Reenaaminen

Anonyymi

Tällä viikolla olen reenannu:
Maanantaina judoa
Tiistaina pyöräily/kuntosali/pyöräily
Keskiviikkona judoa
Torstaina kuntosali
Perjantaina judoa
Tänään lauantaina judoa
Huomenna sunnuntaina ulkoilu/kehonhuolto.
Ei ole kukaan tai mikään ollut tähän asti estämässä! Sama (harrastajan/puuhastelijan) ohjelma jatkuu ensi viikolla ja eteenpäin, eli ilman ininää rahasta ja mahdollisuuksita laittakaa oma harjoittelu sille tasolle minne olette menossa, sitten keskieurooppaan kisakiertueelle, niin alkaa tapahtua!

6

110

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kyllä juuri näin, suosittelen.

      Harva noista maakuuluista "majuista" on tehnyt samoin

    • Anonyymi

      Jos aiot kv kisoihin mennä niin nosta treenimäärä 2 kertaan päivässä ja jaksota päivät ja treenit sekä palautuminen hyvin.

      Harvalla paikkakunnalla kuitenkaan hyvälaatuista lajitreeniä on kylliksi tarjolla.

      • Anonyymi

        Ite en enää tähtää kv tasolle, mutta reenaaminen on niin mukavaa, että haluan tehdä sitä omalla mainitsemallani ohjemalla! Jos haluaa kv tasolle, niin pitää kasata reeniporukka, jonka kanssa reenaa mahdollisimman usein yhdessä omalla tahi naapurisalilla yleisissä reeneissä, ja loput treeniajat täyttää fysiikka/kunto/vartalonhallinta reeneillä!


      • Anonyymi

        Hyvälaatuista lajitreeniä urheilijat tarvitsevat ja onneksi pääkaupunkiseudulla on harjoituksia, joihin voi avoimesti mennä harjoittelemaan. Joissain seuroissa kun kilpailijat yrittävät kokoontua harjoittelemaan eri seuroista niin tuodaan seuraavissa tai vähintään kolmansissa harjoituksissa lasku harjoituksista kouraan. Seuraus: mennään muualle.
        Kv-huipulla kilpailjoilla ei ole muuta elämää kuin Judo. Yleensä judoa kahdesti päivässä sekä fysiikkaa kehittävät voima- ja juoksuharjoittelut ohessa.
        Kovaa harjoittelevia kilpailijoita pitäisi saada enemmän treenaamaan yhdessä seurarajojen yli. Vaikka tämä on varmaan tiedetty aina. Vaikka kilpailija menee tatamille tekemään yksilösuorituksen niin Judo on joukkuelaji. Paremmaksi judokaksi kai kasvaa haastamalla jatkuvasti itseään harjoituksissa, oppimalla muilta ja omista virheistä. Sen sijaan että itse kuvittelisi olevansa paras, pitäisi olla nautinto saada treenata itseään vielä parempien kanssa ja pyrkiä kehittymään yhtä hyväksi.

        Mutta mitäpä minä tiedän.


    • Anonyymi

      Nyt varmaan, ku Mylvi aloittaa valmentajana, niin hän varmaan kerää tietoa urheilijoiden harjoituspäiväkirjoista, ja vertaa niitä 80 luvun harjoitus määriin, sekä tietysti myös yrittää kartoittaa nykyiseen kv tasoon! Kun näitä tietoja kasataan, ja saadaan lähtökohta, niin varmaan huomataan puutteet. Toivottavasti urheilijat, valmentajat ja seurat ovat avoimia ja rehellisiä, jos harjoitusmäärätietoja pyydetään/kerätään?! Hansokun toimitus voisi aloittaa ko kartoituksen vaikka anonyyminä!

    • Anonyymi

      Mielenkiintoinen avaus perus asiast. Nyt kyllä ihmettelen kommenttien vähyyttä, voisi luulla, että kaikki on kunnossa? Ei edes "sohva/katsomosenseit kommentoi tai viisastele! Minun mielestä harjoittelu määrät tai asenne ei ole kunnossa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      146
      2912
    2. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      367
      2047
    3. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      40
      1777
    4. Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?

      Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii
      Puolanka
      37
      1742
    5. Meneeköhän sulla

      oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua
      Ikävä
      32
      1421
    6. Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa

      Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em
      Ikävä
      93
      1221
    7. Määpä tiijän että rakastat

      Minua nimittäin. Samoin hei! Olet mun vastakappaleeni.
      Ikävä
      54
      1173
    8. Muutama kysymys ja huomio hindulaisesta kulttuurista.

      Vedakirjoituksia pidetään historiallisina teksteinä, ei siis "julistuksena" kuten esimerkiksi Raamattua, vaan kuten koul
      Hindulaisuus
      328
      965
    9. Jumala puhui minulle

      Hän kertoi sinusta asioita, joiden takia jaksan, uskon ja luotan. Hän kuvaili sinua minulle ja pakahduin onnesta kuulles
      Ikävä
      110
      948
    10. Annan meille mahdollisuuden

      Olen avoimin mielin ja katson miten asiat etenevät. Mutta tällä kertaa sun on tehtävä eka siirto.Sen jälkeen olen täysil
      Ikävä
      53
      782
    Aihe