Niin nyt ollaan jo viidettä päivää eletty kaksikymmentälukua, volkkari hypetti sähköautoja mutta mitään kunnollista edistysaskelta ei olla vielä nähty, volkkariväiskit paasas isoon ääneen ympäri nettiä semmosta tekosyytä että autovalmistajien kannattaa säästellä kaikki myydyt sähköautot vuodelle 2020 jotta saavat niistä parhaan mahdollisen päästökaupan tehtyä(tai jotain sinnepäin), sitten niitä kuulemma alkaa tulemaan ihan tulvimalla kunhan vuosi vaihtuu.
No nyt on volkkarilla sitten softat jumissa ja jatkossakin aina on joku syy, viime kädessä maailman litium akkutuotantokapasiteetti, jos mulla on täällä kotona kaikki vehkeet laskien(akkuporakone, kannettava, tabletti, kännyköitä yms.) akkuja yhteensä ehkä 1,5kg, kuvitelkaa jos markkinoille tulisi joka taloudelle noin 500kg tarve. Se ei sitten kovin kummosta matematiikkaa vaadi jos näin yhden talouden otannalla mennään 500/1,5=333,33. Maailman akkutuotantokapasiteetin täytyy yli 300 kertaistua että sähköautot olisi kaikkien tarjolla.
Sanokaa mun sanoneen että osa porukasta odottaa vielä kolmen vuoden päästäkin sähkövolkkariansa, maksanu tonnin varausmaksun laitteesta jonka käteen saatuaan on jo vanhanaikainen verrattuna muiden valmistajien malleihin.
Tekosyyt käytetty, on jo 2020, sähkövolkkaria tiskiin
8
102
Vastaukset
- Anonyymi
Hihii, Toyotan omapoika paniikissa.
- Anonyymi
Pitää olla todella tylsä elämä jos joutuu tuollaisia pyörittelemään päässään.
eGolfeja rekisteröidään tammikuussa varmaan hyvä määrä. ID.3:n toimitusten on kerrottu alusta asti alkavan vasta kesäkuusssa. Mikään ei ole muuttunut ja juna kulkee aikataulussa.- Anonyymi
Tojotan omapoika on ollut paniikissa jo monta päivää kun tuhnun myyntiluvut on kääntyneet selvään laskuun, Volkkarilta ja Skodalta uudet mallit rynnistää markkinoille kovalla vauhdilla..ei ihme jos poikaa ahdistaa jo.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tojotan omapoika on ollut paniikissa jo monta päivää kun tuhnun myyntiluvut on kääntyneet selvään laskuun, Volkkarilta ja Skodalta uudet mallit rynnistää markkinoille kovalla vauhdilla..ei ihme jos poikaa ahdistaa jo.
Toyotan myyntiluvut eivät ole kääntyneet laskuun vaan päinvstoin. Tammikuulle on tulossa yli puolta suurempi ensirekisteröintilukema kuin kakkopseksi tulevalla ja mallitilastossa kärjessä on kaksoisjohto. Siellä on Corolla ja Yaris.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Toyotan myyntiluvut eivät ole kääntyneet laskuun vaan päinvstoin. Tammikuulle on tulossa yli puolta suurempi ensirekisteröintilukema kuin kakkopseksi tulevalla ja mallitilastossa kärjessä on kaksoisjohto. Siellä on Corolla ja Yaris.
Pienet nousut tai laskut eivät juurikaan vaikuta kokonaiskuvaan. VW on ollut vuosia kaksi kertaa ostetumpi valmistaja kuin Toyota Suomessa.
Tämä tulee jatkumaan tästä eteenpäinkin. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tojotan omapoika on ollut paniikissa jo monta päivää kun tuhnun myyntiluvut on kääntyneet selvään laskuun, Volkkarilta ja Skodalta uudet mallit rynnistää markkinoille kovalla vauhdilla..ei ihme jos poikaa ahdistaa jo.
Onkohan nää volkkarin sähkömallit samanlaista sekundalaatua mitä konsernin perinteisetkin värkit? Jos ei niin siinähän olis volkkarin mahdollista luoda uusi brändi kunnon irtiotolla konsernin aiemmista merkeistä, tiä vaikka semmosen voisi toyotankin omistavat ostaa.
- Anonyymi
Mistä Terot saivat elämäöäsä sisältöä ennen hybridejä?
- Anonyymi
Siitä että on velkaa vähemmän(tai ei lainkaan) ku naapurin volkkariväiskillä
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 213560
Olit ihan
Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu303403Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?
Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt503371Oletko keskustellut kaivatustasi muiden
Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka513025Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?
"Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu1222849Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue
se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod192594Suomen veroaste 5 %-yks liian matala
Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.1132325MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa
TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,142135Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle
Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S281737IL- KELA:n pääjohtaja, lääke- ja oikeustieteen tohtori Lasse Lehtonen sekavassa tilassa Brysselissä!
"Iltalehden tietojen mukaan Lehtosen käytös Brysselin lentokentällä on herättänyt huomiota, ja hänen olemuksensa on tulk1321348