Henkilön painoindeksillä arvioidaan hänellä pituuden ja painon välistä suhdetta. Painoindeksi on mittaluku, joka ilmoittaa henkilöllä painon suhteen pituuden neliöön (kg/m2). - Painoindeksi saadaan jakamalla henkilön paino (kg) hänen pituutensa (m) neliöllä (kg/m2).
Yksinkertainen tapa laskea kyseinen painoindeksi, on on painon (kg) jakaminen kahdesti pituudella (m). Siten esimerkiksi 165 cm pitkän ja 83 kg painavan painoindeksi saadaan seuraavan laskutoimituksen mukaan: 83: 1,65: 1,65 = 30,05.
Kun henkilön painoindeksi ylittää 25, hänellä lasketaan olevan ylipainoa. Kun indeksi huitelee 30:n tienoilla, kuten esimerkissämme ja mikä ei ole suinkaan epätavallista, on kyseessä vakava ylipaino, joka on jo terveysongelma; joku voi pitää sitä epätoivottavana myös ulkonäkösyistä.
Meikäläisellä indeksiluku on 27,5. Aika vakavasti on siis terveenä pysyäkseen syytä pudottaa painoa, noin 10 prosentilla. Kunhan ei kävisi niin, että loppu tulee eteen ennen päämäärän saavuttamista.
Yksinkertainen tapa laskea kyseinen painoindeksi, on on painon (kg) jakaminen kahdesti pituudella (m). Siten esimerkiksi 165 cm pitkän ja 83 kg painavan painoindeksi saadaan seuraavan laskutoimituksen mukaan: 83: 1,65: 1,65 = 30,05.
Kun henkilön painoindeksi ylittää 25, hänellä lasketaan olevan ylipainoa. Kun indeksi huitelee 30:n tienoilla, kuten esimerkissämme ja mikä ei ole suinkaan epätavallista, on kyseessä vakava ylipaino, joka on jo terveysongelma; joku voi pitää sitä epätoivottavana myös ulkonäkösyistä.
Meikäläisellä indeksiluku on 27,5. Aika vakavasti on siis terveenä pysyäkseen syytä pudottaa painoa, noin 10 prosentilla. Kunhan ei kävisi niin, että loppu tulee eteen ennen päämäärän saavuttamista.
Vastaukset 18
Vanhimmat
Siinähän seurailet ihan omaa indeksiäsi jos ei muuta elämään mahdu. Mutta anna muitten olla rauhassa !
Kun on ikäihminen niin painoindeksi on hyvä ollessaan 30. Näin olen lukenut. No sen näkee sitten joskus jos sinne asti pääsen :)
Eiköhän meidän 8- kymppisten ikäihmisten kannattaisi jo jättää painoindeksin vahtiminen , Kun, jos. tuntee itsensä hyvinvoivaksi, eikä ole merkittäviä sairauksia, niin paino on toissijainen asia, paitsi siinä tapauksessa että on huomattavan laiha eikä raihnaisuuden ja voimattomuuden tähden enää pysty omin avuin liikkumaan, Tämä nykyisin medioissa käytävä yletön vouhkaaminen ylipainosta saa monessa ihmisessä pahaa oloa ja syyllisyyttä kun eivät pysty painoaan pitämään kurissa. Mielenterveysongelmat lisääntyväy ja masennuslääkkeiden käyttö lisää paino ongelmia.
Onko tämä jatkoa minulle ja eräälle toiselle?
Poistin profiilikuvani, en halua häiritä muiden mielenrauhaa painoindeksilläni.
Nyt kyllä menee liian pitkälle tuo toisten pillin mukaan tanssiminen, makriina ! Sinun kuvassa hymyili herttainen nainen, vain kasvot näkyi eikä niissä mitään ylipainon merkkejä ole. Ja jos olisikin ylipainoa, se ei muille kuulu ja pieni pyöreys on naisellista. Oletkohan tullut yliherkäksi näille letkautuksille, kun joka arvosteluun tartut ? Sinusta on saanut itsevarman , pikkumaisuuksien yläpuolella olevan naisen kuvan. Pidä vaan lippua korkealla ja kuva takaisin !
Tanssimisesta oli jossakin kohtaa puhetta, mutta kyseessä oli humppa.
Tämä on virtuaalimaailma, jossa toisilleen tuntemattomat ihmiset vaihtavat mielipiteitä. Valokuva on itseasiassa täysin tarpeeton, tuskin toisiamme tungoksessa kuitenkaan tuntisimme.
Epistä että painoindeksi lasketaan tämän hetken pituuden mukaan. Ihminen lyhenee vähintään kolme senttiä nuoruudesta, jotkut enemmänkin. Aina vaan läskiprosentteja enemmän mitä vanhemmaksi tulee vaikkei lihoisikaan. Olisi armollisempaa laskea nuoruuden pituuden mukaan, eikö se ole se originaali todellinen.
80++henkilön+10%:n+painonpudotus+on+yksi+ja+hailea.
Pikemminkin+parempi+olla+vararasvaa,+terveempänä+pysyy.
Yksi+pitkä+flunssakin+jolloin+ruoka+ei+maistu,+vie+2-3+kiloa.
Ruokahalu+vähenee+iän+myötä+muutenkin+yleensä.
