Olen sairastanut jo yli 15-vuotta toistuvaa masennusta. Viimeksi minulla on diagnosoitu vaikea masennus.
Välillä tulee pirteämpiä kausia. Nyt viimeksi en ole saanut kahtena yönä juurikaan unta ja päässä jyllää vain paljon ideoita ja on touhukas olo. Sitten pimahti totaalisesti. Siivosin ihan raivopäisesti ja olin todella levoton. Meinasin myös varata matkan ulkomaille ja oli ajatus lähteä seikkailemaan. Tuota superenergistä jaksoa kesti 2 päivää jonka jälkeen iski armoton masennus. Voisikohan tässä olla kyse sekamuotoisesta biposta? Onko kokemuksia?
Tällainen mielialan aaltoilu tuntuu tosi raskaalta ja väsyttävältä. Välillä tuntuu, että pystyn mihin vain ja ajatukset sinkoilee kovalla draivilla ja välillä masentaa niin, että olen itsetuhoinen.
Onkohan minulla bipo?
9
213
Vastaukset
- Anonyymi
Mielialan aaltoilu? Aaltoileeko mieliasi omasta mielestäsi jotenkin sairaalloisesti, jos välillä olet energisempi?
Mitä hyvää sinulle tuo diagnoosin koventaminen?
Muokatun lääkityksen, jolla ne energisemmät jaksot saadaan tainnutettua pois niin että on vain koko ajan joko apea tai lattea olo?- Anonyymi
Tämä. Kaksisuuntaisen lääkkeet ovat kovempaa tavaraa kuin masennuslääkkeet. Enemmän sivuvaikutuksia ja sivuvaikutukset on vakavampia. Ovatko nuo energisemmät päivät oikeasti niin iso ongelma, että haluaisit vaihtaa kovempiin lääkkeisiin?
- Anonyymi
Kuulostaa enemmänkin normaalilta masennukselta, jossa on parempia päiviä välissä. Ja tosiaan, miksi haluat diagnoosin biposta??
- Anonyymi
Kannattaa Googlettaa seueaava: Rapport 16. 1. 2020 Miten masennuksesta leivottiin kaikkien aikojen Bisnes?
Oletko muuten kuullut Temperamenttiopista? On ollut järkevä ja hyvä oppi, jossa kerrotaan, miten eriluonteisia me kaikki ihmiset olemme ja meillä on omanlaisemme hermostonopeus, jne. Toiset meistä ihmisistä ovat tunteellisempia kuin toiset niin sanotut kovikset ehkä. Mieliala muuttuu, se vaihtelee kaikilla temperamenttityypin mukaan.
Jotkin ihmiset säikähtävät kovempia kolahduksia, toiset reagoivat valolle, toiset musiikille, toiset väreille, toiset nähdessään kaunista luontoa, toiset reagoivat liikenteen äänille ja vilinälle kaupungissa helpommin kuin toiset jne.
Aika hurjaa, kun on alettu lääkkeillä hoitamaan terveitä ihmisiä, eikä ajatella miten läheisen kuolema esimerkiksi muuttaa ihmisen surulliseksi ja masentuneeksi joksikin aikaa, mutta edesmennyttä läheistään ei unohda milloinkaan. Se ei tarkoita, että jotain lääkettä pitää sitten syödä loppuikänsä vaan siksi, kun läheiseni kuoli.
Lääkkeen aloittaminen mihin tahansa psyykkiseen häiriöön muuttaa koko elimistön toimintoja negatiiviseksi eli mm. hormonitoiminta muuttuu, elimistö hidastuu jne.
Myöskin psyykenlääkkeet muuttavat aivoissa tiettyjä asioita mm proteiinin kertyminen aivojen hermosoluihin ja sitä myöden tulee plakkimuodostumia, myöhemmin dementiaa, toisilla jopa Alzheimerin tautia. - Anonyymi
Masennus ei le sairaus, vaan ihan normaali mielentila.
- Anonyymi
Ehkä normaali iloisuus ja innostuminen tuntuu sinusta sairaalta sen tapahtuessa keskellä masennusta? Kun olet niin tottunut masentuneeseen oloon, voi tuntua oudolta olla iloinen?
- Anonyymi
Minä käytän biboa talvella aina. Hyvä ja lämmin lakki talvella.
bipon talvikäyttäjä - Anonyymi
Kato hattuhyllylles! Siel sun popos on taisit jossaan komeron hyllyllä.
- Anonyymi
tarkotin tietty pipos eikä popos.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?
Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos4426415Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http1423741Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?982478Miten löydän sinut
Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit251939Moraaliköyhä S-ryhmä
S-ryhmä on kehystänyt Israel-boikottipäätöksen “ihmisoikeuslinjaukseksi”, mutta toteutus paljastaa sen onttouden: valiko1171301Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla
Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?741253- 641091
- 631075
Vaikea tilanne
Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te76980- 44973