Reenaaminen

Anonyymi

Tällä viikolla olen reenannu:
Maanantaina judoa
Tiistaina pyöräily/kuntosali/pyöräily
Keskiviikkona judoa
Torstaina kuntosali
Perjantaina judoa
Tänään lauantaina judoa
Huomenna sunnuntaina ulkoilu/kehonhuolto.
Ei ole kukaan tai mikään ollut tähän asti estämässä! Sama (harrastajan/puuhastelijan) ohjelma jatkuu ensi viikolla ja eteenpäin, eli ilman ininää rahasta ja mahdollisuuksita laittakaa oma harjoittelu sille tasolle minne olette menossa, sitten keskieurooppaan kisakiertueelle, niin alkaa tapahtua!

6

240

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kyllä juuri näin, suosittelen.

      Harva noista maakuuluista "majuista" on tehnyt samoin

    • Anonyymi

      Jos aiot kv kisoihin mennä niin nosta treenimäärä 2 kertaan päivässä ja jaksota päivät ja treenit sekä palautuminen hyvin.

      Harvalla paikkakunnalla kuitenkaan hyvälaatuista lajitreeniä on kylliksi tarjolla.

      • Anonyymi

        Ite en enää tähtää kv tasolle, mutta reenaaminen on niin mukavaa, että haluan tehdä sitä omalla mainitsemallani ohjemalla! Jos haluaa kv tasolle, niin pitää kasata reeniporukka, jonka kanssa reenaa mahdollisimman usein yhdessä omalla tahi naapurisalilla yleisissä reeneissä, ja loput treeniajat täyttää fysiikka/kunto/vartalonhallinta reeneillä!


      • Anonyymi

        Hyvälaatuista lajitreeniä urheilijat tarvitsevat ja onneksi pääkaupunkiseudulla on harjoituksia, joihin voi avoimesti mennä harjoittelemaan. Joissain seuroissa kun kilpailijat yrittävät kokoontua harjoittelemaan eri seuroista niin tuodaan seuraavissa tai vähintään kolmansissa harjoituksissa lasku harjoituksista kouraan. Seuraus: mennään muualle.
        Kv-huipulla kilpailjoilla ei ole muuta elämää kuin Judo. Yleensä judoa kahdesti päivässä sekä fysiikkaa kehittävät voima- ja juoksuharjoittelut ohessa.
        Kovaa harjoittelevia kilpailijoita pitäisi saada enemmän treenaamaan yhdessä seurarajojen yli. Vaikka tämä on varmaan tiedetty aina. Vaikka kilpailija menee tatamille tekemään yksilösuorituksen niin Judo on joukkuelaji. Paremmaksi judokaksi kai kasvaa haastamalla jatkuvasti itseään harjoituksissa, oppimalla muilta ja omista virheistä. Sen sijaan että itse kuvittelisi olevansa paras, pitäisi olla nautinto saada treenata itseään vielä parempien kanssa ja pyrkiä kehittymään yhtä hyväksi.

        Mutta mitäpä minä tiedän.


    • Anonyymi

      Nyt varmaan, ku Mylvi aloittaa valmentajana, niin hän varmaan kerää tietoa urheilijoiden harjoituspäiväkirjoista, ja vertaa niitä 80 luvun harjoitus määriin, sekä tietysti myös yrittää kartoittaa nykyiseen kv tasoon! Kun näitä tietoja kasataan, ja saadaan lähtökohta, niin varmaan huomataan puutteet. Toivottavasti urheilijat, valmentajat ja seurat ovat avoimia ja rehellisiä, jos harjoitusmäärätietoja pyydetään/kerätään?! Hansokun toimitus voisi aloittaa ko kartoituksen vaikka anonyyminä!

    • Anonyymi

      Mielenkiintoinen avaus perus asiast. Nyt kyllä ihmettelen kommenttien vähyyttä, voisi luulla, että kaikki on kunnossa? Ei edes "sohva/katsomosenseit kommentoi tai viisastele! Minun mielestä harjoittelu määrät tai asenne ei ole kunnossa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Saana airola ja. muusikko spekulaatiota

      Saara airolan kirja muusikko mies. Oisko redrama tai lauri tähkä? Saana oli 13 v vuonna 2014 Tekoäly sanoo : tähkä Julki
      Yhteiskunta
      14
      1582
    2. Mitäs peitsarissa on tapahtunut eilen illalla

      Mikkelissä iso poliisioperaatio https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/39ef020c-2d81-4d72-b720-651f458ba3e2
      Mikkeli
      64
      1569
    3. Miten kuvaisit tunteitasi

      tällä hetkellä?
      Ikävä
      131
      1202
    4. Jos saisit palata takaisin johonkin vuoteen

      Mikä vuosi se olisi? Ja mitä siinä hetkessä tapahtuisi?
      Ikävä
      124
      1110
    5. Mikä estää?

      tapaamisen, suhteen aloittamisen?
      Ikävä
      83
      787
    6. Mitä jos saisit selville

      että kaivattusi tekee susta pilaa?
      Ikävä
      164
      720
    7. Miksi ETTE suostu selvittämään . . . . . ...

      Asioita jotka jääneet selvittämättä toisen osapuolen kanssa? Kertoisitteko miksi ette suostu? Vaikka teidän mielestä
      Ikävä
      168
      711
    8. Wille Rydman on kansalaisten mielestä huonoiten onnistunut ministeri

      Onneksi olkoo Wille kärkipaikasta! Oletkin sen eteen tehnyt hartiavoimin töitä. "Ministeri Wille Rydman (ps) on kansala
      Maailman menoa
      405
      608
    9. Eilinen

      Herättikö eilinen jotain ajatuksia?
      Ikävä
      52
      582
    10. Tajuan kyllä

      että molemmilla on omat elämänsä ja kuvionsa ja rakkaansa. En odota mitään enkä ole tunkemassa mihinkään. Kai silti saa
      Ikävä
      52
      525
    Aihe