Olisitte toimineet silloin kun sen aika oli!

Anonyymi

Nyt täällä sönkötetään ja vikistään kun kaikki on pilalla! Kaivattu on naimisissa, päivisin näkyy ulkoiluttamassa kultaista noutajaa onnesta hehkuen. Vauvakin on heille tulossa... Itse palstailette vahvasti päihtyneenä kaiket päivät kohtaloa kiroten!

16

81

    Vastaukset 16

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Omituista, että leimaat kaikki palstalaiset päihtyneiksi, vaikka täällä on myös täysin vesiselviä ja lähes absolutisteja. Puhutko itsestäsi?

      • Anonyymi

        Kenelle yrität todistella?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kenelle yrität todistella?

        Vastasin aloittajalle, ei ole tarvetta todistella. Oma elämä puhuu puolestaan.


    • Anonyymi

      Jaa, itse olen selvinpäin nyt, enkä juo päivisin. Muuhun en osaa kommentoida mitään, varmaan jokaisella vähän erilainen tilanne. Itselläni ei ole sun kuvaama naurettava lähiödraama.

      • Anonyymi

        No, mites naurettava sun tilanne on?


    • Itsehän, en palastaile, ainakaan kevyesti päihtyneenä.
      Enhän edes juo selvinpäin. Meillä tuolla Savon syvissä, korvissa, ja vesissä, oli tapana uiskennella, ja mennä naimisiin, sitten sitä oltiin vuan, naimisissa. Piste.

      Olla möllötettiin talvet, tuvan pöydän ympärillä möllötettiin, lapset kasvo, laNppu tuli kattoon, lapset meni katolle, tuli rännistä, alas.

      Tuli vekseli, Tuli Sisu, teli ilimassa. Tuli Åkerman H12, nyt Åkerman ruostuun, saunan takana ruostuu, perkele.

      Ennen sekin oli rautaa, nyt, se on ongelmajäte, kuulema.
      Tulkoon ituhipit, ja , kettutytöt, minä ne, Åkerila katolle lapioin, jahka akut suan, manne vei, mutta ei Kyösti.

      Mikkään ei ollu pilalla ennen, homeinen leipä, kelluttii, paremmin kesällä uidessa, kellutti. Ilimoo teki, ja piteli, sit vuan kellua retkotti, siinä.

      Naapurin lanttua, syötiin talavet, omia nyt kukkaan kehtoo, lanttuja, syyvä, ei laNppuja..

      Haah, oli aikaa se, ei ollu mitään, suhteita ollu, oltiin vaan naimissa, ja istuttiin, tuvan pöydässä istuttii, reikä, penkkiin kulu.

      Warthburg, käy sillillä, ja sanoo Rintintin, vaikka se, oli koira/kissa, perkele.

    • Anonyymi

      Tilanteita on monenlaisia. Kaikissa ei ole siitä kiinni ettei olisi toimittu.
      Ja vaikka olisikin kyse siitä, voisit olla vähän ymmärtäväisempi esim. ujoja ihmisiä kohtaan.

      • Anonyymi

        Hyvin ymmärrän, että meni mahdollisesti rakkaus ohi kun ei saanut sanaa suustaan.


    • Anonyymi

      Olet todella ilkeä. Toivottavasti tukehdut pian.

    • Anonyymi

      Oletko sama kuin tonnikalanaisen tarinoija?

    • Anonyymi

      Itse olen miettinyt kuinka paljon se on vain haaveilua. Arjessa ja pitkässä suhteessa vasta näkee millainen toinen on. Kyllä jokaisella on varmasti joku joka pääsi karkaamaan. Mutta onko se kuitenkaan silti se oikea vai pelkästään haavekuva. Ja miksi joku vetää puoleensa vielä vuosien jälkeen. Sekä jos kerran kaikki epäonnistui niin todennäköisesti epäonnistuu uudelleen.Onhan toki niitäkin jotka löytyvät toisensa vielä vanhoillapäivilläkin. Jotka ovat tarkoitettu yhteen niin varmasti elämä heittää vielä väkisinkin yhteen. Elämä on on niin kummallista eikä todellakaan aina reilua . Kuitenkin jokaisen täytyy elää tässä hetkessä eikä jäädä murehtimaan jotain jota ei koskaan ehkä tulekaan. Muuten jää elämä elämältä joka on loppujen lopuksi lyhyt. Huomenna voi olla jo poissa . Kaivata toki voi sehän on normaalia mutta elämän täytyy jatkua. Näitä olen vain omassa päässäni mietiskellyt.

