Itsesuggestiolla psykoosi hallintaan.

Anonyymi

Olen koittanut psykologisoida psykoosisairauttani itsesuggestion/hypnoosin avulla. Onko kukaan muu yrittänyt samaa.

Itseäni kiinnostaisi saada tästä vinkkejä ja kokemuksia muiltakin.

6

231

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Miten sen psykoosi huomaa, havaitsee tai tuntee kun minulla ei ole omakohtaisia kokemuksia siitä vaikka on perusteetta väitetty että olen sairaudentunnoton.

      • Anonyymi

        Tämähän se on se koko jutun juoni, miksi jotkut avoimen dialogin mallit toimii vain niin marginaalille ryhmälle.


    • Anonyymi

      Aloittajalle voi sanoa, ettei itsesuggestiolla psykooseja parannella.

      • Anonyymi

        Itsesuggestio skitsofreenikolla tarkoittaa psykoosia. Oliko oikein? Oli.


    • Anonyymi

      Psykoosi ei ole sairaus, koska se ei viittaa mihinkään objektiivisesti mitattavaan poikkeavuuteen kehossa tai elimistössä.Psykologiset ja sosiaaliset keinot ovat tutkitusti toimivimpia juuri siitä syystä että psykoosi on normaali inhimillinen reaktio ympäristön tapahtumiin.Olisi parempi puhua stressistä tai peloista ja niiden syistä kuin käyttää sanaa "psykoosi" joka ei lisää ymmärrystä vaan vähentää sitä.

    • Anonyymi

      Minun psyykenlääkevieroituksen puhkaisema psykoosi joka puhkesi lääkekokeilussa loppui lääkkeiden alasajolla. Enkä ole sen koommin uusiin psyykenlääkkeisiin koskenut, ajoin niitä alas enkä käytä päihteitä. Mieli korjaa itseään. Toki ahdistus kokemuksesta on jäänyt. En ole ennen sitä ollut psykoosissa enkä sen jälkeen.

      Psykiatria yritti luoda kuvan kuin minulla olisi hoitavien lääkkeiden puute vaikka kärsin heidän typerien aivoja sotkevien aineiden haitoista ja sen lisäämää pahaa oloa he tulkitsivat mielenterveysongelmana. Totuus ei pala tulessakaan. :) Totuus tuli ilmi lääkkeitä alasajaessa.

      Psyykenlääkkeiden seurauksena mm lopulta
      - en pystynyt istumaan paikallaan ja olin hermoraunio
      - en pystynyt nukkumaan kun nuo lääkkeet sotki unen vieroituksessa
      - heräilin öisin adrenaliiniryöppyihin pitkään
      - tunsin kovaa ahdistusta mitä en ole kokenut ennen niitä
      - olin lääkekoukussa
      - epäilen saaneeni niin hermostollisia kuin neurologisiakin haittoja joita psykiatria kutsuu sairaudeksi

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suureksi onneksesi on myönnettävä

      Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️
      Ikävä
      88
      1914
    2. Perusmuotoiset TV-lähetykset loppu

      Nyt sanoo useiden HD-muotoistenkin kanavien kohdalla äly-TV, ettei kanava ole käytössä, haluatko poistaa sen? Kanavia
      Apua aloittelijalle
      166
      1395
    3. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      71
      1192
    4. No ei sun asunto eikä mikään

      muukaan sussa ole erikoista. 🤣 köyhä 🤣
      Ikävä
      66
      1037
    5. Hyvin. Ikävää nainen,

      Että vainoat ja stalkkaat miestäni.onko tarkoituksesi ehkä saada meidät eroamaan?no,siinä et tule onnistumaan
      Ikävä
      84
      987
    6. Martina lähdössä Ibizalle

      Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      135
      897
    7. Uskomaton tekninen vaaliliitto poimii rusinoita pullasta

      Korni näytösesitelmä menossa kaupunginvaltuustossa. Juhlia ei ole kokouksista tiedossa muilla, kuin monipuolue paikalli
      Pyhäjärvi
      88
      881
    8. Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa

      Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.
      Maailman menoa
      197
      867
    9. Katsoin mies itseäni rehellisesti peiliin

      Ja pakko on myöntää, että rupsahtanut olen 😆. Niin se ikä saavuttaa meidät kaikki.
      Ikävä
      50
      860
    10. Linnasuolla poliisi operaatio

      Kamalaa menoa taas meidän ihanassa kaupungissa. https://www.uutisvuoksi.fi/paikalliset/8646060
      Imatra
      29
      846
    Aihe