Kumpi tulee alkoholiprosentin mukaan edullisemmaksi.
OIut 0,78 euroa tölkki, 0,33 cm, alkoholi% 4,4 vai
viini 7,88 euroa pullo, 75 cm, alkoholi% 14
Mitä maksan alkoholiprosentista
3
185
Vastaukset
Oluttölkissä on 1,452 cl puhdasta alkoholia, viinipullossa 10,5 cl.
Absoluuttinen alkoholi maksaa oluessa 53,72 senttiä per senttilitra, viinissä 75,05 senttiä per senttilitra.
En käyttäisi ilmaisua edullisemmaksi, vaan halvemmaksi.- Anonyymi
Kiitos, pääsin tänään itsekin samaan tulokseen, eilen kun otin sitä olutta, en pystynyt laskemaan tulosta. Meilasin tyttärelle, hänkin laski tuloksen, muttei malttanut olla mainitsematta: "kalja tulee halvemmaksi, siksi köyhät ja spurgut juo kaljaa". Ne on ne jupit sellaisia. Kummaksikohan minut arvioi.
- Anonyymi
Eniten käyttörahaa jää jos tekee itse omat juopottelunsa juomat.
Kotiviiniä Jos tekee, niin 20 litran erään menee sokeria 4 kg (4 eur), omenia 3 kg ( 4 eur), kotiviinin käymisainepaketti ( 4 eur supermarketista).
Käymisaineastia, siiviläpussi ja vesilukko maksaa yht ehkä 40 eur.
10 litran muovikanisterit maksaa jotain 4 euroa kpl kotitaloustarvikeliikkeissä ja supermarketeissa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sannalla tänään vuorossa The Daily Show
Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.1028147Tanskassa lain vaatimana Bovaer tappanut nautoja ja sairastuttanut
Samaa myrkkyä myös Suomen lehmiin ollut tuloillaan, miten teidän tilalla? https://www.agriland.ie/farming-news/bovaer-m907421Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!
Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,875587Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot785572Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm1144775Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"
Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo1232548Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa
(Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys572439Ei välimatka meitä erottanut
Vaan välirikko ja väärinymmärrykset. Oikeastaan henkinen välimatka on meidän välillä pieni, näin uskon. Näen koko ajan e71401Maajussi-Villen morsioehdokas Maarit ei halunnut Villeä - Tämä totuus valkeni kuvauksissa!
Ohhoh, tekikö Maarit mielestäsi oikean ratkaisun Villen suhteen? Maajussi-Ville on herättänyt voimakkaita tunteita puol71394Kohta taas mesikämmeneen
Onneksi kaupunki ostaa mesikämmenen, niin päästään taas tekemään rahaa461240