Lain mukaan yhdistyksen perustamiseen tarvitaan 3 henkilöä. Hallituksessakin nämä olisivat samalla siis pj, vara PJ ja sihteeri, jotka muodostaisivat myös yhdistyksen kokouksessa koko yhdistyksen jäsenistön. Voiko näin pieni porukka todella myöntää itselleen vastuuvapauden talous ym asioissa jne. Eikö tule jääviys ongelmia? Voidaanko joku näistä kolmesta palkata yhdistyksen työntekijäksi kahden hengen päätöksellä, kosak se kolmas on tietysti jäävi asiasta päättämään. Voivatko nämä kolme olla sukulaisia keskenään, eli perhe perustaa yhdistyksen.
Jostakinhan on yhdistyksen aloitettava, mutta onnistuuko todella yhdistyksen pyörittäminen kolmella hengellä juridisesti?
Voiko yhdistystä todella pyörittää kolmella hengellä!
3
235
Vastaukset 3
- Anonyymi
Jo vain yksi vastaavanlainen yhdistys ollut vuosia pystyssä Lounais-Suomessa. Yhdistyksen jäseninä oli perustaja/puheenjohtaja, perustajan vaimo sekä poika.
- Anonyymi
Länsi-Uudellaamaalla Kirkkonummen Pilvijärvellä on yhdistys, jossa on vain kaksi jäsentä.
- Anonyymi
Varapj ja sihteeri ei tarvita välttämättä, ellei säännöissä sitä sanota. Säännöissä on myös hallituksen jäsenmäärä, joka voi olla esim 3 - 10. Ei tarvi olla tarkka. Hallituksen jäsenten tai muiden toimihenkilöiden ei myöskään ole pakko olla jäseniä. Tilin- tai toiminnantarkastajan on oltava riippumaton ja hän osaltaan vastaa, että toiminta on laillista. Rikollisen toiminnan voi ilmiantaa kuka vaan, mutta vahingoista tms voi syyttää vain vahingon kärsijä. Suomessa on paljon yhdistyksiä, ole ei ole ketään jäseniä tai toimivaa johtoa, ovat jo esim yksitellen lähteneet tai kuolleet. Pankkitili toimii niin kauan kuin rahat riittävät ja omaisuus on "jossakin".
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 2291964
Nanna hakkasi Martinan aivot tuusan nuuskaksi!!!
Ihme jos Martina pystyy muodostaa järkeviä lauseita tämän nyrkkisateen jälkeen. Ottelupalkkio tuli, tajunta meni.2601154- 20985
Vaikea löytää samantyylistä miestä
Nyt on pakko avautua. Onko ketään muuta jonka on yksinkertaisesti todella vaikeaa löytää samanhenkistä kumppania kuin i125686- 38669
Martina ja Muhis
Aamulenkillä yhdessä valmistautumassa suuren päivään,toivottavasti heräsivät toistensa viekusta.Ihana pariskunta❤224658Rasismi ahdistaa.
Tapasin baarissa oikein lupsakan oloisen miehen, mutta arvomaailma on hyvin erilainen omani kanssa. Hän käyttää n-sanaa201587- 38418
- 50418
Olenkohan tunteideni kanssa yksin?
Salaa toivon, että sinä nainen luotat minuun niin paljon, että uskaltaisit lähentyä kanssani, vaikka tämä on vähän kiell42412