni ei "kasva"

Pihalle oli istutettu 2 syreeniä,kun 3 kesää sitten ostin talon.Mikähän on,kun eivät ole kasvaneet sanottavammin.Lannoitetta ja vettä olen antanut.Pitääköhän vaan vaihtaa paikkaa.Hyväkuntoisilta vaikuttavat muutoin.
57818
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

mutta odotettavissa oleva vuotuinen kasvu kymmenisen senttiä.

Äänestä

Muutama vuosi sitten istutimme uuden omakotitalomme ympäri unkarinsyreeniaidan. Kymmenessä vuodessa aita oli kuollut ja alkanut uuden kasvunsa joka kevät. Silmut tulivat aikaisin keväällä, mutta kuivuivat pois kaikista kastelu ja hoitoyrityksistämme huolimatta.
Sitten kesän aikan tuli uutta kasvua juureen joka taas seuraavana keväänä kuoli pois. Parhaimmillaan aita oli ehkä 20 senttinen harva ja surkean näköinen kukkimaton risukasa.
Kysyimme neuvoa puutarhurilta joka kävi katsomassakin aitaa ja ihmetteli kovasti.Neuvoa ei osannut antaa.
Sitten kaivoimme koko hirvityksen pois ja toisen naapurin kanssa laitoimme uudet unkarinsyreenit rajalle ja toisen kanssa tuomipihlaja-aidan.
Komeasti ovat kasvaneet molemmat aidat ja aivan samassa paikassa kuin edellisetkin.
Joten vika täytyi olla taimissa, sinulla voi kyllä olla syynä jokin muu jos kerran taimesi ovat muuten hyvän näköiset - oletko varma että ne ovat syreenejä eivätkä sireenejä?
Syreeni on nopeakasvuinen, mutta sireeni todella hidas. Itselläni on 13 vuotta vanha sireenipensas, aivan villinä maasta kaivettu - kukkii upeita violetteja kukkia, on tosi tuuhea ja hyvännäköinen, mutta on pituudeltaa vasta juuri ja juuri metrin paremmalla puolella.

Äänestä

Silloin kasvaa

Äänestä

jos kyse on pihasyreenistä, Syringa vulgaris-lila-tai valkokukkainen, niin kyse on sienitaudista jota ei voi torjua. Parasta on vaihtaa jokin muu syreenilaji-kuten unkarin-tai puistosyreeni-tilalle. Tai muita kukkapuita kuten orapihlajaa, pihlajia, tuomea lajikkeineen, koristeomenapuita, pilvikirsikkaa jne.

Äänestä
  • Mulla oli unkarinsyreeniaita noin 5 m korkea kun ostimme vanhan talomme.kaikki vihreä oli katon korkeudella ja yläkerran ikkunasta vasta huomasin että sehän kukkii mokoma.Alakerran keittiön ikkunaan näkyi vaan harmahtavia runkoja.no osa rungoista oli lahon oloisia ja sammaloituneita joten leikkasin ne pois,mikä oli tosi hankalaa kun väkisinkin sahasin terveitäkin runkoja.Lopulta tuskastuin niihin ja leikkasin ne kaikki poikki ja osa uudemmista ohuemmista rungoista jätettin n metrin mittaiseksi ettei koko aita hetkessä häviä kokonaan.Naapurini kävi jo kauhistelemassa moista murhatekoa.en ollut ihan varma mitä se tuumaa niin rajusta leikkauksesta,mutta minä halusin ne ihanat kukat silmieni eteen.kärräsin jälleen hevosenpaskaa (kiitos Karin hepalle )juurelle ja puunkuorihaketta katteeksi ettei maa pääse kuivumaan ja voi taivas miten kaunismuotoinen puusto siihen kasvoi.Leikkasin oksat hiukan kerroksittain niin että kun jokainen latvus alkaa kukkia se on kuin kukkapallo.Latvukset saat tuuheiksi kun leikkaat joka vuosi joka latvuksen poikki.se jakautuu aina kahteen osaan.tulee upea!!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Mökinakka kirjoitti:

Pihalle oli istutettu 2 syreeniä,kun 3 kesää sitten ostin talon.Mikähän on,kun eivät ole kasvaneet sanottavammin.Lannoitetta ja vettä olen antanut.Pitääköhän vaan vaihtaa paikkaa.Hyväkuntoisilta vaikuttavat muutoin.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu