CR-V 2.0 bensa automatti vm.2011 160tkm.
Noin 40kmh nopeudessa, kierroksien ollessa 1500-2000 paikkeilla tuntuu nypyttämistä ja kierrokset heijaavat joskus samalla. Voisi olla turbiiniongelma mutta ainakaan toistaiseksi ei ole huomattu muissa nopeuksissa.
Ongelma ilmenee vain tasakaasulla tai aivan kevyellä kiihdytyksellä, heti jos kaasua vähänkään nostaa tai painaa lisää niin ongelma poistuu. Automaattivaihteistoöljy (Liqui Moly ATF 1200) vaihdettiin huuhtelemalla 2018 syksyllä ja ongelma alkoi 2019 kesällä.
Jenkkilästä löytyy aiheeseen sopiva huoltotiedote, mutta alkaen vm.2012, en tiedä onko vuosimallirajaus siellä sama kuin täällä. https://static.nhtsa.gov/odi/tsbs/2016/SB-10085226-2280.pdf
Kyselin paikalliselta merkkihuollolta, mutta heidän mielestään mitään ohjelmistopäivitystä ei ole vaihteistoon saatavilla. Onko muut törmänneet vastaavaan ja jos ovat niin tuliko laatikko/turbiiniremonttia vai löytyikö lääkkeet päivityksestä tai Hondan omasta laatikkoöljystä?
CR-V automaatti nypyttää
12
5641
Vastaukset 12
- Anonyymi
Vaihteiston huuhteluhan on kielletty toimenpide Hondan puolesta. Toki itsellä kanta hieman neutraalimpi. Huolto-ohjelmassa tehdään vain valuttamalla. Honda ei myöskään ilmoita mitään speksejä vaihteistoöljyistään. Yleisesti erittäin suositeltavaa olisi käyttää Hondan omaa öljyä. Sekun ei ole erityisen kallistakaan, varsinkin jos sen tilaa briteistä. Hondan laatikkohan ei ole planeettapyörästöllä kuten perinteiset momentinmuunnin automaattilaatikot. Siinä on kytkinpakat. Patenttisyistä Honda kehitti omat automaattilaatikot aikoinaan. Minun mielestä tehty virhe öljyssä ja vaihto tavassa. Onko se sitte syyllinen ongelmaan, niin tuskin sitä kukaan varmuudella voi sanoa. Olen joskus kuullut samasta ongelmasta, mutta syytä en tiedä. Harvinaista käsitykseni mukaan.
- Anonyymi
Ameriikan foorumeita lueskelin ja siellä ainakin tuntui olevan hyvinkin yleistä. Oli tehty ohjelmistopäivityksiä ja vaihdeltu öljyjä, mutta laihoin tuloksin. En tiedä pitäiskö tuo tulkita ominaisuudeksi, toivottavasti pysyy ennallaan eikä pahene.
- Anonyymi
tämän talven kelit ja lämmönvaihtelut voivat tehdä kondenssivettä polttoainetankkiin josta voi aiheutua moottorin käynnin ja sitä kautta myös automaattivaihteiston pykimistä. pelkkää arvailua tämä..
- Anonyymi
Lainaan itseäni: "ongelma alkoi 2019 kesällä. "
Ei välttämättä tämän talven kelit aiheuta viime kesän ongelmia 😊
- Anonyymi
eikös honda ole tarkka öljyistä, ainaki lukenut että kannattaa käyttää merkkiliikkeen hondan öljyjä
itellä oli - 08 bensa cr-v.. laskin öljyt automaatista ulos ja mittasin paljonko tuli 3.2l, ohjekirjan mukaan tais olla 2.7L vaihtotilavuus, laitoin uudet öljyt myös 3,2l.. tikussa pinta oli ylärajassa ja laatikko toimi hyvin.. merkkiliikkeellä ei ollu tästä asiasta mitään hajua- Anonyymi
Täytyy vielä kokeilla Hondan omilla öljyillä. Tilavuushan tossa laatikossa on 7-8L muistaakseni, sen takia vaihdoin viimeksikin huuhtelemalla. Muuten saa vain sen 2,5-3L vaihdettua.
- Anonyymi
Saitko vian korjaantumaan? Mielenkiinnosta kyselen kun meillä ilmenee samanlaista ongelmaa. CR-V 2.0 bensa automaatti vm2011 270tkm.
- Anonyymi
Terve, mulla myös täysin samaa ongelmaa kuin keskustelun aloittajalla. Auto siis crv 2008 2.0 bensa automaatti. Vika ollut reilun vuoden ajan. Vielä en tiedä syytä...
- Anonyymi
Omassa Hondassa oli samaa vikaa vaikka vaihteistossa Hondan omat öljyt. Tilalle Teboil Fluid S, täyttää Hondan luokitukset ja ongelma poistui.
