Kelit meni ihan p-kaksi

Anonyymi

Ei pääse oikein kunnolla hiihtämään, eikä pilkille. Lähimmät kunnolliset talvikelit löytyy useita satoja kilometrejä pohjoisempaa. Tämä kurjuuden tyyssija on entistäkin kurjempi.
Taidan hakea töitä Inarista tai Sodankylästä.

12

65

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Pilkkimiestä kestää vajaan kahden sentin jää, mutta ihmistä vasta viiden sentin jää.

      • Anonyymi

        Onko se aina pakko hiihtää? Miksei voi nyt luistella kun on liukasta.


    • Onko vielä ilmastonmuutoksen kieltäjiä? En eläissäni muista tällaista tammikuuta, ja lauhemmaksi ja vähälumisemmaksi ovat menneet talvet koko ajan. Etelä-Suomessa jo uudenvuoden päivänä joku nosti uutta perunaa maasta.

      • Anonyymi

        Onhan näitä ollut tämmöisiä kelejä ennenkin, ja sitten on taas tosi kylmiä talvia ja kuumia kesiäkin? Sitten on runsalumisia talvia ja sateisia kesiä, tai kuivia kesiä? Ei tämä mitenkään poikkeuksellista ole, enkä usko koko ilmastnmuutos hömpötykseen.


      • Anonyymi kirjoitti:

        Onhan näitä ollut tämmöisiä kelejä ennenkin, ja sitten on taas tosi kylmiä talvia ja kuumia kesiäkin? Sitten on runsalumisia talvia ja sateisia kesiä, tai kuivia kesiä? Ei tämä mitenkään poikkeuksellista ole, enkä usko koko ilmastnmuutos hömpötykseen.

        Päivystävä meteorologi Pauli Jokinen Ilmatieteen laitokselta sanoo, että kyllä on ilmastonmuutoksesta kyse. 2000-luvun ajan on jatkuvasti tehty uusia lämpöennätyksiä.


    • JokaAlanAsiantuntija

      Tutkijat tylyttävät nyt kovin sanoin Jussi Halla-Ahoa, joka väittää, että Australian maastopalot eivät johdu ilmastonmuutoksesta. Tutkijoiden mukaan Halla-Aho jolla on itselläkin tutkijataustaa tietää kyllä totuuden, mutta valehtelee tahallaan, koska se on politiikkaa.

      • Anonyymi

        Pitäiskö meillä nostaa bensan ja dieselipolttoaineen hintaa kun muualla maailmassa palaa ja kaikki kuivuu ja toisaalla tulvat pittää suuria alueita ja pohjoisnavalla on kylmää? Myös valtamerissä on paljon vettä kuten ennenkin! Paljonkohan tuo vaatisi litrahintaan lisää että tilanne korjaantuisi?


      • Anonyymi

        Uskokaa pankkoa joka asiassa vaikka sekin valehtele välillä.


      • Anonyymi

        Höpö höpöä koko ilmastohömppä! Onko muka Persujen ja nimenomaan Halla-ahon syytä tämäkin. On se vaan niiiin mahtava puolue, että vaikuttaa oikein ilmastoonkin! Luulen kyllä muutoksen, jos sellaista yleensä on, olevan kokonaan Afrikan hulvattoman väestönkasvun syytä.


    • Anonyymi

      Ilmaston joopa joo. Mites se oli ilmasto lämpimämpi ennen ?
      Nythän on on ollut pikku viileä jakso historiassa.

      • Anonyymi

        Tosiaankin Suomessa on kasvanut tammimetsiä ja Grönlannissa on asuttu turvemajoissa. Joten miksi ennen vielä lämpimämpää?


    • Mielestäni oleellista tässä ilmastokeskustelussa on ymmärtää se, että mistä ilmaston lämpeneminen johtuu. Tuskin Halla-aho yksiselitteisesti kieltää ilmaston lämpenemisen. Jos hän kieltäisi, hän olisi tyhmä, jota hän ei ole, saavutuksistaan päätellen. Australian metsäpalot ovat vain yksi asia, jolla media ja hysteerikot haluavat tyylinsä mukaan mässäillä.

