Liikaa jodia

Anonyymi

Jouduin syömään jodipitoisia lääkkeitä leikkauksen jälkeen liian kauan ja sain kilpirauhasen liikatoiminnan. Kuukauden Tyrazol kuuri sai arvot lähes normaaleiksi.Nyt määräys on syödä puoli tablettia. Vointi on huonontunut. Olen huolestunut siitä että kaikkeen ruokaan on lisätty jodia niinpaljon ettei tuo määrä lääkettä ei pysty kompensoimaan ruuasta saamaani jodimäärää. Kaupasta ei enää löydy yhtäkään ruokaa joka ei olisi kyllästetty jodilla. Nyt THLn puolueväki on määrännyt jopa lisää leipäänkin jodia.Varmaankin myös jauhoihin?
Jodin ymppäys alkoi sodan jälkeen ja jatkuu kiihtyen. Käsittääkseni mitään oikeaa tutkimusta vaikutuksista ei ole tehty koko aikana.Nyt jodia saa joka paikasta ja käsittääksen kymmenkertaisesti tarvittavasta määrästä. Lisäksi sitä käytetään holtittomasti sairaanhoidossa kuten minullakin kävi. Ei kai ole terveellistä lisätä jodikuormaa ja lääkkeellä sitä poistaa?

4

235

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Siis mikä ruoka kaupassa on kyllästetty jodilla??
      Jodiahan ei ole muualla kuin jodipitoisessa suolassa, ja tämä on lisätty kyllä ainesosalistaan, joka löytyy pakkauksesta.
      Jodia saadaan yleensä liian vähän, etenkin jos ei käytä jodipitoista suolaa itse ruoanlaitossa!

      • Anonyymi

        Veikkaan, että aloittaja sekoittaa jodin ja D-vitamiinin, jota on lisätty mm. maitotuotteisiin.

        Jodia saa jodipitoisen suolan lisäksi merilevästä, kuten Herbamare-yrttisuolassa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Veikkaan, että aloittaja sekoittaa jodin ja D-vitamiinin, jota on lisätty mm. maitotuotteisiin.

        Jodia saa jodipitoisen suolan lisäksi merilevästä, kuten Herbamare-yrttisuolassa.

        No no. Osaan kyllä lukea ja kirjoittaa.Aivotkin toimiin muuten hyvin mutta harmittaa kovasti se että tällaista vikaa ei haluta edes paikantaa. Kysymyksessähän on kilpirauhasen ja aivolisäkkeen yhteistyö jolla hoidetaan hormonitasapaino. Minulla se meni pieleen ohitusleikkauksen yhteydessä. Sain liikaa jodia yhdestä lääkkeestä. Tätä nyt on jo vajaa vuosi yritetty saada kohdalleen huonoin tuloksin. Luultavasti kyseessä on jotain muutakin ,vaikkapa lisäkilpirauhasen vaurio tai aivoliskkeen ongelma. Joka tapauksessa vereen erittyi kalkkia joka tukkii verisuonet kuten sepelvaltimot jonka takia tehtiin ohitusleikkaus. En ole lihava vaan laiha ja teen ruumiillista työtä.Mitään apua en saa lääkäreiltä,en 30 vuoteen jona aikana ilen kärsinyt verisuonien tukkeutumisesta. Nytkin soittolääkäri toivotti vain hyvää pääsiäistä ikäänkuin se tällaisen pakanan parantaisi. Tämä keskitetty sairaanhoito jättää syrjään suuren osan väestöä. Ilmeisesti joitakin kavereita hoidetaan ja muut joutavat maksajiksi. Puolueväki on syypää tähän ja ne ovat omineet hoidon soten avulla.


    • Anonyymi

      Jos kaupan ruoat ovat "myrkkyä", mikä estää valmistamasta ruoat itse alkuperäisistä puhtaista raaka-aineista?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      243
      4629
    2. Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?

      Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii
      Puolanka
      76
      3065
    3. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      47
      2473
    4. Meneeköhän sulla

      oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua
      Ikävä
      45
      1777
    5. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      28
      1753
    6. Koska näit kaivattusi viimeksi

      Milloin tapasit rakkaasi? Ja etenikö suhde yhtään?
      Ikävä
      80
      1456
    7. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      85
      1285
    8. PS uusimman gallupin rakettimainen nousija

      https://yle.fi/a/74-20170641 Aivan ylivoimaisesti suurin kannatuksen nousu PS:lle. Nousu on alkanut ja jatkuu 2 vuoden
      Maailman menoa
      143
      965
    9. Tekiskö nainen mieli tavata...

      Viikonloppuna ja...?
      Ikävä
      69
      948
    10. Sellainen tunne sydämessä

      Että nainen olet kaivannut minua. Tai sanonko että oikeastaan koet sitä samaa nostalgiaa, kaipuuta ja mukavia muistoja,
      Ikävä
      86
      894
    Aihe