Palkallisia "pekkaspäiviä" on yli kymmenen, Nyt niistä niin sanotulla "kiky"-sopimuksella otettiin käyttöön kolme. Yritykset innostuivat palkkaamaan jotain 20.000 työntekijää sen takia. Marinin hallitus ei ole parempaa esittänyt.
On hyvä, että ihminen tekee työtä palkkansa eteen. Se on oikein. Pekkaspäivät pitäisi poistaa kaikki. Se lisäisi yritysten kilpailukykyä. Lopeta uuden kirosanan, kiky:n toistoa. Se on lakkokiimaisten ay-pomojen luomus.
Julkisen puolen 36 päivän lomat on aivan paskaa. Ja vielä pitäisi nostaa palkkoja! Jokainen palkankorotus-% otetaan pois julkisella puolella jostain muusta; päivähoidosta, kouluista, jne. Ei ole ylimääräistä rahaa missään, mitä ottaa, Tai voi tehdä veronsiirtoja: ay-jäsenmaksun verovähennys 200 miljoonaa julkisen palkkoihin. Ammattiliittojen osingot verolle. Sieltä löytyy hilloa sairaanhoitajien palkkoihin. Ei ole oikein, että esim. Teollisuusliitto nostaa osinkoja verovapaasti ja käyttää tämän hyödyn lakkoilijoiden tukemiseen. Se ei ole yleishyödyllistä. EI OLE!
SAK yleishyödyllinen? Älä unta näe!
On hyvä, että ihminen tekee työtä palkkansa eteen. Se on oikein. Pekkaspäivät pitäisi poistaa kaikki. Se lisäisi yritysten kilpailukykyä. Lopeta uuden kirosanan, kiky:n toistoa. Se on lakkokiimaisten ay-pomojen luomus.
Julkisen puolen 36 päivän lomat on aivan paskaa. Ja vielä pitäisi nostaa palkkoja! Jokainen palkankorotus-% otetaan pois julkisella puolella jostain muusta; päivähoidosta, kouluista, jne. Ei ole ylimääräistä rahaa missään, mitä ottaa, Tai voi tehdä veronsiirtoja: ay-jäsenmaksun verovähennys 200 miljoonaa julkisen palkkoihin. Ammattiliittojen osingot verolle. Sieltä löytyy hilloa sairaanhoitajien palkkoihin. Ei ole oikein, että esim. Teollisuusliitto nostaa osinkoja verovapaasti ja käyttää tämän hyödyn lakkoilijoiden tukemiseen. Se ei ole yleishyödyllistä. EI OLE!
SAK yleishyödyllinen? Älä unta näe!
Vastaukset 36
Vanhimmat
Tiedätkö, miksi julkisella puolella on pitkät lomat (38pv)?
Aivan, eduskunta lomailee jopa 2 vuotta 4 vuodesta miksi? Ja mitäs ovat muuten saaneet aikaan niinkin lyhyessä ajassa?
Kikyn+poistaminen+maksaa+1,4%+oikeasti.+SAK+on+ilmoittanut+1,1%.
Kiky-tuntien+merkityksestä+hanskataan,+mikä+on+niiden+merkitys+yritysten+kustannuksiin.+Suoraan+laskien+24+tuntia+tai+3+työpäivää+ovat+1,4%+vuotuisesta+työajasta.+Jotkut+asiantuntijoiden+laskelmat+päätyvät+1,5%:iin.+Kun+on+selvitetty+tuntien+toteutusta+viikkotyöaikaan,+on+ilmennyt.+että+viikkotyöaika+ei+ole+miestyöpaikoilla+lisääntynyt+niin+paljon+kuin+hameväen+keskuudessa.+Se+johtuu+siitä.+että+teollisuudessa+on+tehty+viisaasti+ottamalla+kokonaisia+työpäiviä,+pekkaspäiviä+käyttöön,+eikä+pidennetty+viikkotyöaikaa+naurettavati+minuuteilla.+Se+ei+näy+viikkotyöajassa.+mutta+näkyy+vuosityöajassa.+Miesten+työpaikoilla+kikyä+on+sovellettu+siis+vähintään+niin+paljon+kuin+naisaloilla.
