velka-vipu sijoittaja

Anonyymi

https://www.iltalehti.fi/taloussankari/a/376223d5-fe88-495f-87d6-5fb6903cc905

Mitä mieltä palstan haans-setä tällaisesta sijoittajasta, joka on aiemmin työskennellyt mannekiinina, ja sittemmin työttömäksi kotirouvaksi jäätyään lähtenyt velka-vivulla asuntosijoittajaksi. Tämä ex-mannekiini tekee itse myös remontteja ostamiinsa asuntoihin, ja siten nostaa niiden markkina-arvoa.
Niin että rohkeutta sitä pitää olla ja uskoa omiin kykyihinsä, ei sitä ainakaan pelkällä valittamisella mitään saa.

7

1158

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Aika hauskoja noi asuntojen arvoväitteet. Ostohinta ja nykyarvo. Nykyarvo repäisty pintaremontin jälkeen hatusta ja alueen yleisestä tasosta. Ainoa oikea arvo on määräytyy myyntihetkellä. Kaikki muu on spekulaatiota.

      Tämmöinen himmeli voi kestää juuri tasan niin kauan kuin kuplahintasirkus jaksaa vielä pyöriä. Sen romahtamisen ensimmäisiä uhrejä ovat juuri artikkelin kaltaiset vivuttajat.

    • Anonyymi

      >>Mitä mieltä palstan haans-setä tällaisesta sijoittajasta,

      Kun kerran kysyt, vastaan. Siteeraan palstan toisen ajankohtaisen ketjun arviota, koska en itse toimi mukana asunto-KEINOTTELUSSA:

      ""4. Pankit vaativat velkavivulla sijoittaneita asuntosijoittajia antamaan pankille lisävakuuksia. Piensijoittajat joutuvat laittamaan asuntonsa myyntiin. Moni joutuu myymään asuntonsa merkittävällä tappiolla.""

      Tiedän kyllä itsekin useita henkilöitä, jota ovat toimineet rouva Friströmin tapaan takavuosina pankkien innoittamina (monilla 1-2 as ) mutta koska ovat viimeaikoina olleet hiljaa "bisneksistään", epäilen että kutsu pankista on päässyt käymään. Ja onhan jo joku "Kusettaja" Capital täysin konkurssissakin, näillä keinoilla pelatessaan.
      Vanha opetus, että kun kotirouvvat mukaan niin myy kiireesti, taitaa pitää paikkansa tänäänkin :)

      t. haans

    • Anonyymi
      • Anonyymi

        Nyt odotellaan koronan vaikutuksia. Mikään taloudenalue ei ole suojassa koronan haitallisilta vaikutuksilta. Esim. Kulta romahti viiko sitten 4% ( on kyllä palautunut nousu-uralle) sijoittajien pakkomyyntien takia.
        Mekanismi voi mennä siten että joku suursijoittaja , jolla valtava velkavipu , ottaa takkiin pörssissä, mistä johtuen joutuu pakkomyymään asuntoja. Näitä kun tulee muutama niin sit on ns. "piru merrassa"
        Elämme mielenkiintoisia aikoja. Itsellä pudonnut pörssisalkku 100k€.


    • Anonyymi

      Jaahas, tarkistetaampa verotiedoista löytyykö Mariaa... ei löydy

      Friström Visa Antero 180 560 Uusimaa
      Friström Pyry Olavi 105 801 Varsinaissuomi

      Voisiko olla Visa lähisukulaisia, tosin pitkäjänteistä toimintaa se sijoittaminen taitaa olla

      • Anonyymi

        Kohta kypsä kinkku putoaa, alaleuka väpättää ja pankinjohtajan veli tekee tarjouksen pakkohuutokaupassa.
        Q5 -70%


    • Anonyymi

      Olis mielenkiintosta tietää mitä tälle velkavankeushelvetin valinnelleelle vivunveivaajalle kuuluu nykyään?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Rakas

      Eihän se tietysti minulle kuulu, mutta missä sinä olet? 😠
      Ikävä
      52
      1757
    2. Pidit itseäsi liian

      Vanhana minulle? Niinkö?
      Ikävä
      62
      1692
    3. SDP:n lyhyt selviytymisopas

      1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p
      Maailman menoa
      10
      1248
    4. Joko olet luovuttanut

      Mun suhteen?
      Ikävä
      61
      1061
    5. Haluaisitko oikeasti

      Vakavampaa välillemme vai tämäkö riittää
      Ikävä
      49
      1024
    6. Mitä se olisi

      Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?
      Ikävä
      41
      775
    7. Nanna Karalahti :Paljastus bisneksistä Jere Karalahden kanssa!

      Ottanut yhteyttä seiskalehden toimittajaan ja kertonut totuuden yhteisestä Herotreeni-nimisestä verkkovalmenuksesta.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      118
      637
    8. Toivoisitko

      Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit
      Ikävä
      86
      630
    9. Sotekeskus

      Aloite on hyvä, kiitokset siitä. Mutta jos olette yhtään seuranneet hyvinvointialueen kokouksia niin sehän on jo nuijit
      Ähtäri
      32
      607
    10. Sinunkin pitää jättää

      Se kaivattusi rauhaan.
      Ikävä
      38
      566
    Aihe