Hei! Olen lähdössä ensimmäistä kertaa Thaimaaseen lomalle (viikoksi). Antakaa neuvoja kokemattomalle! Miten siellä ollaan ja mitä pitää huomioida? Onko miten halpaa syöminen ulkona? Tarviiko malarialääkkeet? Antakaa vinkkejä!
Ensimmäistä kertaa Thaimaaseen
15
178
Vastaukset
- Anonyymi
Kun menet Thaimaaseen niin olet Thaimaasessa. Kun lähdet pois niin lähdet Thaimaasesta ja tulet ilmeisesti Suomeeseen. Onnea matkallesi.
- Anonyymi
Malarialääkkeitä et tarvitse, mutta ota riittävästi Tummelia mukaan.
- Anonyymi
Mihin tarvitaan Tummelia?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Mihin tarvitaan Tummelia?
huassa tummelille on käyttöä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Mihin tarvitaan Tummelia?
Leipoikia varten, koska anukseni on vielä tiukka. Olenhan menossa ensi kertaa Thaimaaseen.
- Anonyymi
En ole ennen kuullut, että joku lentäisi lomalle 8000 kilometriä viikoksi. Taitaa olla taas näitä naispuolisen ylläpidon aloituksia. Vuorokauden aikakin sopisi hyvin.
- Anonyymi
On taas thaimaalaisen joulukinkun savustaja hienon aloituksen laatinut..
No nyt kuulet. Itse olen viimeksi ollut vuosi sitten Tammikuussa viikon (seitsemän yötä perillä, yksi matkoihin) viikon Thaimaan matkalla. Olimme naisystäväni kanssa ja hänellä oli Tammikuussa viikon talviloma (ja sai siihen muutaman päivän vapaata toiseen päähän lisäksi hoidettua), joten pidempään matkaan ei ollut mahdollisuutta. Silloin otimme parin päivän varoitus-ajalla Aurinko-matkojen äkkilähtö lentopaikat Phuket:iin, muistaakseni hintaan 379€/hlö (lentohan on suora Finnairin reittilento, jota Finnair itse myö samalle ajankohdalla yli tuplat kalliimmalla hinnalla, taisi olla 799€/hlö).
Eli on paljon työpaikkoja joiden loma-aikaan tuo viikon kaukoloma on maksimi minkä pystyy viettämään, joten vaihtoehdot kun ovat joko viikon matka, taikka ei matkaa olleenkaan, niin itse mielummin valitsen sen viikon matkan...
Ja esimerkiksi matkatoimstot myyvät ihan runsaassa määrin myös noita viikon kaukomatkoja, niitä tuskin olisi myynnissä, mikäli kukaan ei niillä matkustaisi...
- Anonyymi
Ulkona syöminen on halpaa kun viet hullun miekkamiehen burgeribaariin pyydystämäsi rotat. Hullu miekkamies grillaa sinulle viidestä rotasta yhden ilmaiseksi.
- Anonyymi
Mihin päin Thaimaata olet menossa?
Voin antaa muutaman vinkin, mutta esim. Changille, Pattayalle, Phuketiin ja Krabille ne on aika erilaisia :-)
Malarialääkettä et tarvitse, koska tuskin ensimmäisellä reissullasi suuntaat viikoksi viidakkoretkelle.
Hyvää matkaa kuitenkin! nauti!- Anonyymi
Minä olen menossa Thaimaaseen, tosin en tiedä missä päin maailmaa kyseinen maa sijaitsee.
- Anonyymi
Varmaankin olet menossa Thaimaahan.
- Anonyymi
Usko nyt, olen menossa Thaimaaseen.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Usko nyt, olen menossa Thaimaaseen.
Älä mene Thaimaahan, vaan kouluun opettelemaan Suomen kieltä.
- Anonyymi
Monta kertaa olen tehnyt vain noin viikon reissun.
Kun on noi duunit hoidettavana, ei monesti voi paljoa pitempään olla.
Aloittaja ole vähän vaikea vastata kun ei tiedä minne hän menee.
Ruoka on halpaa kun syö siellä missä paikalliset kun, ja välttää hotellin ravintolaa mikäli siellä käy paljon turisteja.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille
Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.3862930SDP pelastaa uppoavan Suomen
2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis662314Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti
Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj781979Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee
Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis1021686- 1401562
- 691179
Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma
Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki1021039Tsemii Pete ja Linda! Tässä tärkeät kellonajat Euroviisut-viikon ohjelmista tv:ssä!
Euroviisut järjestetään Wienissä Itävallassa 12.-16. toukokuuta. Tsemii Pete ja Linda kisaan! Vetäkää Suomelle voitto Li12982Raiskaukset loppumaan?
Onko kenelläkään tiedossaan tuloksellisia keinoja saada väkisinmakaaminen loppumaan tai edes vähenemään? Lainsäädännön265981- 40854