Jäin leskeksi juuri. Asuimme vuokralla ja maksettiin vuokra noin puoliksi. Tultiin jotenkuten toimeen. Molemmilla meni lisäksi eläkkeestä ulosotto. Minulla jäi noin tonni nettona. Tästä lähtien koko netto menee vuokraan. Meillä on kolmio. Haluaisin pienemmän asunnon nyt kun olen yksin. Mutta: Kun ei ole luottotietoja, minun ei ole helppo saada uutta asuntoa. Mitä pitäisi tehdä, voisiko joku ottaa tähän kantaa. En halua vastauksia, että "mikset ottanut tällaista etukäteen huomioon tms. Se ei auta tässä asiassa yhtään.
Asumistukea ei 2000 bruttotulolla saa.
Asumistukea ei 2000 bruttotulolla saa.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Hae toimeentulotukea. Asumistuessa eivät ota huomioon ulosottoa mutta toimeentulotuessa se pitää ottaa edellyttäen ettet ole mennyt sopimaan jotain ulosotosta, jos olet niin ilmoita äkkiä ulosottoon ettet pysty noudattamaan sopimusta.
Tässä ap
Mitä tarkoitat tuolla ulosoton sopimisella ?
Pyydä sossusta takuuvuokraa varten maksusitoumus. Tuskin maksavat mitään takuuta rahana, mutta maksusitoumus saattaa järjestyä.
Oletko hakenut kaupungin asuntoa? Jonossa? Eiköhän se olisi sun ainoa mahdollisuus, josset saa tuota takuuvuokraa t. sitoumusta?
Ap tähän
Ainakin Vantaan kaupungin asuntoihin on nykyänn takuuvuokra.
Maksusitoumus haetaan nykyään Kelasta ja on osa toimeentulotukea.
Saat kai leskeneläkettä 6kk? Saatko jotain pitempäänkin? Ota selville.
En saa kansaneläkettä koska liian suuret tulot ?. Yksityisen sektorin perhe-eläkettä on tarkoitus hakea, käsittääkseni siinä ei ole aikarajoitusta sen maksamisessa. Olen itse ollut vakuutusvirkailijana viimeksi Elossa. joten tällainen käsitus minulla on asiasta. Jos
olen väärässä, toivon että joku selvittää sen minulle. Avioliitto oli solmittu ennen 50 v
täyttämistä, mielestäni tällainen kohta on laissa. Voi kuitenkin olla että eläkesovituksen johdosta eläkettä ei jää maksettavaksi. Mutta sitähän ei tiedä, ennenkuin on hakenut. Eli pahimmassa tapauksessa olen kuusnolla lirissä- Sitten pitää kait hakea jotain asuntolapaikkaa, tietääkö kukaan onko näitä ja jos, niin onko vaan eri ryhmille.
Mene kelan sivuille ja katso onko sulla oikeus 6kk leskeneläkkeeseen. Olen luullut, että kaikilla leskillä on siihen oikeus.
Miksi asuntolapaikka? A-ongelma? Tukiasunto? Enpä usko ett järjestyy..
Ei oo oikeutta Kelan 6 kk:n leskeneläkkeeseen kuin alle 65 vuotiaille leskillä. Ei siis kaikilla ole oikeutta
Rupeat asioimaan Kelan kanssa ja selvität toimeentulotuen pelisäännöt.
Asunto luultavasti vaihtoon edullisemmaksi, mutta selvitä senkin prosessin pelisäännöt. Kolmiosta nyt kaksioon ainakin. Hakemus kunnallisiin asuntoihin jossa on varallisuusrajat tmv. Kun osoitat että on hakemus edullisempaa kämppää varten, tukia nykyiseen asumispaikkaan ei aleta leikkamaan.
Kelasta saa vuokravakuuteen sitoumuksen jos on toimeentulotuen varassa.
Oletan että omaa varallisuutta ei liiemmin ole.
Tärkeintä tietysti se, että selvität asiaa rauhassa, asioiden hoitamisessa on byrokratiassa tietynlainen järjestys jossa pitää toimia.