SAK+on+tunnustanut,+että+kiky:n+merkitys+on+1.1%.+Asiantuntijat+päätyvät+haarukkaan+1,1-1,5%.+Joka+tapauksessa+kiky-tuntien+poistaminen+lisää+kustannuksia+sen+verran.+Jos+tunnit+poistetaan,+pitää+palkankorotuksia+pienentää+vastaavasti.+Jos+maksimitaso+on+3,2%,+niin+lopputulema+palkankorotukseksi+on+siis+1,7-2,1%.
Teollisuusliiton+avauksessa+poistetut+tunnit+olivat+erikoistapaus,+jossa+tunnit+olivat+sopimusliite,+ei+sisältynyt+kiinteästi+sopimukseen.+Jos+kiinteästi+sopimukseen+kuuluvia+asioita+aletaan+vetämään+yli,+niin+niitähän+riittää+sopimuskirjan+kansien+välissä.+Ehkä+työnantajapuoli+voi+sitten+valita+jonkun+heitä+vituttavan+asian.
Kikystä+on+tehty+kirosana,+mikä+on+ollut+onnistun+markkinointitemppu+SAK:n,+SDP:n+ja+Vasemmistoliiton+taholta.+Tällä+markkinointitempulla+kerättiin+monta+ääntä+eduskuntavaaleissa+ja+lakkokiimaiset+ay-pomot+voivat+kalistella+miekkojaan.+Naurettavaa+toimintaa,+jossa+lakkoihin+pakotetut+liittojen+jäsenet+kärsivät.+Lakoissa+menetettyjä+ansioita,+lomarahoja,+lomapäiviä,+eläkekertymiä+jne+ei+koskaan+saa+takaisin.+Ei+koskaan.
Kiky+loi+20.000-40.000+työpaikkaa.+Sen+peruminen+tekee+vastatoimen.+Millä+se+korvataan?+YT:t+edessä.+Siittä+se+alkaa.+Pitää+vähentää+ainakin+1,4%+työpaikoista.+Se+lisää+Marinin+hallituksen+tuskaa+työllistää.+Tarve+alkaa+olla+jo+120.000,+eikä+SAK+ole+esittänyt+yhtään+oikeaa+tapaa+työllistää.+Ei+yhtään.+Mitä+muuta+jarrumiehiltä+voi+odottaakaan.+Tätä+vauhtia+Marin+joutuu+LEIKKAAMAAN+ja+perumaan+Rinteen+lupaamia+uudistuksia.+Ensi+kuun+alussa,+1.2.2020+tehtäviä+verojen+korotuksia+enempää+ei+voi+tehdä+vaikka+verojen+korottaminen+kiihottaa+SDP:tä.
Rohkea+uudistaminen+laittaa+uusiksi+työtä+ja+työnkuvia,+mutta+muutoksessa+on+tilaa+vain+niille,+joilla+on+halu+kasvaa.+SAK+ei+kuulu+uudistajiin.+Järjestö+on+täynnä+lakkokiimaisia+jarrumiehiä.+Lakko+on+osoitus+epäonnistumisesta,+sanoi+Ihalainen.
Mie olen noi kikyt hoidellut niin että laiskottelen sen 6 minuuttia päivässä enemmän kuin ennen.
On se kauheeta, kun joutuu tekemään töitä! Ja vielä ilmaiseksi!
Kivempi ois vaan laiskotella ja maata sohvalla!
Kiky-lakot+ovat+periaatekysymys.+Ei+kukaan+viisas+muuten+lakkoilisi+1,1%:n+tähden.+Tärkeilevät+ay-pomot+haluavat+"näyttää",+mistä+kana+pissii.+Jäsenet+kärsivät,+kun+he+eivät+saa+palkkaa.+Lakkoavustus+on+peanuts.+Koko+maa+kärsii.
Ay-pomot+eivät+päätä+työpaikkojen+perustamisesta,+mutta+lakoillaan+ajavat+työpaikkoja+ulkomaille.+Kaikilla+toimialoilla,+joissa+ay-pomot+ovat+kiristäneet+sopimuksia+lakkoilulla,+ovat+menettäneet+työpaikkoja.+Kaikki.+Kahdekymmenen+vuoden+aikana+on+Suomessa+suljettu+40+paperikonetta+ja+30.000+työpaikkaa+on+kadonnut.+Yritys,+jolla+on+paperikoneita+eri+maissa+sulkee+seuraavat+koneet+Suomessa.+Se+on+faktaa.+Ei+kannata+vittuilla+niille,+jotka+päättävät+työpaikoista.
