Joku kirjoitteli paikallislehden sivulle tekstiviestillä että torin viereinen alue eli Jyskin vieressä oleva parkkialue pitäisi kieltää autoilta 22-6 välisenä aikana.
Siinähän on liikennemerkki joka kieltää moottoriajoneuvoilla parkkialueelle ajon 22-06 välisenä aikana!
Ei taida poliisitkaan tietää että siinä kadun laidassa on sellainen merkki!?
Siinähän on liikennemerkki joka kieltää moottoriajoneuvoilla parkkialueelle ajon 22-06 välisenä aikana!
Ei taida poliisitkaan tietää että siinä kadun laidassa on sellainen merkki!?
Vastaukset 22
Vanhimmat
Ei se liikennemerkki ole voimassa, jos siitä ei tehty päätöstä. Monet sakot välttänyt, kun liikennemerkki on epävirallinen.
Mistä sitten tietää mikä merkki virallinen ja mikä ei? Onko kaikki nopeusrajoitusmerkitkin epävirallisia?
Vastaavasti jos liikennemerkistä on tehty päätös mutta sitä ei ole asennettu tien varteen niin sitä pitää noudattaa joka tapauksessa?
Katu- ja tiesuunnitelmat hyväksytetään liikennejärjestelyineen. Jälkikäteen asennetut merkit ovat todennäköisesti epävirallisia tai ne eivät täytä liikennemerkkimääräyksiä.
Ketä kiinnostaa autiossa kupungissa? Ikkunastako niitä autoja katselette sitäpaitsi kuka enää edes käy autiolla torilla.
Kertokaa millon ne on teille alkaneet paikallilehteä lähettämään. Minäkin ole sen tilannut, mutta mulle on tullut aina pelkät kannet. Minä luulin, että rotat asuvat viadian talossa, mutta näyttää niitä muuttaneen myös torin ympärille. Minua häiritsee se, että Pieksämäellä on kävelykatu, mutta ei kävelijöitä ja se, että on liikennevalot, mutta ei liikennettä. Missikilpailujen lopettamisen ymmärrän.
Kyllä se merkki tehty kaupungin pajalla tarpeista.
Paikallislehden entinen varma tulolähde, kuolinilmoitukset, voi nyt laittaa ilmaislehteen niin tavoittavat muutkin kuin sen vajaan kolmanneksen talouksista jotka paikallislehteä enää tilaa.
Parempi pajalla kuin päihdeongelmaisena löhihoitajana 😂😂
Taitaa Pieksämäen Lehti vetää viimeisiä henkosiaan. Tuntuma on, että lainajuttuja on enemmän kun itsetehtyjä. Muualla asuvan päätoimittajan paikallistuntemuksen puute näkyy selvästi juttujen sisällössä. Pahkasika on lopetettu, mutta onneksi PMK lehti jatkaa huumorilehtien perinnettä, tahattomasti tosin. Kiitostakin on annettava, Jaana Virtasen juttu rallitähti Lapista oli paras urheilujuttu 30 vuoteen. Virtanen onkinlehden ainoa ammattijournalisti. Kumpikohan loppuu ensin painotalo (konekannan vanhentuessa ) vai lehti (lukijoiden loppuessa) ? Itse veikkaan, että samaan aikaan.
Painotalo tekee kylläkin useita muita lehtiä ja mainoksia. Pieksämäen lehti on vain yksi tuote monien seassa.
Riittäisi hyvin kun ilmestyisi kerran viikossa.
Painokoneetkin kuluvat ja kun niiden käyttöikä tulee täyteen niin Pieksmäelle Keski-Suomalaisen konserni ei uutta konetta hanki vaan lopettaa painotalon ja siirtää työt muualle.
Niin ja painotalon ovien saranat kuluu, kauheaa, kamala investointi jos ovet alla lonksumaan, ei tule mitään. Lehti tulee lakkauttaa koska turha julkaista mitään kun kaikki jo tietää kaiken, juoru kiitää nopeammin kuin lehden jakaja! Lakkautettava koko Pieksämäen kaupunki ja tyytymättömät kaupunkilaiset ajettava Mataramäen korpiin! Tonkikoon siellä lahoista kannoista toukkia, ne on luomua, ei ole nitriittiä!
Tänne niitä ei huolita, viekää ne Suonenjoelle, terveisin mataramäkeläinen.
No mitä te tänne niitä työnnätte, me ei heillä tehä mittään! Viekää Virtasalmelle ja lastatkaa johonkin uppoavan lotjaan ja tyrkätkää vesille, niinhän ne tekee Välimerelläkin!
Tänne Virtasalmeen ette niitä tuo, ehdotan Jätekukkoa.
Tänne jätekukkoon ette niitä tuo, viekää ongelmajätelaitokselle Riihimäelle.
Maakuntalehtien alasajo on meneillään. Pieksämäen lehti on paikallinen osa alasajoa. Sanomalehtien aikakausi on päättymässä ja samalla sanomalehtien jako.
Maakuntalehtien mukana romahtaa maakuntapolitiikka. Keskisuuret kunnat ja kaupungit tyhjenee kiihtyvällä tahdilla Suomessa. Paikalliset lehdet lopetetaan kannattomina.
Sehän on selvää nykypäivänä että painettu sana katoaa, digi digi digi!
Samalla poliittinen valta loppuun ajetaan maakuntalehdistöltä ja vanhalta valtamedialta. Tulee aika, että kerätään aloite suomessa kansanedustajien erottamiseksi töpeksintöjen seurauksena muutamassa päivässä. Päätökset tehdään reaaliajassa ja tahti on hektinen, jolloin suhmuroinneille ei jää aikaa.