      Kaksi pääkoulukuntaahan tässä asiassa on. Se, jota valtamedia kannattaa, että ilmastonmuutos on pääosin ihmisen aiheuttama. Toinen koulukunta on taas sitä mieltä, että auringon aktiivisuuden ja merien pintavesien lämpötila ja suuresta luonnosta, muusta kuin ihmisestä johtuvat, seikat aiheuttavat tätä lämpenemistä. Tätä jälkimmäistä vaihtoehtoa en ole usein huomannut valtamedian objektiivisesti pohdiskelevan. Jälkimmäisen leirin tieteellisiä tutkielmiakin harvoin olen nähnyt valtamediassa. Eli tältä osin ainakin, valtamediaa voisi syyttää todellisen tiedon peittelemisestä ja hyvien journalistisien tapojen unohtamisesta.
      Henkilökohtaisesti olen tuolla jälkimmäisellä, eli suuren luonnon kannalla. Ihmisen vaikutus on toki jonkinmoinen, mutta ei mitenkään merkittävä. Eikä varsinkaan nykyisen hysterian ja nuorisoahdistuksen luokkaa. Ihminen ei ole ennenkään suurille luonnonvoimille mahtanut yhtikäs mitään. Ja, minua saa nyt tämän mielipiteenilmaukseni johdosta kutsua arvonimellä, setämies;)

      Ymmärrän hyvin erään em. poliitikon huolen tässä ilmastohysteriassa. Hysteriassa joka alkaa aika ajoin saavuttaa fobiamaisia piirteitä. Seuraava vaihe voi olla se, että ei puhuta enää ahdistuksesta. Puhutaan suu vihreässä vaahdossa kammosta ja kauhusta. Naurattavaa, sanon minä.
      Ymmärtämätön vastapuoli (SDP, vasemmisto ja vihreät etupäässä) ovat ajamassa kaikenlaista kuritusta ja kapulaa pienen kansakunnan rattaisiin. Samalla työllisyystavoitteet ja huoli talouden tilasta on hallitusohjelmassa etusijalla. Mitenkähän siinä käy, jos käärme alkaa syödä häntäpuoleltaan itseään, niin häviääkö se lopulta kokonaan olemasta?

      Mutta ei maar, nyt alkaa päivä valjeta. On tosi mahtava ja kuiva keli nyt, suorastaan ihanteellinen. Pitää lähteä tuohon lähikoivikkooni ja päräyttää Stihli käyntiin. Teräketjukin tuli eilen viilattua tikkikuntoon. Näin minä huolehdin omista hiilistäni ja kunnostani. Kyllä on mukava tulevassa niitähi klapeja sitten poltella kolmessa eri uunissa. Siinä ei Carunat ja sähkönsiirrot sitten paljo hetkauta.

      Hyvää päivänjatkoa toivotan teillekin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Natomaa hyökkäsi Iraniin

      Näemme nyt tällä hetkellä Natomaan nimeltä Yhdysvallat, joka toimii aika pitkälti perinteisen kansainvälisen lain ulkopu
      NATO
      719
      3124
    2. Trump aloitti III maailmansodan tänään.

      Narsisti ja mielipuoli Trump pitäisi saada pois, miten se onnistuisi parhaiten?
      Maailman menoa
      362
      2812
    3. Suvi Lindenillä 5 366 päivän putki

      Täytyy kyllä myöntää vaikka olen itsekin innokas, niin en ole tuollaiseen yli kymmenen vuoden putkeen kyennyt. Välillä o
      Maailman menoa
      67
      2623
    4. Mistä se kertoo

      Näin miehen pitkästä aikaa. Samantien iski sellainen paineen tunne rintaan, sitä ei ole ollut vuosiin. Ja nyt olen siitä
      Ikävä
      32
      2522
    5. Rakas tiedät, että toivoisin

      Kuulevani sinusta. Tiedät, että viestisi tekisi minut ihan onnelliseksi. Että äänesi kuuleminen saisi minut leijumaan ja
      Ikävä
      58
      2078
    6. Nyt on sanottava että sattuu kipeästi

      Jos, sinä aikana kun olen kaivannut ja odottanut sinua ja olet tiennyt sen, niin jos valitsit toisen miehen. Katsot minu
      Ikävä
      18
      1589
    7. Viesti miehelle

      Nyt vastaa oikea taa´app. Ainoastaan puhelimitse voidaan selvittää asioita, mutta tuskin sitä haluat kaiken halveeramise
      Ikävä
      12
      1582
    8. Eräs on taas viettänyt kokoyön täällä!!

      Etkö sä nuku koskaan??
      Ikävä
      49
      1569
    9. Miksi rakastuit

      Kaivattuusi?
      Ikävä
      79
      1569
    10. Teit asiat lopulta niin

      Ettei meillä ole ikinä mitään mahdollisuuksia toisiimme.
      Ikävä
      57
      1469
    Aihe