Minulle+vittuiltiin,+kun+olin+yritysjohtaja.+Pääluottamusmies+kiristi+minua+sanomalla,+että+hänen+takanaan+on+koko+kaupungin+ammattiosasto.+No,+seuraavan+tehtaan+perustin+Kiinaan.+Jos+tulee+lisäkapasiteetin+tarve,+tuskin+sitä+tulee+Suomeen.
Kiky-lakot+ovat+pelkästään+ay-pomojen+vittuilua+Sipilän+jo+historiassa+olevalle+hallitukselle.+Jäsenet+ovat+pelinappuloita+ay-pomojen+leikissä.+Hei+camoon!!!!!+Hengen+köyhyyttä+ja+liittojen+hallituksissa+olevien+kommareiden+uhoa+piilosta+puskista.+Kiristäminen+on+heikkouden+osoitus.+Sitä+koulukiusaajatkin+edustavat.+Samanlaisia+raukkoja.
Paperiteollisuusliitto+on+kiristyksellään+sulkenut+40+tehdasta+2000-luvulla,+30.000+työpaikkaa+vähentynyt.+Lakkoilu+tuo+lisää+alasajoja.+1,1%!!!
Älä+puhu+soopaa.+Et+sinä+mikään+yritysjohtaja+ole+,etkä+ole+koskaan+ollutkaan.
Ei+oikeat+johtajat+kyttää+ja+kirjoittele+KAKKAA+täällä+Suomi+24+sivuilla.
Työnantaja+osapuoli+on+laskenut+KIKYLLE+hinnan+ja+se+on+1,4%.
Ei+Suomen+paperiteollisuus+kaadu+palkkoihin+.
Älä unta näe perkeleen porvari pelle työnantajille lahjoitettiin 6.miljardia kokoomuksen toimesta ja vielä perkeleen pellet kehtaa natistatyöläisten palkoista ettäkö te PERKELEEN pellet tajua että työnantaja maksuja siirrettiin työnantajilta tekijöiden piikkiin 2 miljardia tänäkin vuona ja pitäis Martinin kyllä pistää poikki tämä ÄÄRIOIKEISTOLAINEN juttu
Neljätoista+päivää+vain+lakkoavustuksella,+sen+jälkeen+kolme+päivää+työsulussa+ilman+mitään.+Taitaa+palaa+kesälomapäiviäkin.+Kaikki+1,1%:n+takia.+Hulluja+nuo+roomalaiset!
Työsululla+säästetään+tuo+1,1%+ja+enemmän,+kun+menee+kesälomapäivät.+
No+yt:t+alkaa+joka+tapauksessa,+kun+laitetaan+2000-luvulla+40+suljetun+koneen+sarjaan+lisää+koneita+Suomesta.+On+nääs+halvempaa+ajaa+Ruotsissa+ja+Saksassa.+Paperiliitto+on+kiristänyt+itsensä+kortistoon.+Kiittäkää+öykkäripuheenjohtajaa+ja+hänen+punaista+liiton+hallitustaan.
Oletko siis ymmärtänyt että paperin neuvotteluissa kyse vaan kikystä?
Kiky tietysti hiertää ja sen poistamisestahan on tehty sopimus joka mainittiin olevan se jonka mukaan kikyn suhteen edetään valtakunnassa. Mutta se muutenkin on aika pieni murhe siihen nähden mitkä työnantajan vaatimukset kaikkineen sellu ja paperityöntekijöille.
Saksassa muuten lyhyemmät vuotuiset työajat ja suuremmat palkat kun Suomessa. Jossain jopa julkaistiin lista että paperiteollisuudessa Suomessa tunnit vuodessa 1500 ja jotain mutta jos on noin 205 työpäivää vuodessa töissä niin ei oikein täsmää. Tuossa 205 työpäivän luvussa ei mahdolliset joulu ja juhhannustyöt joita tulee niille jotka noina juhlapyhinä töissä noin 4-7 lisää.
Lakoissa palaa palkka, keslomaraa ja eläkettä ei kerry, voi palaa kesälomapäiviäkin.
On siis kysymys arvovallasta. Ay-pomon arvovallasta. Kannaattaako sen takia lakkoilla.
