Eli siis joka kerta kun käynnistän koneen, kysyy windows verkon salanaa. Kuitenkin tämän voi ohittaa. Kuinka saisin pois tuon kysymyksen jotta kone voisi käynnistyä loppuun asti ilman että minun tarvitsisi välillä käydä painamassa ok?
Kuinka tämä pois
salasana
5433
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Eikö kone muka ole käynnistynyt loppuun asti jos se on käynnistänyt käyttöjärjestelmäsi. Häh?
Noi kaikki on jotain lisäkikka säätöjä.
Kuinka saan homman pelaan sillee että käynnistyksen yhteydessä kone aukoisi päätä suomi24:n keskutelupalstalla ilman että minun tarvitsee välillä klikata lähetä viesti.
ohjauspaneelissa verkkoyhteydet. Varmaan sieltä voi ottaa salasanan pois päältä. Onko kone edes muussa kuin nettiverkossa, eli voitko poistaa kokonaan koti- tms verkot.
Siis avaan tietokoneen. Ennen kuin se avaa windowsin kone pyytää salasanaa, mitä ei ole aiemmin tehnyt. Sen jälkeen kun asensimme uuden netin ja tieturvan modeemin on tätä tehnyt. Miten saan sen siis pois
Jos kysyy ennen kun windows on lopullisesti käynnistynyt, niin kyseessä taitaa olla käyttäjän kirjautuminen koneelle. Kts. ohjauspaneeli / käyttäjätilit ja kirjautuminen.
Arvotaan tällä kertaa ohje vaikka 98:iin.
Windows 9x
Seuraavassa on ohjeita siitä, kuinka asetetaan oikeat verkkoasetukset Windowsissa ilman ohjattua yhteyden luomista (Internet Connection Wizard). Sama onnistuu joka tapauksessa ohjatulla yhteyden luomisella.
Valitse "Ohjauspaneelista" (Control Panel) "Verkko" (Network).
Valitse aukeavan ikkunan listasta verkkokorttisi. Sivun keskellä lukee listassa "Kirjautuminen verkkoon" (Client for Microsoft Network), joka tulee muuttaa vaihtoehdoksi "Kirjautuminen Windowsiin" (Windows Logon)..