Hauraat+laihat+ovat+heikompia+ja+sairauksille+alttiimpia
kuin+"hyvässä+lihassa"+olevat+:))
Ottaisin+10+ylikiloani+ilolla+takaisin,+ne+jotka+sairastuminen+vei,
koska+nyt+olen+alikunnossa+eikä+auta+vaikka+söisin+kuinka,
en+liho,+paino+tuppaa+päinvastoin+alenemaan.
Kuntoilla+yritän+minkä+jaksan,+mutta+en+jaksa+paljon+enää,
sairauden+ja+laihtumisen+jälkeen.
Älkää++turhaan+horjuttako+terveyttänne+laihduttamisilla,
ikä-ihmiset+!
Syökää+terveellisesti+!
Makiat+ja+rasvaiset+pois,
tilalle+paljon+terveellistä+ruokaa+ja+vihanneksia.
Mehän syödään mistä tykätään. Kyllä pitää rasvaakin ruuassa olla, voi on parempi kuin keinotekoiset margariinit. Sokeria tarvitsee leipomiseen ja jälkkäreihin. Ei meidänkään suu tuohesta ole. Nykyisin ei tule puutoksia vitamiineista vaikkei pelkkiä rehuja syö . Kunnon suomalaisella kotiruuilla on pärjätty tähän asti ja pärjätään jatkossakin. Peili kertoo nätistä naisellisesta pyöreydestä . Ja mieskin tykkää.
Sokeria ei ihminen tarvitse mihinkään. En lihottaisi itseäni sokerilla
verukkeena, että mieskin tykkää. Miten alentavaa.
Mieluummin läski, kun m i e s tykkää.
Miten nainen nykyaikana voi olla noin jälkeenjäänyt ?
Kuule sinä luuviulu hapannaama 19.03 ! Olen naisellisesti pyöreä , siis muodokas ja painoindeksi normaalin rajoissa. Sokeria ei paljon tule , koska en juo limuja tai mehuja . Leivonnaisia ja jälkkäreitä vain kerran pari viikossa. Kolesteroliarvot kunnossa. kaipa on hyvät geenitkin ja hymyilevä olemus, kun mies pitää niin hyvänä ja kauniina. 👙💍👠
Kuule sinä luuviulu hapannaama 19.03 ! Olen naisellisesti pyöreä , siis muodokas ja painoindeksi normaalin rajoissa. Sokeria ei paljon tule , koska en juo limuja tai mehuja . Leivonnaisia ja jälkkäreitä vain kerran pari viikossa. Kolesteroliarvot kunnossa. kaipa on hyvät geenitkin ja hymyilevä olemus, kun mies pitää niin hyvänä ja kauniina. 👙💍👠
Ällöttävää ittensä kehumista.
Eineksiinhän+tungetaan+sokeria+kaiken+aikaa.+Jopa+leipään.+Jugurteissa+on+mahdoton+määrä,+luepa+mitä+kaupan+hillot+sisältävät!+Marjojen+osuus+yleensä+35+%.+Limsat+ja+makeiset+eivät+vanhemmille+onneksi+edes+oikein+maistukaan.
Niin+se+vain+kuitenkin+on,+että+epäterveelliset+ainekset+maistuvat+hyviltä+ja+parantavat+makua.
Kun+ollaan+tähän+ikään+päästy+maailman+myrskyjen+halki,+niin+on+ihan+oikeus+ja+kohtuus,+että+saamme+syödä+mieltymystemme+mukaan.
Iän+myötä+harrastukset+ja+muut+mielentilaa+kohottavat+toimet+vähenevät.+krempat+iskevät.+On+oikeus+ja+kohtuus,+että+saamme+syödä+mitä+mielimme.+Kovin+tiukkaa+ruokavaliota+noudattava+ikäihminen+ei+ole+sen+nuorekkaamman+näköinen+kuin+saman+ikäinen,+hyvän+ruuan+ystävä.
Ei minusta epäterveelliset ainekset maistu hyviltä.
En välitä yhtään makeista enkä rasvaisistakaan.
Minulle maistuu terveellinen ruoka maukkaalle ja herkulliselle.
Jos on totuttanut itsensä lihottaviin ja epäterveellisiin makuihin
niistä voi myös totuttautua pois.
Ei voi puolustella niitten syömistä sillä, että "on oikeus ja kohtuus,
että saamme syödä mitä mielimme".
Sehän on ihan järjenvastaista:
onko muka "oikeus ja kohtuus" saada tärvätä terveytensä
epäterveellisellä ruualla elämänsä lopulla, kun muutenkin terveys alkaa horjua ?
Jokainen saa syödä ihan niin paljon epäterveellistä ruokaa kuin haluaa
mutta perustelusi on kestämättömät.
En minä indeksejä alvariinsa laske, mutta vaa'alla käyn ettei paino poksahda yli äyräiden ;D).
Ei vielä pelkoa, mutta esim. syöpälääkityksen "oheistuotteena" paino nousi melkein 10 kiloa. Onneksi se rääkki loppui aikanaan ja olen saanut olla terveenä taas muutaman vuoden. Ja olen saavuttanut lähtöpainonkin. Elämälle kiitos <3
En todellakaan, Enkä vaakaakaan. - Nm. Peili riittää