Haluaisin muuttaa pienelle maatilalle, jos ottaisin pankkilainan ja saisi pienen maatilan, alkaisi viljelemään perunaa ja porkkanaa, kiinnostaisi kokeilla tuottaa nimenomaan Ranska perunoita ja babyporkkanoita, pitääkö esimerkiksi ranskaperunalle olla hiekkamaa vai multamaa?
Mistä maatila?
Anonyymi
25<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 25
Vanhimmat
Ranskalaiset perunat kasvavat pensaassa. Paras poiminta-aika on elokuu. Palmuöljyyn säilöminen lisää käyttöaikaa huomattavasti.
Aina sitä muutamasta pöllistä pikku tönön kyhää keskelle ei mitään.
Tarkoitin perunaa josta voi tehdä ranskalaisia perunoita, kaikista ei voi tehdä.
Miksi itse teet pakaste altaassa on joka lähtöön ranuja
Ajattelin alkaa omavaraiseksi, kasvatan perunalajikkeita joista voi tehdä ranskalaisia perunoita, muusia tai ihan keittää vaan.
Jo syödystä perunasta ei tietenkään voi tehdä ranskiksia, eikä myöskään siemenperunasta.
Voi kun jännää näitä järjenjättiläisiä
Siemen perunasta saa parhaimmat ranskikset. Varsinkin syssyllä. Myös muusi on hyvää.
Mikä tahansa pankki lainoittaa sellaisen maatalousyrittäjän, joka ei ole alalle päivääkään koulutettu.
Sossu maksaa mieluummin vuokrakämppäsi kuin maatilasi.
Kunhan pääset lepositeistäsi...
En aio maatalousyrittäjä kai, viljelisin omavaraistalouteen perunaa, porkkanaa ym ym mitä nyt kaikkea tarvitsisi..en siis miksikään maatalousyrittäjäksi alkaisi.
Katoppa tuo erakkoperhe erämaassa ja tuumaa sitten uusiks.
No enhän minä mihinkään Alaskan erämaahan ole muuttamassa, jos sais jostain Jyväskylän läheltä pienen maatilan, korkeintaan 10 km kaupungin rajoille.
Onhan näitä pieni tiloja myynnis tämän tästä monissa kunnissa, eiku kyselee. Jopa Kyyjärvelläkin taitaa olla ym . Hiesumaa on paras perunankasvumaa. Kyllähän ,jos alkaa näkee vähän vaivaa omavaraisuuden ylläpitämiseksi ,kasvattaa melkein kaikki ja leipoo, marjastaa ,metsästää, kalastaa, niin pääsee poi vielkin ns. oravanpyörästä ja elämä on jopa paljon onnellisempaa. Jos terveyttä riittää viel.
Jos viljelen vaan perunaa yms juureksia yms niin vaikka minulla olisi 50 hehtaaria peltoa niin en saa ei peltotukia koska en ole maatalousyrittäjä vaan tilani olisi puutarhatila ja sitäpaitsi tarkoitus on viljellä vaan omaan käyttöön, ehkä muutama kanakin pitäisi ottaa.
En suinkaan eläisi tämän turvin vaan teen etätyönä käännöstehtäviä, Saksan kielestä Suomeksi.
Katoppa tori. fi siellä niitä maatiloja ja sun muita mökkejä on joka lähtöön jos ei luksusta vaadi.
Mitä askeettisempi niin sitä parempi. Sähköäkään ei tarvitse olla eikä sisällä WC:tä. Aion tulla toimeen niin vähällä kuin suinkin, toinen vaihtoehto on että ostan retkeilyauton ja asun kesät talvet siinä.
No siinähän sinulle ratkaisu. Keväällä ajelet pitkin maakuntaa ja vetäiset vaon sinne vaon tänne tienvarsipelloille ja heität siemenet vakoon. Sitten syksyllä ajelet saman reitin ja keräät sadon. Ei ne isännät huomaa jos muutama ylimääräinen vako on.
Höpöhöpö, kiinnostaisi kyllä myös jonkinlainen kommuuni asuminen. Jos löytyisi samanhenkisiä niin voisi ostaa jonkun isomman talon johon mahtuisi useampi asumaan. Jokaisella olisi kommuunissa omat työtehtävät, yksi esimerkiksi hoitaisi lämmityksen, toinen hoitaisi leipomisen, osa työskentelisi pellolla jne.
Hoituisiko seksi sitten porukalla?
Jos vaan kaikki on senkin suhteen samanhenkisiä niin siitä vaan. Itse olen 37 v nainen ja en pitäisi pois suljettuna tuotakaan iloittelua!
Kolmekymmentäseitsemän, luulin nuoremmaksi. No, nykyisinhän on kaikenlaisia voiteitakin eikä sitä tietysti aina tarvitse samaan paikkaan operoida.
Niinhän se vaikuttaa vanhalta 37 vuotias kun itse olet vielä finninaama! Ei kiitos en tarvitse teiniseuraa!
Pari vuotta sitten oli vielä muutama finni, mutta sitten löysin Phuketissa paikallisen ihospesialistin jonka luona olen nyt käynyt joka kerta Thaimaassa käydessäni. Teetin siellä myös ympärileikkauksen tosi edullisesti. Olen onanoinut ahkerasti kahdeksanvuotiaasta saakka, joten siinä oli jo kovasti venymää. Nyt 19- vuotiaana ihot ovat upeassa kunnossa kaikin puolin.
Minä tarviin hamppuviljelmän
Hamppuöljystä tulee hyvä ja terveellinen salaatinkastike.