- Anonyymi
Minulla Honda crv 2009 automaatti alkoi täristää hitaassa nopeudessa n. 1300-1500 kierrosten kohdalla. Vaihteiston öljyn vaihtoväli oli venähtänyt liian pitkäksi n. 80 000 km. Vaihdettiin teboilin öljy vaihteistoon, jonka piti myös sopia Hondaan, mutta ei vika korjaantunut. Sitten olin yhteydessä Hondan asentajaan, joka suositteli Hondan omaa öljyä. Öljyn vaihdon jälkeen tärinä loppui ja vaihtaa hyvin vaihteita.
- Anonyymi
Mitään öljyä Hondien periin tai vaihteistoihin ei pidä laittaa, jos purkin kyljessä ei erikseen lue ja osoiteta Hondan mallia, mihin se sopii. Kaikissa muissa tapauksissa aina Honda omaa öljyä. Vikojen syy käytännössä aina väärä öljy tai tekemättä jätetyt öljynvaihdot. Honda on sikäli tympeä näissä, että se ei kerro voimansiirtojensa öljyjen luokituksia, että harva niitä sitten tietää.
Eihän Honda öljyjä tee, eli jonkin valmistajan litkuja ne on. Ongelma vaan on siinä, että me ei sitä tiedetä. Perinteisestä automaatista vielä sen verran, että se ei ole planeettapyörästöillä vaan kitkapakoilla. Omaa Hondan suunnittelua, että rakennekin on erilainen mitä monella muulla merkillä. Samoin Hondan nelivetojen perät, joissa hydraulinen monilevykytkimen ohjaus käyttää samaa öljyä takatasauspyörästön kanssa. Vanhaa tekniikka jo, mutta näkee vielä paljon liikenteessä.
- Anonyymi00012
mielenkiintoista.. itsellä sama ongelma. 2003 2,0l crv. vaihdoin just äsken motonetin comma mvatf+ öljyt lootaan johon ei ole taidettu ikinä vaihtaa öljyjä. toivottavasti helpottaa ja toivottavasti tuo on laadukasta öljyä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kuinkahan monen
Naisen puolisoa olet nainen vikitellyt ja eron aiheuttanut? Toivottavasti karma on ku*sut muroihisi useamman kuin kerran94887Mies, kumman ottaisit mieluummin
176 cm vai 154 cm naisen, jos molemmat muuten yhtä viehättäviä? Mikä on oma pituutesi?150829- 63708
Anteeksi mies
En jaksa tätä…, en halua, että sinulla on paha mieli tämän takia. Viestiä Sinulle.47674Pettymys TTK-parketilla! Anna Hanski tippui - Sami-opelta erikoinen heitto: "Nyt sä pääset..."
Toisena parina Tanssii Tähtien Kanssa -kisasta tippuivat Anna Hanski ja Sami Helenius. Pettymys oli käsinkosketeltava y25673Tekisi mieli vetäistä kunnon jurrit sinun kanssasi
Ja keskustella asiat, ei tästä tule hevonvttua.46644- 44597
Poliisi etsii kadonnutta henkilöä Lapualla
Henkilö on kadonnut 18-19.9.2026 välisenä yönä. Henkilö on hoikka,n 185 cm pitkä. Kadonneella on ollut katoamishetkellä29542Oot komea
etkä näytä vanhenevan. Mieskarkki. Mä en yritä mitään, mä oon sulle liian vanha. Olis kuitenkin kiva tutustua suhun. n20533- 31531
Mieti oikeasti
Ollaan lähes tuntemattomia, mutta samalla on tämä erityinen vuosien tilanne takana, joka on ollut monella tapaa väärin.27516- 6486
Venäjä häviämässä 30 vuoden sodan
Ukraina vapautti kolme aluetta, operaatio Vivaldi laajenee408483Se oli molemminpuolinen limerenssi
Limerenssi myös sinulla kun näin pitkän ajan jälkeen päivystää palstaa. 🤭81479- 44461
Olen nainen pahoillani, että tykkään sinusta niin paljon, että
Haluaisin panna sua. Tuntuu vaan siltä, että olet sen suhteen ihan haluton. Ei minulle riitä pelkkä ystävyyssuhde.29451- 30446
Rydman, herätys!
"Veikkauksen toimitusjohtaja Olli Sarekoski tienasi kiinteää palkkaa 445 891 euroa ja lisiä 72 157. Kuukausipalkka oli 363432En laita sulle viestiä
Toivottavasti ymmärrät jo mies hyvä, että en tule koskaan laittamaan sulle viestiä enkä soittamaan sulle. Minusta ei sii39414Helena Ahti-Hallberg napauttaa - Näin hän kommentoi Vappu Pimiän TTK-lähtöä
Vappu Pimiä jätti Tanssii Tähtien Kanssa -juontajapestin viime kauden lopuksi. Nyt on erilainen kausi, kun Pimiä ei ole4401