TYÖT eivät ole lakossa. Ei todellakaan. Töihin saa mennä,
Kun työnantaja laittaa työt sulkuun, niin silloin ei voi mennä töihin. Näin nytkin tapahtuu mahdottoman lakon päätteeksi. Kolme päivää sulussa. Ei töitä, ei palkkaa, ei kesälomakertymää.
Kysymys on myös peperiliiton aikanaan kriistämistä mahdottomista sopimuskohdista:
- joulu- ja juhannuskustannukset
- ulkopuolisen työvoiman käyttörajoitus (naurettavaa!) ja
- kerhon jäsenmaksujen kerääminen ja välittäminen (ei kuulu työhön, jokainen maksakoon kerhojensa jäsenmaksut itse).
Kikystä pääsee irti, kun vähentää vastaavasti pekkaspäiviä. Kaikki pekkaset, yli 10 päivää pitäisi poistaa! Pekkaset koskee vain 40-tuntilaisia. Ne ovat työajan lyhennysvapaita. Jos siirrytään tehokkaisiin 6-tuntisiin vuoroihin, niin pekkaset poistuu automaattisesti. Samoin 7,5-tuntilaisilla niitä ei ole.
Oisit Häkämies reilusti alittanut nimesi alle. Noin järjetöntä tekstiä ei muut osaa.
Paperiliitto: "Jos työtaistelu alkaa, liitto maksaa työtaisteluun osallistuville työtaisteluavustusta 50 euroa/päivä. Lakkoavustuksen määrä perustuu liiton hallituksen päätökseen. 16 euroa lakkoavustuksesta on verotonta. Loppuosasta vähennetään verohallinnon päätöksen mukainen vero. Vero tilitetään suoraan liitosta verottajalle. Jäsenelle käteen maksettava osuus on 39,80 euroa / päivä. "
Lakkoavustusta maksetaan 7 päivältä viikossa eli viikossa jää käteen 280 euroa. Se tekee kuussa 1120 euroa. Netto. Paljonko palkasta jää käteen kuukaudessa? Onko lakko kannattava business? Lakon ajalta ei kerry lomakorvausta eikä lomapäiviä. Lomapäiviä taitaa palaa 2,5 tällä kertaa. Paljonkos ne kikypäivät on? Onko 3 päivää? Ne on maksettuja pekkaspäiviä!
Lakkovahdit vauhkoaa, että neuvotteluja on ollut 40 kertaa, eikä ole tullut tulosta. Mistäköhän johtuu? Olisiko vika sittenkin paperiliiton pomoissa eikä viisaissa työntantajien neuvottelijoissa? Liiton infossa lukee muuta, mutta mikä on totuus!!!
Lakkokenraali ilkesi sanoa televisiossa, että he yrittävät pitää tehtaita pyörimässä. Paskapuhetta sekin. Liiton jätkät sammuttivat koneet. Liitot ei tarjoa työtä. Yritykset tarjoavat siellä missä haluavat. SAK liittoineen on Suomen suurin työttömyyden aiheuttaja.
Kiky-päivien poisto on liittojen pomojen yhdessä koordinoima tavoite. Naurettavaa vallan käyttöä. Se on sellaista puskista huutelua. Samalaista, kuin koulukiusaaja ja hänen liehittelijät uhoavat kiusatulle ja potkivat päähän. Häpeällistä, Liiton punainen hallitus ja pomo ovat kuin koulukiusaajia. Politiikkaa pelissä. Nyt ei olla jäsenten asialla ollenkaan.
Liittoon kuulumattomille maksetaan palkka työsulun ja lakon ajalta. Työt eivät ole lakossa. Töihin saa mennä. Töihin menon estäminen on rikos.
Ei muutes makseta palkkaa. Koitappa mennä paperitehtaalle töihin lakon aikana, ei muutes onnistu. Liittoon kuulumattomat ei saa euron euroa. Voit vaikka soittaa sinne ytk:hon ja kysästä.
Demarit ja vasemmisto ovat kotkalaisenkin duunarin puolella
Demarit ja vasemmisto ovat kotkalaisenkin duunarin puolella
Höpö höpö. Oikeasti duunarit on mukana hankeessa jossa joka paikkakunnalle tulee patsas Juha Sipilälle ja entisenä työministerinä tomineelle kuusaalaiselle entiselle paperimiehelle Jari Lindströmille. Nyt heidän satoa korjataan ja heistä on koko Suomi ylpeä.
