CR-V 2.0 bensa automatti vm.2011 160tkm.
Noin 40kmh nopeudessa, kierroksien ollessa 1500-2000 paikkeilla tuntuu nypyttämistä ja kierrokset heijaavat joskus samalla. Voisi olla turbiiniongelma mutta ainakaan toistaiseksi ei ole huomattu muissa nopeuksissa.
Ongelma ilmenee vain tasakaasulla tai aivan kevyellä kiihdytyksellä, heti jos kaasua vähänkään nostaa tai painaa lisää niin ongelma poistuu. Automaattivaihteistoöljy (Liqui Moly ATF 1200) vaihdettiin huuhtelemalla 2018 syksyllä ja ongelma alkoi 2019 kesällä.
Jenkkilästä löytyy aiheeseen sopiva huoltotiedote, mutta alkaen vm.2012, en tiedä onko vuosimallirajaus siellä sama kuin täällä. https://static.nhtsa.gov/odi/tsbs/2016/SB-10085226-2280.pdf
Kyselin paikalliselta merkkihuollolta, mutta heidän mielestään mitään ohjelmistopäivitystä ei ole vaihteistoon saatavilla. Onko muut törmänneet vastaavaan ja jos ovat niin tuliko laatikko/turbiiniremonttia vai löytyikö lääkkeet päivityksestä tai Hondan omasta laatikkoöljystä?
CR-V automaatti nypyttää
11
5002
Vastaukset
- Anonyymi
Vaihteiston huuhteluhan on kielletty toimenpide Hondan puolesta. Toki itsellä kanta hieman neutraalimpi. Huolto-ohjelmassa tehdään vain valuttamalla. Honda ei myöskään ilmoita mitään speksejä vaihteistoöljyistään. Yleisesti erittäin suositeltavaa olisi käyttää Hondan omaa öljyä. Sekun ei ole erityisen kallistakaan, varsinkin jos sen tilaa briteistä. Hondan laatikkohan ei ole planeettapyörästöllä kuten perinteiset momentinmuunnin automaattilaatikot. Siinä on kytkinpakat. Patenttisyistä Honda kehitti omat automaattilaatikot aikoinaan. Minun mielestä tehty virhe öljyssä ja vaihto tavassa. Onko se sitte syyllinen ongelmaan, niin tuskin sitä kukaan varmuudella voi sanoa. Olen joskus kuullut samasta ongelmasta, mutta syytä en tiedä. Harvinaista käsitykseni mukaan.
- Anonyymi
Ameriikan foorumeita lueskelin ja siellä ainakin tuntui olevan hyvinkin yleistä. Oli tehty ohjelmistopäivityksiä ja vaihdeltu öljyjä, mutta laihoin tuloksin. En tiedä pitäiskö tuo tulkita ominaisuudeksi, toivottavasti pysyy ennallaan eikä pahene.
- Anonyymi
tämän talven kelit ja lämmönvaihtelut voivat tehdä kondenssivettä polttoainetankkiin josta voi aiheutua moottorin käynnin ja sitä kautta myös automaattivaihteiston pykimistä. pelkkää arvailua tämä..
- Anonyymi
Lainaan itseäni: "ongelma alkoi 2019 kesällä. "
Ei välttämättä tämän talven kelit aiheuta viime kesän ongelmia 😊
- Anonyymi
eikös honda ole tarkka öljyistä, ainaki lukenut että kannattaa käyttää merkkiliikkeen hondan öljyjä
itellä oli - 08 bensa cr-v.. laskin öljyt automaatista ulos ja mittasin paljonko tuli 3.2l, ohjekirjan mukaan tais olla 2.7L vaihtotilavuus, laitoin uudet öljyt myös 3,2l.. tikussa pinta oli ylärajassa ja laatikko toimi hyvin.. merkkiliikkeellä ei ollu tästä asiasta mitään hajua- Anonyymi
Täytyy vielä kokeilla Hondan omilla öljyillä. Tilavuushan tossa laatikossa on 7-8L muistaakseni, sen takia vaihdoin viimeksikin huuhtelemalla. Muuten saa vain sen 2,5-3L vaihdettua.
- Anonyymi
Saitko vian korjaantumaan? Mielenkiinnosta kyselen kun meillä ilmenee samanlaista ongelmaa. CR-V 2.0 bensa automaatti vm2011 270tkm.
- Anonyymi
Terve, mulla myös täysin samaa ongelmaa kuin keskustelun aloittajalla. Auto siis crv 2008 2.0 bensa automaatti. Vika ollut reilun vuoden ajan. Vielä en tiedä syytä...
- Anonyymi
Omassa Hondassa oli samaa vikaa vaikka vaihteistossa Hondan omat öljyt. Tilalle Teboil Fluid S, täyttää Hondan luokitukset ja ongelma poistui.
- Anonyymi
Minulla Honda crv 2009 automaatti alkoi täristää hitaassa nopeudessa n. 1300-1500 kierrosten kohdalla. Vaihteiston öljyn vaihtoväli oli venähtänyt liian pitkäksi n. 80 000 km. Vaihdettiin teboilin öljy vaihteistoon, jonka piti myös sopia Hondaan, mutta ei vika korjaantunut. Sitten olin yhteydessä Hondan asentajaan, joka suositteli Hondan omaa öljyä. Öljyn vaihdon jälkeen tärinä loppui ja vaihtaa hyvin vaihteita.
- Anonyymi
Mitään öljyä Hondien periin tai vaihteistoihin ei pidä laittaa, jos purkin kyljessä ei erikseen lue ja osoiteta Hondan mallia, mihin se sopii. Kaikissa muissa tapauksissa aina Honda omaa öljyä. Vikojen syy käytännössä aina väärä öljy tai tekemättä jätetyt öljynvaihdot. Honda on sikäli tympeä näissä, että se ei kerro voimansiirtojensa öljyjen luokituksia, että harva niitä sitten tietää.
Eihän Honda öljyjä tee, eli jonkin valmistajan litkuja ne on. Ongelma vaan on siinä, että me ei sitä tiedetä. Perinteisestä automaatista vielä sen verran, että se ei ole planeettapyörästöillä vaan kitkapakoilla. Omaa Hondan suunnittelua, että rakennekin on erilainen mitä monella muulla merkillä. Samoin Hondan nelivetojen perät, joissa hydraulinen monilevykytkimen ohjaus käyttää samaa öljyä takatasauspyörästön kanssa. Vanhaa tekniikka jo, mutta näkee vielä paljon liikenteessä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit1758517KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti4557727Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei763900Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521633786Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1223105Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään702967Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua
MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv442091- 1262086
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro231913Vedonlyöntiä .
Olen valmis lyömään ison vedon , että homma kaatuu . Jos kerta Sivonen ei lähde mukaan , niin ei tuoho usko kukaan muuka211891