Jos minusta tehdään rikosilmoitus

Anonyymi

Kuinka nopeasti saan itse tietää siitä?

12

3396

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Riippuu siitä, mikä on rikos ja miten kiireellinen sen tutkinta on. Myös, mikä on juttutilanne ja mitä taktiikkaa jutun tutkija käyttää.

    • Anonyymi

      Epäiletkö.

    • Anonyymi

      Tää on just tällasta. Kukaan ei osaa sanoa mitään. Miksi ihmeessä te olette olemassa?

      Aloittajalle sanoisin että tämä maa on pölvästien junttila.

      Soita poliisille ja kysy että onko sinusta tehty ilmoitus.
      Omia tietojasi kai saat tietoosi.

      • Anonyymi

        Eihän se ole itsestään selvyys saako noita tietojaan soittamalla poliisille ja sitten kysymykseen, milloin saa tietää onko tehty rikosilmoitusta vaiko ei. niin useissa tapauksissa poliisi tekee rynnäkön ja vie mennessään, tämä ei tarkoita, että olisi aihetta sen enenmpää kuin sitä näyttöökään.
        näissä jutuissa on kyse hyvin usein vain siitä, että henkilö on päätynyt poliisin eli kolegtiivisen instituution mustalle listalle, jolloin tuo kosto organisaatio toimii kuin mehiläispesä.


      • Anonyymi

        Jos puhelimitse tietoja kerrottaisi, niin rosvot soittaisivat kerran päivässä ja kysyisivät, joko käry on käynyt.


    • Riippuu vakavuudesta , mistä siis kyse?

    • Anonyymi

      Olen oppinut olemalla rikollisten illanistujaisissa ja huomannut tarinoista miten systeemi voi järjestää ongelmia yksittäiselle henkilölle poliisien avulla.
      Se on melko kiusallista tai liian ja erittäin kiusallusta että minun on pitänyt oppia olemaan rikollisten illanistujaisissa.
      Tälläinen kehitys on idioottia "sivistysvaltio" suomelta. Eikä siinä kaikki.
      En tarkoittanut nyt mitenkään solvata poliiseja vaan systeemin yläpuolella olevia idiootteja jotka maksavat poliisien palkat.
      En tykkää äidinnussia ja mafia suomesta.
      Oikeuslaitos. Tiedän että minuunkin on kohdistettu ainakin lypsymistä.
      Onneksi tuo kaikkein korkeimmalla näkee kaiken. Kehoitan heittämään minuun kohdistettuun taktiikan juoniselostuksia heittämään roskikseen tai joku muu joutuu sinne eikä välttämättä rypistynyt roskakorikaan ole niin mairittava paikka.

    • Anonyymi

      Riippuu mitä olet tehnyt. Jos olet kävellyt päin punaisia niin ei varmasti ole tehty, jos olet varastanut jotain mitä ei ole heti huomattu niin mahdollisesti mutta epätodennäköistä ja jos olet pahoinpidellyt jonkun tai tuhonnut jonkun omaisuutta niin hyvin todennäköisesti on tehty ilmoitus ja asiaa tutkitaan mutta todisteiden määrästä riippuu tullaanko sinua ikinä kyselemään.

    • Anonyymi

      Jos esim. helluntailaisnaapurisi tekevät sinusta perättömän ilmiannon esim. Parkanon terveyskeskukseen ja siellä lääkäri Pauli Maijala usuttaa poliisit rikkomaan kotiasi ja viemään sinut mielentilatutkimukseen esim. Kihniöltä Tampereelle niin tämä tapahtuu hyvin nopeasti. Käytännössä heti kun kotihoidon vastaava Leila Pusa on käynyt valheensa latelemassa ko. lääkärille.

    • Rikosten syyteoikeus vanhenee, joten jos on tehty rikosilmoitus, jossa aloittaja on nimetty rikoksen tekijäksi, voitaneen olettaa että esitutkintaan ryhdytään hyvissä ajoin ennen syyteoikeuden vanhentumista. Esitutkintaan kuuluu, että molempia osapuolia kuullaan, jos se vain on mahdollista. Tässä mielessä aloittaja tulee mitä luultavimmin saamaan yhteydenoton esitutkintaviranomaiselta ennenkuin hänet haastetaan rikoksen tekemisestä syytettynä oikeuteen.

      Vastaus aloittajan kysymykseen on, että hän saa tiedon rikosilmoituksesta, jossa hänet on nimetty tekijäksi siinä vaiheessa kun esitutkinta on edennyt kuulemis-, tai kiinniotto- ja pidätysvaiheeseen.

      Esitutkinta ei siten ole toimitus, josta rikoksesta epäillylle on ilmoitettava hyvissä ajoin ennen sen alkamista taikka ilmoitettava sen alkamisesta ylipäätään, ennen kuin asiassa ollaan edetty toimenpiteisiin asti.

      • Anonyymi

        Vähän sinne päin. Epäiltyä on aina kuultava ennen syyteharkintaa, muutoin asia ei etene. Suomessa on syytetyn kuulemisen periaate.
        Se, missä vaiheessa esitutkinnasta ilmoitetaan epäillylle riippuu poliisin käyttämästä taktiikasta.


    • Anonyymi

      Jos olet tehnyt jotain väärää niin voi olla että joudut elämään epätietoisuudessa kauankin. Tutkinta-ajat ovat pitkiä Suomessa varsinkin niiden ''vähän vähemmän törkeiden'' rikosten puolella. Se on kuitenkin varma, että asia jossakin vaihessa katsotaan ainakin pintapuolisesti läpi, että onko tällä mitään edellytyksiä selvitä kohtuullisessa ajassa.

      Moni luulee juuri siksi, ettei tietyistä rikoksista voi edes Suomessa jäädä kiinni, kun aikaa voi mennä kauankin ennenkuin poliisi ottaa yhteyttä.

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      149
      10891
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      52
      5200
    3. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      45
      2413
    4. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      30
      2113
    5. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1681
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      42
      1514
    7. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      30
      1221
    8. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      35
      1166
    9. Daniel Nummelan linjapuhe 2025

      Kansanlähetyksen toiminnanjohtajan Daniel Nummelan linjapuhe tänään. Rehellistä analyysiä mm. evlut kirkosta ja piispo
      Luterilaisuus
      92
      925
    10. TÄSTÄ TAITAA TULLA SUOMEN HISTORIAN SUURIN USKONNONVAPAUDEN OIKEUDENKÄYNTI.

      Sinun täytyy hyväksyä se että jos sinä vetoat uskonnonvapauteen, silloin sinun tulee antaa myös muille vastaava vapaus o
      Hindulaisuus
      317
      882
    Aihe