Vuokrataloja puretaan, järjetöntä!

Anonyymi

Miksi noihin ei asutettu mamuja? Miksi aivan hyvälaatuiset vuokrakerrostalot puretaan ja tuhlataan samalla valtavasti luonnovaroja hukkaan?

https://yle.fi/uutiset/3-11151031

Noihin olisi voitu asuttaa maahamme tunkeneet mamut jotka ovat joka tapauksessa jäämässä elämään verovaroillamme, samoin iso joukko pienituloisia eläkeläisiä ja pitkäaikaistyöttömät (jotka eivät tule työllistymään koskaan). Näille ryhmille olisi aivan sama asua muuttotappiopaikkakunnissa, ja peruspalvelut saattaisivat tätä myöten myös säilyä. Nyt kaikki tuki-mamut jne asutetaan kalliisti Helsingin, Tampereen tai Turun seudulle, ja tieltä raivataan arvokkaita metsiä ja muuta luontoaluetta ja synnytetään yhä pahemmat ruuhkat liikenteeseen, terveyskeskuksiin jne. Ja tuhlataan valtavasi rakennusmateriaalia. Äly hoi!

3

126

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Mikäs se on purkaessa, kun toisten rahoilla rällätään?

      Vuokrakasarmien rakentamiseen kaadetaan veronmaksajien rahaa surutta. Myydään tai vuokrataan tontit alle markkinahintojen, "koska yleishyödyllinen/sosiaalinen asuintuotanto". Rakentamiseen saatetaan myöntää suoraa tukeakin. Lopuksi vuokrat maksetaan sossun luukulta.

      Talon korjaaminen on kallista ja tässä saattaa painaa sekin, ettei isoille huoneistoille ole ottajia. Siitä syystä, että sossun maksusitoumus riittää kattamaan vain yksiön tai pienen kaksion vuokran. Ei voi odottaa, että vuokraloiset maksaisivat edes osan asumiskuluistaan itse!

      PS. vuokrakasarmit eivät ikinä ole hyväkuntoisia. Ainakaan pitkään. Siitä pitävät vuokraloiset visusti huolen. Periaatteina on

      - ei penniäkään kiinni, tämä näkyy kaikessa, esim. roskapussia on turha taluttaa jätekatokseen, se häviää "itsekseen" porrashuoneestakin, koirat voi kusettaa pihanurmelle, tupakantumpit heitellä parvekkeelta, satunnaiset vieraat pääsevät kätsysti sisään, kun potkivat porrashuoneen oven rikki...

      - korkeasta vuokrasta on syytäkin rangaista vuokranantajaa esim. rikkomalla jääkaappi tai tekemällä muuta jäynää

      - päihteiden käyttö on erottamaton osa vuokraloisen elämää -> suihkuun sammuminen ja siitä seuraava vesivahinko puoleentusinaan asuntoon on normi suoritus

      • Anonyymi

        Kiva kun joku tulee ja tunnustaa mitä vuokra-taloissa on touhunnut.Tommoset juopot kuuluu telttamajoitukseen


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kiva kun joku tulee ja tunnustaa mitä vuokra-taloissa on touhunnut.Tommoset juopot kuuluu telttamajoitukseen

        Vuokraloisten järjenjuoksuun pääsee tutustumaan omistusasunnoissakin, koska etenkin vanhojen talojen pienet ja huonokuntoiset asunnot päätyvät sijoitusasunnoiksi, johin otetaan sossunelättejä.

        Sossunelätit remuaa ja paskoo taloa. Lisäbonuksena he myös aina "hukkaavat" avaimet... ja vähän myöhemmin (kun elätti on jo muuttanut pois / häädetty lopulta pihalle) alkaa tavaraa häviämään verkkohäkeistä, pesutuvassa rikotaan kolikkoautomaatti yms. eikä murtojälkiä ole. Ei tietenkään, kun asialla on ao. sossunelätti tai joku hänen kavereistaan, jolle avain on luovutettu.

        Luonnollisesti näiden sijoitusasuntojen omistajat vastustavat kiivaasti kaikenlaista talon kunnossapitoa, koska se on heidän tuotoistaan pois. Talon rapistuminen purkukuntoon ei haittaa, koska sossuneläteille kelpaa huonompikin. Kunhan on lähikauppa ja lähiöräkälä lähellä, jotta elintarvikkeet (kaljan ja tupakan) jaksaa heikomassakin hapessa oleva raahata kotiinsa.

        Sossunelättejä saa parhaiten välteltyä valitsemalla uuden talon (liian kallis tähän touhuun), jossa on mahdollisimman vähän pieniä &halpoja asuntoja = tuhnunpyydyksiä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hei! Halusin vain kertoa.

      En tiedä luetko näitä, mutta näimme n.4vk sitten, vaihdoimme muutaman sanan ja tunsin edelleen kipinän välillämme. Katso
      Tunteet
      20
      4241
    2. Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois

      Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait
      Maailman menoa
      150
      4059
    3. Miksi ikävä ei helpotu vuosien jälkeenkään?

      Tänään olin ensimmäistä kertaa sinun lähtösi jälkeen tilassa, jossa vuosia sitten nähtiin ensimmäistä kerta. Ollessani
      Rakkaus ja rakastaminen
      13
      3236
    4. Riikka on siis suomalaisille velkaa 84 mrd

      Jos kauhukabinetti istuu vaalikauden loppuun. Keskimäärin yli 20 miljardia uutta velkaa rikkaiden veronalennuksiin jokai
      Maailman menoa
      67
      3056
    5. Teboili alasajo on alkanut

      Niinhän siinä kävi että teebboili loppuu...
      Suomussalmi
      85
      2662
    6. Sanna on suomalaisille siis velkaa 24 mrd euroa

      Muistanette vielä kuinka Italian remonttirahoja perusteltiin sillä, että italialaiset ostaa suomalaisilta paidatkin pääl
      Maailman menoa
      151
      2632
    7. Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?

      Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist
      Ikävä
      28
      2303
    8. Pystyisitkö pitämään

      Näppejä erossa jos tulisi siihen tilaisuus
      Ikävä
      32
      1878
    9. "Sanna Marinin kirja floppasi", kertoo eräs median otsikko

      "Miljardien tappio - Sanna Marin vaikenee", kertoo toinen otsikko. Marin ei siis siinä kirjassaan kerro sanallakaan For
      Maailman menoa
      119
      1597
    10. Tuntuuko ettet tiedä

      Enää miten toimia mun suhteen. Kun en taida tietää itsekään
      Ikävä
      20
      1535
    Aihe