Mä en käsitä miten aikuiset ihmiset päästävät lapsensa sunnuntaiaamuna klo 9 soitteleen ihmisten ovikelloja. Miltä tuntuu herätä sunnuntaina klo 9 ja kun avaa oven niin siellä on joku vi**n virpoja.
En myöskään käsitä miten lapset kehtaavat kulkea joku pellehattu päässä kadulla joidenkin risujen kanssa kerjäämässä ovelta ovelle karkkia ja lässyttämässä jotain sontaa.
pääsiäinen
2
551
Vastaukset
- Helga
Ymmärrät sen sitten kun itselläsikin on joskus lapsi..pienet asiat tuovat iloa pienille.=)
- homma
Ei avaa oveensa ja ovikello pois päältä jos saa. Meilläkin soittelee aina silloin tällöin jotain kerjäläisiä, kaupustelijoita tai jehovia. Kakaroita kerjäämässä muulloinkin kuin pääsiäisenä. Kerran kerjäsi poika lauma pulloja, kun ei annettu, potkasivat oveen. Kerran poikalauma tuli kysyyn jonkun kukkasuihkupullon ja rätin kanssa saako pestä ikkunoita.
Ovi ei enään aukee muuta kuin kännykällä etukäteen ilmoittajille. Tai jos vahingossa on ovi aukastu, lähtee kerjääjät yhtä nopeesti pois kun on tullukkin. Oli sitten kakaroita tai aikuisia.
Vanhemmat ostakaa kakaroille karkit pääsiäisenä ja kieltäkää menemästä kerjään ihmisten ovien taakse. Niin tehtiin meilläkin! Ostakaa itse ne risut, saatte hyvän mielen. Kaikki kun eivät saa mitään hurmostilaa kakaroiden lässytyksistä, ehkä pedofiilit vain tykkää...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Klaukkalan onnettomuus 4.4
Klaukkalassa oli tänään se kolmen nuoren naisen onnettomuus, onko kellään mitään tietoa mitä kävi tai ketä onnettomuudes1215675Yleltä tyrmäävä uutinen
Ylen uutisen mukaan Raamattu on keksitty n. 2600. Putoaako kristinuskolta pohja kokonaan alta pois? https://yle.fi/a/744681834Riitta-Liisa ja Toni Roponen: Ero! Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa.
Riitta-Liisa ja Toni Roponen eroavat. Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa. – Talvi on ollut elämäni synk201239Pakko kertoa mies
Äitini tietää, että olen ihastunut sinuun. 😳 halusin että hän näkisi sinun kuvan ja pyysin googlaamaan sinua. Kommentti1111203Sinä vain tulit elämääni
Ja joku tarkoitus sillä on ollut. Näyttämään mitä olen ja kuinka arvokas voisin olla. Se muutti ja käänsi elämäni suunna861073Millaisia ajatuksia on kaivatusta ja tilanteestanne tänään?
Kerro omista mietteistäsi tai lähetä terveisiä. Ehkä hän lukee ja lähettää sinulle takaisin omia mietteitään.48995- 64961
- 64906
Kuulin että Metsa Manille kaavaillaan Maaseudun Sivistysliiton kunniakirjaa ja jotain
muutakin huominosoitusta. Syystä että on on elvyttänyt huomattavasti videoillaan vanhemman väen englanninkielentaitoja.23857Onko se niin
Että meillä molemmilla on niin isot egot ettei voi alentua myöntämään kuin tykkää toisesta64856