Jos minusta tehdään rikosilmoitus

Anonyymi

Kuinka nopeasti saan itse tietää siitä?

12

4069

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Riippuu siitä, mikä on rikos ja miten kiireellinen sen tutkinta on. Myös, mikä on juttutilanne ja mitä taktiikkaa jutun tutkija käyttää.

    • Anonyymi

      Epäiletkö.

    • Anonyymi

      Tää on just tällasta. Kukaan ei osaa sanoa mitään. Miksi ihmeessä te olette olemassa?

      Aloittajalle sanoisin että tämä maa on pölvästien junttila.

      Soita poliisille ja kysy että onko sinusta tehty ilmoitus.
      Omia tietojasi kai saat tietoosi.

      • Anonyymi

        Eihän se ole itsestään selvyys saako noita tietojaan soittamalla poliisille ja sitten kysymykseen, milloin saa tietää onko tehty rikosilmoitusta vaiko ei. niin useissa tapauksissa poliisi tekee rynnäkön ja vie mennessään, tämä ei tarkoita, että olisi aihetta sen enenmpää kuin sitä näyttöökään.
        näissä jutuissa on kyse hyvin usein vain siitä, että henkilö on päätynyt poliisin eli kolegtiivisen instituution mustalle listalle, jolloin tuo kosto organisaatio toimii kuin mehiläispesä.


      • Anonyymi

        Jos puhelimitse tietoja kerrottaisi, niin rosvot soittaisivat kerran päivässä ja kysyisivät, joko käry on käynyt.


    • Riippuu vakavuudesta , mistä siis kyse?

    • Anonyymi

      Olen oppinut olemalla rikollisten illanistujaisissa ja huomannut tarinoista miten systeemi voi järjestää ongelmia yksittäiselle henkilölle poliisien avulla.
      Se on melko kiusallista tai liian ja erittäin kiusallusta että minun on pitänyt oppia olemaan rikollisten illanistujaisissa.
      Tälläinen kehitys on idioottia "sivistysvaltio" suomelta. Eikä siinä kaikki.
      En tarkoittanut nyt mitenkään solvata poliiseja vaan systeemin yläpuolella olevia idiootteja jotka maksavat poliisien palkat.
      En tykkää äidinnussia ja mafia suomesta.
      Oikeuslaitos. Tiedän että minuunkin on kohdistettu ainakin lypsymistä.
      Onneksi tuo kaikkein korkeimmalla näkee kaiken. Kehoitan heittämään minuun kohdistettuun taktiikan juoniselostuksia heittämään roskikseen tai joku muu joutuu sinne eikä välttämättä rypistynyt roskakorikaan ole niin mairittava paikka.

    • Anonyymi

      Riippuu mitä olet tehnyt. Jos olet kävellyt päin punaisia niin ei varmasti ole tehty, jos olet varastanut jotain mitä ei ole heti huomattu niin mahdollisesti mutta epätodennäköistä ja jos olet pahoinpidellyt jonkun tai tuhonnut jonkun omaisuutta niin hyvin todennäköisesti on tehty ilmoitus ja asiaa tutkitaan mutta todisteiden määrästä riippuu tullaanko sinua ikinä kyselemään.

    • Anonyymi

      Jos esim. helluntailaisnaapurisi tekevät sinusta perättömän ilmiannon esim. Parkanon terveyskeskukseen ja siellä lääkäri Pauli Maijala usuttaa poliisit rikkomaan kotiasi ja viemään sinut mielentilatutkimukseen esim. Kihniöltä Tampereelle niin tämä tapahtuu hyvin nopeasti. Käytännössä heti kun kotihoidon vastaava Leila Pusa on käynyt valheensa latelemassa ko. lääkärille.

    • Rikosten syyteoikeus vanhenee, joten jos on tehty rikosilmoitus, jossa aloittaja on nimetty rikoksen tekijäksi, voitaneen olettaa että esitutkintaan ryhdytään hyvissä ajoin ennen syyteoikeuden vanhentumista. Esitutkintaan kuuluu, että molempia osapuolia kuullaan, jos se vain on mahdollista. Tässä mielessä aloittaja tulee mitä luultavimmin saamaan yhteydenoton esitutkintaviranomaiselta ennenkuin hänet haastetaan rikoksen tekemisestä syytettynä oikeuteen.

      Vastaus aloittajan kysymykseen on, että hän saa tiedon rikosilmoituksesta, jossa hänet on nimetty tekijäksi siinä vaiheessa kun esitutkinta on edennyt kuulemis-, tai kiinniotto- ja pidätysvaiheeseen.

      Esitutkinta ei siten ole toimitus, josta rikoksesta epäillylle on ilmoitettava hyvissä ajoin ennen sen alkamista taikka ilmoitettava sen alkamisesta ylipäätään, ennen kuin asiassa ollaan edetty toimenpiteisiin asti.

      • Anonyymi

        Vähän sinne päin. Epäiltyä on aina kuultava ennen syyteharkintaa, muutoin asia ei etene. Suomessa on syytetyn kuulemisen periaate.
        Se, missä vaiheessa esitutkinnasta ilmoitetaan epäillylle riippuu poliisin käyttämästä taktiikasta.


    • Anonyymi

      Jos olet tehnyt jotain väärää niin voi olla että joudut elämään epätietoisuudessa kauankin. Tutkinta-ajat ovat pitkiä Suomessa varsinkin niiden ''vähän vähemmän törkeiden'' rikosten puolella. Se on kuitenkin varma, että asia jossakin vaihessa katsotaan ainakin pintapuolisesti läpi, että onko tällä mitään edellytyksiä selvitä kohtuullisessa ajassa.

      Moni luulee juuri siksi, ettei tietyistä rikoksista voi edes Suomessa jäädä kiinni, kun aikaa voi mennä kauankin ennenkuin poliisi ottaa yhteyttä.

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nasima löi Jussille luun kurkkuun

      Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse
      Maailman menoa
      339
      7693
    2. Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"

      jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r
      Maailman menoa
      75
      5456
    3. Pitkän linjan yritysjohtaja: Suomen tapahtumat eivät ole Aasian kärkiuutinen

      Viimeaikaista kohua on käytetty sisäpoliittisena lyömäaseena, Thomas Zilliacus sanoo. – Koska asiaa kuitenkin kommentoi
      Maailman menoa
      111
      4623
    4. Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa

      SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli
      Perussuomalaiset
      22
      4403
    5. Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?

      Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos
      Maailman menoa
      143
      4280
    6. Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta

      Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s
      Maailman menoa
      52
      3937
    7. Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun

      ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta
      Maailman menoa
      157
      3819
    8. Demarit ovat oikeasti törppöjä eli heikkoälyisiä

      ja todistavat sitä päivittäin täällä lapsellisilla jutuillaan. Kauheasti on hehkuttaneet kuinka demarien kannatus vaan
      Maailman menoa
      77
      3717
    9. Perussuomalaiset eivät harrasta maalittamista kuten vasemmisto

      Huomaa tässä keinotekoisessa "rasismi"-kohussakin kuinka vasemmistolaiset maalittavat Perussuomalaisia. Me emme vastaava
      Maailman menoa
      29
      3606
    10. SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat

      Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha
      Maailman menoa
      85
      3451
    Aihe