Vuokrataloja puretaan, järjetöntä!

Anonyymi

Miksi noihin ei asutettu mamuja? Miksi aivan hyvälaatuiset vuokrakerrostalot puretaan ja tuhlataan samalla valtavasti luonnovaroja hukkaan?

https://yle.fi/uutiset/3-11151031

Noihin olisi voitu asuttaa maahamme tunkeneet mamut jotka ovat joka tapauksessa jäämässä elämään verovaroillamme, samoin iso joukko pienituloisia eläkeläisiä ja pitkäaikaistyöttömät (jotka eivät tule työllistymään koskaan). Näille ryhmille olisi aivan sama asua muuttotappiopaikkakunnissa, ja peruspalvelut saattaisivat tätä myöten myös säilyä. Nyt kaikki tuki-mamut jne asutetaan kalliisti Helsingin, Tampereen tai Turun seudulle, ja tieltä raivataan arvokkaita metsiä ja muuta luontoaluetta ja synnytetään yhä pahemmat ruuhkat liikenteeseen, terveyskeskuksiin jne. Ja tuhlataan valtavasi rakennusmateriaalia. Äly hoi!

3

187

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Mikäs se on purkaessa, kun toisten rahoilla rällätään?

      Vuokrakasarmien rakentamiseen kaadetaan veronmaksajien rahaa surutta. Myydään tai vuokrataan tontit alle markkinahintojen, "koska yleishyödyllinen/sosiaalinen asuintuotanto". Rakentamiseen saatetaan myöntää suoraa tukeakin. Lopuksi vuokrat maksetaan sossun luukulta.

      Talon korjaaminen on kallista ja tässä saattaa painaa sekin, ettei isoille huoneistoille ole ottajia. Siitä syystä, että sossun maksusitoumus riittää kattamaan vain yksiön tai pienen kaksion vuokran. Ei voi odottaa, että vuokraloiset maksaisivat edes osan asumiskuluistaan itse!

      PS. vuokrakasarmit eivät ikinä ole hyväkuntoisia. Ainakaan pitkään. Siitä pitävät vuokraloiset visusti huolen. Periaatteina on

      - ei penniäkään kiinni, tämä näkyy kaikessa, esim. roskapussia on turha taluttaa jätekatokseen, se häviää "itsekseen" porrashuoneestakin, koirat voi kusettaa pihanurmelle, tupakantumpit heitellä parvekkeelta, satunnaiset vieraat pääsevät kätsysti sisään, kun potkivat porrashuoneen oven rikki...

      - korkeasta vuokrasta on syytäkin rangaista vuokranantajaa esim. rikkomalla jääkaappi tai tekemällä muuta jäynää

      - päihteiden käyttö on erottamaton osa vuokraloisen elämää -> suihkuun sammuminen ja siitä seuraava vesivahinko puoleentusinaan asuntoon on normi suoritus

      • Anonyymi

        Kiva kun joku tulee ja tunnustaa mitä vuokra-taloissa on touhunnut.Tommoset juopot kuuluu telttamajoitukseen


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kiva kun joku tulee ja tunnustaa mitä vuokra-taloissa on touhunnut.Tommoset juopot kuuluu telttamajoitukseen

        Vuokraloisten järjenjuoksuun pääsee tutustumaan omistusasunnoissakin, koska etenkin vanhojen talojen pienet ja huonokuntoiset asunnot päätyvät sijoitusasunnoiksi, johin otetaan sossunelättejä.

        Sossunelätit remuaa ja paskoo taloa. Lisäbonuksena he myös aina "hukkaavat" avaimet... ja vähän myöhemmin (kun elätti on jo muuttanut pois / häädetty lopulta pihalle) alkaa tavaraa häviämään verkkohäkeistä, pesutuvassa rikotaan kolikkoautomaatti yms. eikä murtojälkiä ole. Ei tietenkään, kun asialla on ao. sossunelätti tai joku hänen kavereistaan, jolle avain on luovutettu.

        Luonnollisesti näiden sijoitusasuntojen omistajat vastustavat kiivaasti kaikenlaista talon kunnossapitoa, koska se on heidän tuotoistaan pois. Talon rapistuminen purkukuntoon ei haittaa, koska sossuneläteille kelpaa huonompikin. Kunhan on lähikauppa ja lähiöräkälä lähellä, jotta elintarvikkeet (kaljan ja tupakan) jaksaa heikomassakin hapessa oleva raahata kotiinsa.

        Sossunelättejä saa parhaiten välteltyä valitsemalla uuden talon (liian kallis tähän touhuun), jossa on mahdollisimman vähän pieniä &halpoja asuntoja = tuhnunpyydyksiä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olivia Oras

      "Yle MOT:n tietojen mukaan Oras oli joutunut sairaalahoitoon helsinkiläisellä kauneusklinikalla tehdyn rasvaimun yhteyde
      Kotimaiset julkkisjuorut
      108
      1456
    2. Sanoppa ihan rohkeasti

      Mun huonot puolet! En suutu…
      Ikävä
      115
      946
    3. Koska muru nähdään

      Kaksin?
      Ikävä
      47
      921
    4. MOT: Nuoren Olivia Oraksen, 27 surullinen kuolema kauneusoperaatiossa :(

      MOT:n tietojen mukaan Oras menetti tajuntansa rasvaimua edeltäneessä puudutuksessa. Hänet kuljetettiin Husiin, ja hän ku
      Maailman menoa
      86
      845
    5. Haluatko että unohdan sinut kokonaan

      Siihen suuntaan ollaan menossa, nyt jo. Ja ehkä parempi näin, niin ei kulu energiaa hukkaan mahdottomuuteen. Ja vaikka j
      Ikävä
      57
      757
    6. Pelkäätkö häntä?

      👍
      Ikävä
      64
      612
    7. Minä vuonna kaivittusi on syntynyt?

      Vastausta tässä kaivataan.
      Ikävä
      42
      611
    8. Olit mulle tärkeä...

      😭
      Ikävä
      34
      587
    9. Ylen typerät rinnastukset.

      Näin YLE…..Saksassa ei ole äärioikeisto ollut vallassa sitten Hitlerin . YLEn toimittajille tiedoksi . Hitler oli Saksan
      Maailman menoa
      191
      579
    10. 48
      557
    Aihe