Eiköhän tuo ressukka lindström ole jo saanut riittävästi palautetta vaikka kaverin tunevat sanookin ettei se ei sitä edes itse ymmärrä.
Lomarahat on myös ehdottomasti poistettava vaikka työntekijöiden lakon voimalla. Täysin turhaa rahaa, koska ei duunarit Ruotsiin karkaa töihin enää.
No eikö se nyt ole jo muutenkin selvää ja järkevää jos työntekijä on lomalla niin hänelle ei pidä maksaa mitään palkkaa. Me EK.ssa ollaan sitä mieltä että muutenkin tuota palkanmaksua pitää järkeistää. mitä järkeä on maksaa sellaisia palkkoja joilla tulee tulee toimeen ja saatikka siitä jäisi säästöön.
Terv. Hyrki Jäkämies.
PS. Kotkan poikia ollaan
Paperiliiton puheenjohtaja sanoi televisiossa, että he haluavat pitää koneet käynnissä. Ei vaikuta siltä, koska paperimiehet ovat ajaneet linjat alas ja liivijengi on porteilla vahtimassa, ettei kukaan mene töihin vaikka haluaisi!
Kiky-tunnit on paperin sopimuksessa hyvässä hengessä sovittu toistaiseksi, ei määräajaksi. Sen takia Riku Aallon kelkkaan lähteminen haukkumaan niitä talkootunneiksi on väärin. Lakkoilussa taitaa olla kysymys aivan muusta kuin jäsenien edusta!
Paperimiehet, poistakaa vuonna 2020 naurettavalta kullostavat kiristykset sopimuksista, saunalisä ja juhannusviikon erilliskorvaukset. Kyllä 20 euroa tunnilta lisineen on ihan ok. Lakoissa tulee tuhansia euroja takkiin ja vaarantuu työpaikat Suomessa. Lakoilla tuet vain Riku Aallon "kukkoilua". Eläkää nykypäivää, piitäkää koneet käynnissä ja menkää töihin!
Ei ole ilmaisia työtunteja. Kiky-tunnit olivat sisäinen devalvaatio. Paperiliiton kiky sisälsi hyvässä hengessä sovittuun sopimukseen toistaiseksi. Kiky-pelleilystä pääsee, kun vaihtaa ne pekkaspäiviin. Vähennetään niitä kolmella.
Riku Aalto määrää ja häärää ja vetää liittojen jäseniä kölin alta, ovat pelinappuloita. Mikä on Riku Aallon palkka? - paljon. Sen eteen tekee mitä vain. Näitä pikkuhitelereitä varten pitää kieltää lailla poliittiset ja tukityötaistelut. Oikeat lakot on ok, mutta kukkoilu ei ole kenenkään etu ja se pitää estää lainsäädännöllä.
Nii kiky sovittiin että esimerkiski paperilla investoidaan ja tulee uusia paperikoneita. Kuitenkin 2-3 paperikonetta Suomessa lopetettiin kikyn aikana. Tosin samat yhtiöt Suomen ulkopuolella lopetti paljon enemmän paperikoneita kun Suomessa ja taisi loppua joku koko tehdaskin. Sinänsä outoa kun Suomessa helpoin päästä työntekijöistä, ehkä kertoo sen että Suomessa kaikista tuottavin tehdä paperia ja parhaat työntekijät. Kikyhän toi yhtiöille lisää kustannuksia kun porukka vietiin vapaapäivänä kuulemaan esimerkiksi jotain konsulttia.
Huijaustahan tuo Sipilän kiky oli ja kiristämällä sen sai. Sipilän hallitus myös siirsi erilaisia maksuja työnantajilta työntekijöille noin 6 miljardia. mutta eihän tuotakaan pahemmin uutisoitu kun diktaatori Sipilä hiljensi jollain tavalla median kuten tiedetään tästä kuuluisasta tapauksestä joka koski YLEä ja johti toimittajien pois lähtöön.
Tuossa paperin kiistassa on paljon suuremmat asiat kyseessä kun pelkkä kiky. työnantajat käyttää hyväksi toimivaa keinoa. Laittaa 5-6 suurta vaatimusta niin tietää että yksi ainakin menee läpi. Se on varmaa että paperityöntekijöiltä ansioita pois ja vuotuinen palkka pienenee.
