Ylämyllyn moottoriradan 40-vuotisen historian ensimmäinen ympäristölupa kaatui – lupakäsittely alkaa aivan alusta
https://www.karjalainen.fi/uutiset/uutis-alueet/maakunta/item/237136
Mitenkähän käy mahtaako tänä vuonna olla mitään toimintaa moottoriradalla jolla ei ole minkäänlaista ympäristö lupaa tällä hetkellä. Alue on käsittääkseni pohjavesialuetta, ja mahtaa melkoinen metelikin metsäkankailla kuulua ja kauas.
Ylämyllyn moottoriradan 40-vuotisen historian ensimmäinen ympäristölupa kaatui
5
735
Vastaukset
- Anonyymi
Mietin tuota meluhaittaa jo silloin kun se rata aikoinaan perustettiin. Tuo nimenomainen alue on kertakaikkisen sopimaton ajoradan paikaksi. Ehkä tilanne muuttuu kunhan kisoja aletaan ajaa sähköautoilla. On eri asia jaksaako kisoille olla yleisöä kun pörinä ja pärinä jää pois?
Minulle on sinänsä ykslysti, vaikkei koko kisoja ajettaisi enää ikinä. - Anonyymi
Taitaa valittaja olla yksi ja sama tai pari lähiakueen asukasta. Kisoja harvakseltaan, mutta kyllähän siinä kotirauha häiriintyy.
No, olkaa huoleti, kun radalla ei saa ajaa ja harjoitella, niin normiautojenkin pärinät siirtyvät yleisille teille, jopa pihateille.
Todella tyhmää valittaa noin hienosta ja tärkeästä paikasta, mutta kiusa se on pienikin kiusa. Harmittaahan se, kun itse ei pysty tai osaa autoa ajaa tai jos jollakin on menestysekäs harrastus.
Pienet on murheet valittajilla, kun ei muuta valitusta keksitä.- Anonyymi
Voisitko avartaa tietämystäsi ympäristöasioissa ja siitä kuinka esim. autojen päästöt jäävät maaperään ja pohjavesiin. Sinulle lienee yhdentekevää se, että kaikki päästöt vaikuttavat ihmisten terveyteen. Lasten kohdalla vielä vakavammin, koska heillä kehitys ja kasvu ovat ns. rakennusvaiheessa ja he ovat erittäin haavoittuvaisia juuri näiden saasteiden vaikutuksista.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Voisitko avartaa tietämystäsi ympäristöasioissa ja siitä kuinka esim. autojen päästöt jäävät maaperään ja pohjavesiin. Sinulle lienee yhdentekevää se, että kaikki päästöt vaikuttavat ihmisten terveyteen. Lasten kohdalla vielä vakavammin, koska heillä kehitys ja kasvu ovat ns. rakennusvaiheessa ja he ovat erittäin haavoittuvaisia juuri näiden saasteiden vaikutuksista.
Eiköhän nyt kun puhutaan ja paheksutaan ilmaston muutoksesta ihan aiheellisesti, pitäisi miettiä onko tuo harrastus ympäristöystävillästä ja terveellistä. Sen takia minäkään asun mieluummin maalla kuin kaupunkiympäristössä, kun se liikenne on vähäisempää.
- Anonyymi
Ihmettelen tuota miten voivat kisoja järjestää kun heillähän ei ole voimassa olevaa ympäristölupaa moottoriradalle, käsittääkseni radan toiminta pitäisi olla jäissä niin pitkään kunnes saavat uuden ympäristöluvan
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1216519
Mitäs persut nyt kun poliisit menee lakkoon?
Jatkaako kok.pers. hallitus yhä kyykytyslinjaa ja palkkojen polkemista? Vai onko hallituksen tarkoistuskin antaa rikolli2381980- 2331626
Tänään tuli uskoa
Siihen että kyllä me ehkä uskalletaan sanoa toisille nämä tunteet. Ilman molemminpuolista pelkoa valituksesta. Se the to201242Milloin olet nähnyt viimeksi kaivattuasi?
Itse en edes muista, koska näin häntä. Surkea tilanne.551136Aatelkaapaa jos maailmaa hallitsisivat mummot
Nyt näyttää hallinta olevan hiekkalaatikkoikään jääneillä papparaisilla. Tuskinpa mummut ainakaan huonompia olisivat?1041018Hei sinä siellä
Mun on kyllä pakko kohta kysyä sua kahville tai jotain – alkaa oikeasti hajottaa, kun mietin sua koko ajan. Viimeksi kun321017IS:n vaaliajan propagandajuttu "Kela-tukia yli 9 000 euroa kuukaudessa"
IS: "Monet saavat Kela-tukia yli 9 000 euroa kuukaudessa – näin se on mahdollista Kymmenet suomalaiset saivat viime vuo34965Miten pitkään
Saan tai joudun odottamaan että välini lähentyisivät häneen johon tunnen paljon syviä tunteita. Odotan sitä hetkeä paljo22871Revon Martti
Sekö piti vielä tämäkin kuulla, että rääväsuu Repoilkka haikailee Haapaveen turhimman viranhaltijan l. Martin perään. Se22720