Tilasin GS:n ilman tuhkakuppia kun en tupakoi. Jälkeenpäin on harmittanut, kun edessä ei ole minkäänlaista roskikseksi sopivaa. Aikaisemmin tuhkakuppia on tullut käytettyä pikkuroskiksena purukumille ja muille pikkuroskille. Onko kukaan keksinyt hyvää roskista eteen?
Mistä roskakori?
Hemmo2
3802
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
autotarvikeliikkeestä sellainen musta 20*20*8 cm muoviroskis. Siihen tarrateippiä niin sopii loistavasti GS:n vänkärinpuolen "keskikonsoli" -korotukseen. Pysyy paikallaan ja on helppo irrottaa tarvittaessa.
Muovipussi roikkumaan toisesta sangastaan (reiästä) vaihdekepin juureen. Pussin koko tarpeen mukaan. Itse olen käyttänyt sellaisia pieniä, mallia apteekki/tiimari.
Ei kovin eleganttia, mutta käytännöllistä.
Tilasin Scenic II:n rulo-kaapilla. Hinnastossa luki myös: "tuhkis 0 euroa" . En polta enkä tilannut sen takia mitään, mutta kuppia tuli kuitenkin ja paljon. Kun auto tuli, niin rulokaapin etureunaan oli kiinnitetty 2:n mukin mukiteline joka oli samalla tuhkakupin teline. Rulokaapin sisällä oli toinen samanlainen mutta erivärinen teline ja lisäksi tuli toinen tuhkamuki. Tähän mennessä en ole löytänyt sille toiselle telineelle mistään kiinnityspaikkaa, tietääkö kukaan?
Rulokaapin etureunassa jököttävä mukiteline osoittautui käteväksi pikkutavaroille, joten jätin tuhkismukin kokonaan pois käytöstä.
Kaipasin roskista ja ostin Biltemasta 2 kpl muovisia paperikoreja, suukooltaan noin 15 x 5 cm. En saanut niitä mihinkään siististi, reikiä en sellaisten takia ruvennut poraamaan. Lopulta pistin ne peräkkäin rulo-kaapin sisälle, missä ne pysyvät pystyssä itsestään koska ovat yhteensä tasan rulon pituisia. Hommasin roskiksiin sisäpusseiksi rullallisen 3 L pakastepusseja. Systeemi toimii hyvin ja pakastepussi on helppo heittää jätteisiin. Tosin puolet rulon tilavuudesta on nyt pelkkää roskista, mutta ainakin systeemi on erittäin siisti: kaikki roskat peittyvät rulo-kannen alle. Tai siis paperikorit - ei se nyt mikään talousroskis ole.