      • Anonyymi

        On naiivia ajatella, että elämä heittäisi yhteen ne, "jotka yhteen ovat tarkoitetut." Kaiken eteen on ihmisen tehtävä itse jotain, jos sen haluaa toteutuvan.

        Olen vain yksin niistä, jotka eivät tehneet asioille mitään silloin, kun se aika oli.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        On naiivia ajatella, että elämä heittäisi yhteen ne, "jotka yhteen ovat tarkoitetut." Kaiken eteen on ihmisen tehtävä itse jotain, jos sen haluaa toteutuvan.

        Olen vain yksin niistä, jotka eivät tehneet asioille mitään silloin, kun se aika oli.

        Ei tietenkään mikään tapahdu itsestään. En nyt aivan sitä tarkoittanut.


    • Anonyymi

      Ai se kultaisen noutajan kaveri? Eihän se perheestä hehkunut. Pantiin pari tuntia ja sillä aina menee hetki, että hymy lähtee naamalta. Vaimo ei tiedä mitään. Jää sinne kun en jaksa kenenkään pyykkejä pestä ja siivoilla toisten jälkiä. Vaimo hoitaa miehen muut tarpeet siinä sivussa kun muutkin lapset. Meille on oikein antoisa seksisuhde ja se riittää.

      • Anonyymi

        unohdin sanoa, etten kaipaa täälä sitä kultaisen noutajan kaveria. Nähdään niin usein ja seksi on kunnossa. Tänne tulin etsimään sitä koirasusimiestä. Se aina katoaa täysikuu aikaan jonnekin tänne..


    • Anonyymi

      Ei ollut koskaan sellaista aikaa tarjolla valtio pakollisine kuvioineen piti ja pitää edelleen siitä huolen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä Yllätti

      Kaivatussasi?
      Ikävä
      190
      1756
    2. Ei enää ulkoteltta ruokaa.

      Se oli sitten viimmeinen kerta kun tuonne teltalle menen.Laatu heikkenee joka vuosi ja annokset pienenee.Ei enää kiitos,
      Kuhmo
      39
      932
    3. Se katse...

      Täynnä rakkautta. Kunpa olisin tajunnut.
      Ikävä
      81
      916
    4. En ole hetkeen sinulle kirjoittanut nainen

      Vieläkin ajattelen sinua, jos voit uskoa. Tunteet minussa huutavat toivoa ja rakkautta, kun kylmä loogisuus taas pistää
      Ikävä
      56
      811
    5. 60
      668
    6. Mitä eroavaisuuksia sinulla on

      kaivattusi kanssa? Esim. luonteessa. Haittaavatko erot vai ovatko vain rikkaus?
      Ikävä
      69
      620
    7. Olet niin tärkeä

      Et edes tiedä sitä, tai ehkä tunnet sen… Sinussa on jotakin pysyvää, tuttua, turvallista, kodikasta.
      Ikävä
      19
      561
    8. Mä olen tosi

      Ylpeä sinusta 🫂 Ajatuksissani pyydän sulle paljon suojelusta ja varjelusta. Sinua rakastettaan ja susta välitetään. Mui
      Ikävä
      38
      556
    9. Jos sussa toisessa on yhtään miestä

      Ja kadut tekemisiäsi niin menet poliisin puheille, paljastat kaiken oman osuutesi ja kerrot mitä kaikkea se toinen on te
      Ikävä
      36
      541
    10. Onnettomuus

      Olivatko paikkakuntalaisia, jotka menehtyivät?
      Virrat
      21
      537
    Aihe