Jos nyt työnantajat saa suuremmin läpi halujaan niin se tietää tehdaspaikkakunnilla verotulojen pienenemistä. Siitä seuraa lomautuksia sairaanhoitajile ja opettajille ja muille joille palkka maksetaan verotuloista. Onko tämä hyvä suunta yhteiskunnan kannalta niin sen voi jokainen itse pohtia.
Kikyn poistaminen parantaisi työmotivaatiota niin paljon että vaikutus olisi selvästi positiivinen, mutta työnantajat haluavat vain nöyryyttää ja kiusata työntekijöitä.
En tee ikinä enää töitä kapitalistien hyväksi.
Lukekaa Kouvolan Sanomien uutisoinnin kommentointia paperin työnantajien vaatimuksista. Joku tuomas tai vastaa on varmasti Häkämiehen äänitorvi jos ei jopa herra itse. Ei tunnu haittaavan vaikka muut nauraa ja voisi luulla että on oikeasti niin tyhmä ettei tajua mutta kukaan ei voi olla noin tyhmä. Pelkkä EK:n "tiltu". Ihme ettei jo lehti puutu tuollaisen "mainontaan".
Oikeastihan+asia+on+niin+että+jos+ja+kuten+tulee+käymään+niin+papermiehet+ja+naiset+joutu+luopumaan+noin+30%+palkastaan++ja+silloin+tietysti+sairaanhoitajat+saa++30+%+lisää+palkaa.+Simppeliä+kun+ymmärtää.+En+turhaan+ole+sairaahoitaja++ja+ymmärrä+asioita+kuten+ne+menee.
Miksi ei muut ole tuota aikasemmin ymmärtäneet. Onneksi on Kotkan poika Häkämies niin tämäkin hoituu.
Sitten kun saadaan koko vientiteollisuudessa palkat alas niin sitten sairaanhoitajien palkat vasta nousevatkin ;)
Uutisten ja mielipiteiden mukaan Stora Enso ja UPM alkavat kustantamaan Suomessa sairaanhoitajille palkan joka on 5000 € kuukaudessa, samoin asunto ja autoedun, ja tietysti 38 päivän vuosiloman jossa ei lauantaita lasketa lomapäiviksi. Tämä vaan vaati että paperin ja sellun valmistajat puolittaa palkkansa.
Kun nuo vaatimukset tulleet jo julkisesti esiin niin olisi loogista että Kymenlaakson osalta paikallinen lehdistö ja YLE menisi kysymään alueen tehtaanjohtajilta että miten he ymmärtävät tilanteen ja mistä kysmys. Niin mekaanisen kun paperin ja sellun osalta.
Eikö tuollainen jo kuulu vapaan ja sitoutumattoman median velvollisuuksiin.
Se+toimittaja+joka+tuollaista+menee+kysymään+tai+omalla+nimellään+kirjoittaa+noista+Metsäteollisuuden+vaatimuksista+vaikka+kaikki+nuo+vaatimukset+tietääkin+on+entinen+toimittaja.+Heille+se+on+vaan+tuo+kiky+ja+siitä+kyse.+Vähän+entistä+neukku+ja+nykyistä+Pohjois-Korea+meininkiä.+On+se+oma+palkka+toimittajillekin+tärkeä.
Vielä+juonipaljastuksia.+Ei+nuo+Metsäteollisuuden+halut+pudottaa+työntekijöiden+ansioita+tuon+15-20+%+vuodessa+ja+korottaa+vuotuista+työaikaa+koske+pelkästään+paperimiehiä.+Se+koskee+myös+paperinaisia+kuten+alalla+toimivia+toimihenkilöitä+ja+kunnossapitoa..+Tuo+15-20%+vuodessa+noin+suurena+koskee+vuorotyötä+tekeviä.
Samat+vaatimukset+Metsäteollisuudella+on+mekaanisen+metsäteollisuuden+työntekijöille.
Kenellekään en tietysti sairaanhoitajana pahaa tahdo, mutta pakko nyt toivoa että noiden paperimiesten palkat putoaa niin meillä sairaanhoitajilla palkka nousee. Sinänsä tuntuu hiukan oudolta tuntuu kun kaikkea lukee että kun toisilla palkka putoaa niin minulla nousee.
Noin se kuitekin ilmeisesti menee kun lukee mielipiteitä ja toimittajien tarinoita.
Mitenkäs kattilakauppiaat on sopinut työläistensä kikypolitiikan?