Kyseessä vanha kattokruunu mikä pitäis saada kattoon. 4 4 valaisinta oletettavasti toimisivat erikseen jos olisi sellainen kruunukytkin mikä sitä tukisi.
Nyt on vain yksi kytkin ja tavoite olisi saada tästä päälle joko kaikki 8 tai vain 4 lamppua.
Lampusta tulee 3 saman väristä johtoa eikä ole mitään käsitystä miten ne pitäisi yhdistää pistokkeeseen, mikä olettaa että olisi - ja maadoitus.
Eli löytyisikö tähän jostain ohjetta?
Kattokruunun sähkökytkennät
16
122
Vastaukset
- Anonyymi
Koska tulee lampunkytkennästä seuraava aloitus?
- Anonyymi
Mene sinkutpalstalle kyselemään jännämies-asennusten kytkentöjä. Voit tietenkin kytkeä vaikka 70 2 valaisimen oletettavasti toimimaan kylpyhuoneessa.
- Anonyymi
Kokeilemalla
Laita ensin kaksi johdinta katto liitimeen
Siten vahfat ain toisen k ohtimen
Kun selvi t ät miten palaa laita ne kasi karvaa samaan ja yhden erikseen
Siis koilemalla muutaman vaihtoshdon.
Jos jollakin tu y u lla on yelismittari tai summeri voi sillä nopeasti selvittää kyjennän.- Anonyymi
Kivaa kieltä, mitä mahtaa olla?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kivaa kieltä, mitä mahtaa olla?
Siinä oli vastaus kirjotettu ihan omin sanoin.
https://www.hs.fi/fingerpori/car-2000002459839.html - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Siinä oli vastaus kirjotettu ihan omin sanoin.
https://www.hs.fi/fingerpori/car-2000002459839.htmlEpäilen että tämä palstalle pesiytynyt "omin sanoin" kirjoittelija on vain änkyräkännissä kirjoitellessaan, tai ainakin syntymähumalassa.
- Anonyymi
Laita sen kytkimen tilalle himmennin, niin saat portaattoman säädön.
Johdotuksen selvittäminen yleismittaria käyttäen. - Anonyymi
Niin täydellisetihmiset arvostelevat jos joku tekee v irheen
Ettepäs osanneet neuvoa kuinka se kattoruunu. Selvitetään.
Tämähän on vapaa keskustelupalsat.
Hankkikaa joko vaimo, omakotialo tai oma elämä.
M i lla onkin jo kaikki- Anonyymi
Kirjoitustaito kuitenkin puuttuu, ja sen mukana kaikki...
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kirjoitustaito kuitenkin puuttuu, ja sen mukana kaikki...
Oletkos joku matu adentaja kun et osaa neuvoa kuin vitt. La
Nevo nyt selkeesti sillä amiksen kutosen sähköopillas - Anonyymi
Pitäisikö muka neuvoa ilmiselvää aloituksen innoittamaa huomionkipeyttä.
- Anonyymi
No kolet itse täydelisyy selostappa aloitajalle selkeesti se mitä miten homma hoituu
Täydellisyys Sähkäri saa selville miten toi tehdään ja saako kruunukytkimellä tehtyä mitä. Noi valot missä on 3 samanlaista johdinta on vaarallisia. Yksi asiakas kytkin verkkojännitteen lampun runkoon.
- Anonyymi
No matut kertokas maallikoille miten kytket ruunun kun ei ymmärrysrä
Matut hoi neuvolas matua. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
No matut kertokas maallikoille miten kytket ruunun kun ei ymmärrysrä
Matut hoi neuvolas matua.Kruunu kytketään kuninkaan päähän ja varmistetaan pysyvyys ja johtavuus muutamalla naulalla.
- Anonyymi
Ei auta muu kuin mitata ohmisesti mikä johdin johtaa kaikkien lampunkantojen toiseen napaan. Se johdin kytketään pistokkeen N-liittimeen. Kaksi muuta johdinta kytketään pistokkeen L-napaan. Maadoitusliitin yhdistetään kattokruunun metallirunkoon.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Perintovero 100 prosenttiin, työeläkkeet ja maataloustuet pois
Noilla eväillä lähden tasapainottamaan valtiontaloutta ja korjaamaan työntekijöiden palkkakuoppaa nostamatta työnantajie4196858Dannysta tulee isä 83-vuotiaana
Huh huh sentään sellaista naista, joka laitattaa itsensä paksuksi ikälopulle papalle ! Ajatellaanko lapsen oikeuksia oll1094544Riikka runnoo: polttoöljyn hinta nousi maaliskuussa 40 prosenttia
Onko irvistelijällä sakset hävinneet, vai miksei osaa leikata polttoaineiden hintaa kansalaisten kukkarolle sopivalle ta924372Purra ryöväsi Marinin Itä.-Suomelle neuvottelemat EU-rahat
Perust vihaavat suomalaisia, mutta eritoten itäsuomalaisia. "Osa kaksikäyttörahoista on alun perin Itä- ja Pohjois-Suom523717Seida Sohrabi: Suomi ei ole rasistinen maa
Seidalta taas täyttä asiaa. Miksi punavihreät naiset eivät pysty samaan - no se ideologia estää. "Meillä on valitettava1683682Miksi persut hyökkäävät jatkuvasti henkilöitä päin?
Miksei persut yritä lainkaan korjata asioita, vaan koko ajan haukkuvat henkilöitä? Ei tuollaisilla turvanpieksäjillä ole1383681Demariskandaali! Eveliina Heinäluoma (sdp) kahmii kaikki Hitas asunnot itselleen!
Heinäluoma on ostanut useita yhteiskunnan tukemia, hintasäännösteltyjä asuntoja itselleen! Ei ihme, että Hitas on ollut2483589Ketkä haukkuu suomalaisten ÄO:tä?
Siinä on kaksi vaihtoehtoa, joko siis rutiköyhä vajaaälyinen vasuri tai venäläinen. Kyllähän täällä käy suomenvenäläisi413143Pääsiäisen kunniaksi tekoälyn analyysi Riikka Purran kirjoituksesta
🧠 Mitä kirjoitus kertoo Riikka Purrasta? 1. Asenteellinen ja epäasiallinen sävy: Kirjoitus pursuaa halveksivaa, jopa a153106Demarien sanoin kuvaamaton ahneus - Eveliina Heinäluoma vain yksi esimerkki
Mutta näin se on demari-eliitissä aina ollut, käytännössä siis nämä eliittiin kuuluvat ovat puhtaasti porvareita - Marin1172869