Metsäverotus

Anonyymi

Omistan metsätilan toisella paikkakunnalla ja vanhempani asuvat siellä. Isäni tekee tilan metsänhoito töitä ajankulukseen. Voinko vähentää siitä syntyneet omien traktoreiden korjauksiin ja käyttöön liittyvät kulut ja Moottorisahan ja raivurin bensat ym. kulut omassa metsäverotuksessa. Tuleeko sanomista?

5

336

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tullee sanomista, verottaja vaatii selvitystä paljonko on metsä ajoa ja muuta ajoa.
      Meillä menee puopliksi.

      • Anonyymi

        Kysy verottajalta, on siellä neuvonta.


    • Anonyymi

      Kannattaisi varmaan paneutua verotukseen paremmin tai lakata omistamasta sitä metsätilaa...
      Saat tietysti vähentää verotuksessa, jos ne hoitotyöt tehdään siellä sinun metsässä. Sillä ei ole väliä, että kuka ne siellä tekee. Kuitit pitää olla tietysti kirjanpitoon poltto- ja voiteluaineista. Saat myös tehdä työhuonevähennyksen ja vähentää matkakulujakin, pitäähän sinun käydä katsomassa isäsi työtehtäviä ja valvomassa työjälkeä, sekä suunnittelemassa hoitotoimenpiteitä. Saat myös vähentää mm. puhelinkulut ja tiemaksut metsätilan osalta.
      Suosittelen liittymistä Veron maksajain keskusliittoon, sieltä saa asiallista neuvontaa verotukseen liittyen. Voit suunnitella verotusta saamiesi ohjeiden mukaan, lisäksi jäsenenä saat Taloustaito lehden, jossa juuri nyt tulee metsäverotukseen ohjeet.
      https://www.veronmaksajat.fi/jasenyys/Jasenena/Jasenedut/Veroneuvonta/#c91ade45
      Olen itse ollut vuosia VKL:n jäsen ja joka vuosi olen saannut jäsenyydestäni jotain hyötyä. Viimeksi sain niin hyvät ohjeet, että säästin huomattavan summan verosuunnittelulla.

      • Anonyymi

        Verotus pitää sisäistää, 1 osa-alue taloudessa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Verotus pitää sisäistää, 1 osa-alue taloudessa.

        Tämä totta, että verotus pitää sisäistää. Omalla kohdallani olen kyllä huolehtinut, että hallitsen verotuksen talouteeni liittyvissä kuvioissa, myös metsätaloudessa. Tuossa edellä suosittelin VKL:n jäsenyyttä ja se on yksi keino sisäistää verotusta, lisäksi lukemalla ammattilehtiä, mm. Aarre ja Metsälehti antavat hyviä ohjeita verotuksen sisäistämiseen metsänomistajalle.
        Ohjeita ja tietoa löytyy myös vero.fi sivuilta, joten kyllä mahdollisuuksia on verotuksen opiskeluun. Mitään rakettitiedettähän nämä verotukseen liittyvät asiat eivät ole, kyllä ne oppii.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan

      Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html
      Maailman menoa
      245
      5491
    2. Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?

      Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,
      Maailman menoa
      59
      4799
    3. Puoluebarometri: Marinin hallituksella 7 parasta mittaustulosta

      Orpon hallitusta pitää huonona 2/3 kansalaisista, joka on aika hyvin linjassa hallituspuolueiden yhteenlasketun kannatuk
      Maailman menoa
      17
      3620
    4. Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa

      Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana
      Maailman menoa
      291
      3338
    5. Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa

      Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/5937699
      Maailman menoa
      21
      3304
    6. Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat

      "Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien
      Maailman menoa
      182
      3209
    7. Sä veit mun sydämen ihan totaalisesti

      Aivan totaalisesti..
      Ikävä
      78
      2904
    8. Vieläkö olet

      Rakastunut minuun? Minä sinuun
      Ikävä
      71
      2120
    9. Oot se sinä

      Ihan varmasti oot, tuo olemus ei valehtele 😘💓🪅 🏡 ihana 😍🙏
      Ikävä
      30
      2027
    10. Toivotko vielä kohtaamista

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      90
      2026
    Aihe