Mä en käsitä miten aikuiset ihmiset päästävät lapsensa sunnuntaiaamuna klo 9 soitteleen ihmisten ovikelloja. Miltä tuntuu herätä sunnuntaina klo 9 ja kun avaa oven niin siellä on joku vi**n virpoja.
En myöskään käsitä miten lapset kehtaavat kulkea joku pellehattu päässä kadulla joidenkin risujen kanssa kerjäämässä ovelta ovelle karkkia ja lässyttämässä jotain sontaa.
pääsiäinen
2
647
Vastaukset 2
- Helga
Ymmärrät sen sitten kun itselläsikin on joskus lapsi..pienet asiat tuovat iloa pienille.=)
- homma
Ei avaa oveensa ja ovikello pois päältä jos saa. Meilläkin soittelee aina silloin tällöin jotain kerjäläisiä, kaupustelijoita tai jehovia. Kakaroita kerjäämässä muulloinkin kuin pääsiäisenä. Kerran kerjäsi poika lauma pulloja, kun ei annettu, potkasivat oveen. Kerran poikalauma tuli kysyyn jonkun kukkasuihkupullon ja rätin kanssa saako pestä ikkunoita.
Ovi ei enään aukee muuta kuin kännykällä etukäteen ilmoittajille. Tai jos vahingossa on ovi aukastu, lähtee kerjääjät yhtä nopeesti pois kun on tullukkin. Oli sitten kakaroita tai aikuisia.
Vanhemmat ostakaa kakaroille karkit pääsiäisenä ja kieltäkää menemästä kerjään ihmisten ovien taakse. Niin tehtiin meilläkin! Ostakaa itse ne risut, saatte hyvän mielen. Kaikki kun eivät saa mitään hurmostilaa kakaroiden lässytyksistä, ehkä pedofiilit vain tykkää...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi vanhusraiskaajaa ei ole palautettu?
Ukkola kysyy Rantaselta, vaikka perussuomalaiset ovat olleet hallituksessa kolme ja puolivuotta. Rantasen vastaus on "4162001- 1831512
- 1491467
- 1231376
Katri Helena rikkoi hiljaisuuden dramaattisella uutisella: "Elossa ja ilossa ollaan"
Katri Helena on sinivalkoinen ääni. Hänen klassikkohittinsä ovat tärkeä osa suomalaista kansanperintöä. Katri veti jääh291176Nanna hakkasi Martinan aivot tuusan nuuskaksi!!!
Ihme jos Martina pystyy muodostaa järkeviä lauseita tämän nyrkkisateen jälkeen. Ottelupalkkio tuli, tajunta meni.244937- 113907
- 67752
- 26675
Vaikea löytää samantyylistä miestä
Nyt on pakko avautua. Onko ketään muuta jonka on yksinkertaisesti todella vaikeaa löytää samanhenkistä kumppania kuin i124655