Latausinfraa odotellessa

Ei kannata tehdä samaa virhettä vaan ottaa opiksi. Sähköauto sopii toistaiseksi vain peräkammarin pojille jotka voi latailla kotonaan äitinsä omistamassa talossa.

https://www.kauppalehti.fi/uutiset/tesla-taksi-lopettaa-kun-latauskulut-kavivat-ylivoimaisiksi-berliinissa-omistaja-sahkoauto-ei-kannata/7641a994-b0b8-4aff-b373-3aa918a87b2d
8<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Ja kivihiilellä tuottavat kaikki sähköt töpseleihin, jos on usea Tesla niin saasteet lisääntyy sanoi professori!

Äänestä

On se kovaa tuo pelko mukahybridin myynnin hiipumisesta uuden tekniikan tieltä.

Äänestä

Hullukaan ei osta sähköautoa, eihän niitä saa missään ladattua ja akku kestää korkeintaan 8 vuotta. Ja mitä sitten ? Paalaamoon (ilman akkua, jonka irroitus maksaa tonneja) ja akku ongelmajätteisiin. Miksi ? No kun uusi akku maksaa enemmän kuin koko auto !!

Äänestä
  • Juu ei kiitos, kaasu-tai bensahybridi on oikea ratkaisu.

    Äänestä

Norjassa sähkisten myynti lähti juuri tuon latauspisteitten vähyyden vuoksi laskuun.
Meillä ollaan vielä surkeammassa tilanteessa ja tullaan olemaan vielä pitkään.

Äänestä

Itsehyydyttävien tojohybridien myynti loppuu viiden vuoden sisällä.
Tojo ei vaan osaa sähköautoja. Kumma kun ei pistänyt paukkuja tuotekehitykseen, vaan täytyi tulla puskista jokin Tesla, joka korjaa koko potin.
Tojo häipyy marginaaliin.

Äänestä
  • Eikä Tesla osaa tehdä autoa missä olisi hyvä maalipinta.
    Mutta oikeasti sähköauto on paljon yksinkertaisempi kuin polttomoottoriautoa.
    Kyse on kannattavuudesta. Vaikka Tesla on kallis, silti valmistaja tuottaa tappiota.
    Kun akkutekniikka on tarpeeksi halpaa ja laadultaan myös hyvää, tulee myös Toyotalta useampia sähköautoja. Uskoisin kuitenkin että myös hybridit kehittyvät ja niitä tullaan myymään todella kauan. Eikä pelkällä polttomoottorilla varustetut autot katoa. On paljon paikkoja missä ei ole riittävän hyviä sähköverkkoja autojen latausta varten.

    Äänestä

Mulla on latausinfra kotona. Ei tarvitse odottaa mitään vaan voi ajella alle kaksi euroa per 100km. Bensa-autolla menee 3-5 kertaa enemmän samaan matkaan.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Ei kannata tehdä samaa virhettä vaan ottaa opiksi. Sähköauto sopii toistaiseksi vain peräkammarin pojille jotka voi latailla kotonaan äitinsä omistamassa talossa.

https://www.kauppalehti.fi/uutiset/tesla-taksi-lopettaa-kun-latauskulut-kavivat-ylivoimaisiksi-berliinissa-omistaja-sahkoauto-ei-kannata/7641a994-b0b8-4aff-b373-3aa918a87b2d

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu