Seuraan mitä kotipaikkakunnalla tapahtuu. Asun ulkomailla. Ihmettelen sitä ettei nuoremmat kaupunkilaiset ota vastuuta oman paikkakunnan asioista. Samat parrat näkyy paikallis lehdissä pöllistelevän. Jos ei haluta nuoremmille antaa tilaa ja paikkoja niin pudis näivettyy eläkeläisillä.
Entinen pudislainen
9
969
Vastaukset
- Anonyymi
Ei nämä poromiehet ja uskon veljet uskalla siirtää valtaa nuoremmille. Ja kontrolloivat näköjää tälläistä sivustoakin kun näppärästi kommentit poistuu.
- Anonyymi
He ottavat vastuuta samalla tavalla kuin sinä, muuttamalla pois.
- Anonyymi
ååååååååååååååååååååå
- Anonyymi
Lahkopitäjää ovat puuhastelleet jo vuosia. Yritykset joiden omistajana uskon sisar tai veli ovat vielä hengissä.. uskossa niin autuaita etteivät pysähdy miettimään mistä sadaan verotulot jolla kaupunki ylläpidetään ja peruspalvelut pysyvät. Oulusalossa sama juttu aikoinaan. Kaikki mahdollisuudet olisi ollut käytettävänä. Päättäjät koostuivat uskon sisarista ja veljistä. Nyt on osa Oulua, lentokenttineen ja merenrantoineen..
- Anonyymi
Eihän niillä ole mitään hätää ne tietää että oma porukka hommaa töitä ja kaikki onnistuu. Se on varmasti oma nokka kaikista tärkein pidetään oma paikka kaikin keinoin eikä siinä lain ja oman tunnon kanssa ole mitään yhteistä kun synnit saa anteeksi ja syytteet ei nouse
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Eihän niillä ole mitään hätää ne tietää että oma porukka hommaa töitä ja kaikki onnistuu. Se on varmasti oma nokka kaikista tärkein pidetään oma paikka kaikin keinoin eikä siinä lain ja oman tunnon kanssa ole mitään yhteistä kun synnit saa anteeksi ja syytteet ei nouse
Vielä kun itselleen vastailija oppisi kirjoittamaan yhdyssanat oikein. Kiertokoulua on käyty väärinpäin.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Vielä kun itselleen vastailija oppisi kirjoittamaan yhdyssanat oikein. Kiertokoulua on käyty väärinpäin.
Yhdyssanoista huolimaatta asiat sovitaan uhreista välittämättä keskenään ja synnit annetaan anteeksi, eli niitä ei enää ole. Uhreille ne on ihan läpi koko loppuelämän. Tämähän on pitkään ollut ihan tapa ja käytäntö. Sitten ollaan muka ihan taivaisiin menossa. Enpä tuollaisten samaan taivaaseen haluakaan, ihan sairasta toimintaa. Sehän on pakko hyväksyä jos noihin piireihin sekoaa, sillä niistähän kaveripiiri koostuu.
- Anonyymi
Älä arvostele "kotipaikkakuntaa" jos asut jossain ulkomailla. Olisit voinut vaikuttaa asioihin pysymällä kotonas. Pysy siellä ulkomailla sittenkin kun pääset eläkkeelle.
- Anonyymi
Aloittaja ei ole käynyt poronhoitoalueen ulkopuolella koskaan, samat kirjoitusvirheet toistuvat kaikissa valituksissa, useilla palstoilla.
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimedia: Räsänen vei Lindtmanilta pääministerin paikan
Lisäksi suomalaiset ovat innostuneet tuhlaaman, koska kuluttavat inflaation verran enemmän rahaa. Eikö porvarimedialla632925Ruotsi laskee jälleen bensaveroa, Riikka irvailee tumput suorana
Euron bensa oli persujen vaalilupaus, mutta kohta alkaa olla kolmosella alkavia litrahintoja. Meanwhile in Sverige: "562542SE TAPAHTUI - Pekka Aittakumpu: Avioero
Perussuomalaisten kansanedusta Pekka Aittakumpu käy parhaillaan avioero prosessia. Aittakumpu on siviiliammatiltaan past1042199Anita ei saanut Heikkiä pihalle
Kemijärven kaupunginvaltuusto ei tehnyt tietoisesti laitonta päätöstä. Heikki johtaa kaupunginhallitusta yhäkin.851395Martina Aitolehden rinnalla nähty Matias Petäistö yllättää - Uusi aluevaltaus TV:ssä!
Matias Petäistö on tuttu Erikoisjoukot-realityn tiukkana kouluttajana. Hän on myös tuttu näky Martina Aitolehden parina,331247Emotionalisuuden puute.
Joillain ihmisillä ei vain ole sitä "jotain". Heille kaikki täytyisi "vääntää" rautalangasta. Mutta heistä ei vaan o185930Sait mut mies heikoksi
Yllätti tämä asia nyt kyllä. Olet ollut mielessä koko ajan. Ei riitä pelkkä kevät nyt syyksi. Veit jalat alta. Pannaan m83873Drone-epäily Uudellamaalla
Ihmisiä kehotetaan siirtymään sisätiloihin. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000012008358.html76852Sofia Belorf esittelee Dubain kotinsa
Lääniä on kattohuoneistossa. https://www.is.fi/tv-ja-elokuvat/art-2000011999877.html139789Ei ole vaikea päättää kumpi
Hän on vaimomateriaalia. Sinä olet vain tuollainen pieni kiusankappale.. Revi siitä.52736