Seuraan mitä kotipaikkakunnalla tapahtuu. Asun ulkomailla. Ihmettelen sitä ettei nuoremmat kaupunkilaiset ota vastuuta oman paikkakunnan asioista. Samat parrat näkyy paikallis lehdissä pöllistelevän. Jos ei haluta nuoremmille antaa tilaa ja paikkoja niin pudis näivettyy eläkeläisillä.
Entinen pudislainen
9
970
Vastaukset
- Anonyymi
Ei nämä poromiehet ja uskon veljet uskalla siirtää valtaa nuoremmille. Ja kontrolloivat näköjää tälläistä sivustoakin kun näppärästi kommentit poistuu.
- Anonyymi
He ottavat vastuuta samalla tavalla kuin sinä, muuttamalla pois.
- Anonyymi
ååååååååååååååååååååå
- Anonyymi
Lahkopitäjää ovat puuhastelleet jo vuosia. Yritykset joiden omistajana uskon sisar tai veli ovat vielä hengissä.. uskossa niin autuaita etteivät pysähdy miettimään mistä sadaan verotulot jolla kaupunki ylläpidetään ja peruspalvelut pysyvät. Oulusalossa sama juttu aikoinaan. Kaikki mahdollisuudet olisi ollut käytettävänä. Päättäjät koostuivat uskon sisarista ja veljistä. Nyt on osa Oulua, lentokenttineen ja merenrantoineen..
- Anonyymi
Eihän niillä ole mitään hätää ne tietää että oma porukka hommaa töitä ja kaikki onnistuu. Se on varmasti oma nokka kaikista tärkein pidetään oma paikka kaikin keinoin eikä siinä lain ja oman tunnon kanssa ole mitään yhteistä kun synnit saa anteeksi ja syytteet ei nouse
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Eihän niillä ole mitään hätää ne tietää että oma porukka hommaa töitä ja kaikki onnistuu. Se on varmasti oma nokka kaikista tärkein pidetään oma paikka kaikin keinoin eikä siinä lain ja oman tunnon kanssa ole mitään yhteistä kun synnit saa anteeksi ja syytteet ei nouse
Vielä kun itselleen vastailija oppisi kirjoittamaan yhdyssanat oikein. Kiertokoulua on käyty väärinpäin.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Vielä kun itselleen vastailija oppisi kirjoittamaan yhdyssanat oikein. Kiertokoulua on käyty väärinpäin.
Yhdyssanoista huolimaatta asiat sovitaan uhreista välittämättä keskenään ja synnit annetaan anteeksi, eli niitä ei enää ole. Uhreille ne on ihan läpi koko loppuelämän. Tämähän on pitkään ollut ihan tapa ja käytäntö. Sitten ollaan muka ihan taivaisiin menossa. Enpä tuollaisten samaan taivaaseen haluakaan, ihan sairasta toimintaa. Sehän on pakko hyväksyä jos noihin piireihin sekoaa, sillä niistähän kaveripiiri koostuu.
- Anonyymi
Älä arvostele "kotipaikkakuntaa" jos asut jossain ulkomailla. Olisit voinut vaikuttaa asioihin pysymällä kotonas. Pysy siellä ulkomailla sittenkin kun pääset eläkkeelle.
- Anonyymi
Aloittaja ei ole käynyt poronhoitoalueen ulkopuolella koskaan, samat kirjoitusvirheet toistuvat kaikissa valituksissa, useilla palstoilla.
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Marinin hallituskaudella Suomen BKT sentään kasvoi
Tämä ns. kauhukabinetti ei ole saanut aikaan kuin vahinkoa. Otti ennätysvelat rikkaiden veroalennuksiin ja sai työttömyy92102Huulitäytteet ja tekotisssit
Kylillä kulkiissa olen huomannut että tässäkin tuppukylässä on hameväki alkanut muokkaamaan ulkonäköään huulitäytteillä1181560Drone-epäily Uudellamaalla
Ihmisiä kehotetaan siirtymään sisätiloihin. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000012008358.html1201215Nuorille miehille ei kelpaa enää paljon käytetty nainen
"En ikinä huolisi mitään kyläpyörää", Tomi täräyttää TikTokissa https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/27182b8f-7759-49d0-82091128Sait mut mies heikoksi
Yllätti tämä asia nyt kyllä. Olet ollut mielessä koko ajan. Ei riitä pelkkä kevät nyt syyksi. Veit jalat alta. Pannaan m861104Vauvat syntyvöät vihan lapsina?
Kyllä on pimeä oppi, ja olen ollut täydessä pimeydessä opillisesti, että pienet lapset syntyisivät paholaisen lapsina. O661045Stefan Therman. Vakava syyte ja vankila uhkaa.
Nyt ei taida mies selvitä enää selityksillä.85839Unelma tilanne
Miten haluaisit, että tilanteenne etenisi tai miten toivoisit hänen lähestyvän sinua? Vai toimitko mielummin itse, jos j67815- 77793
Iivarilla johtopäätösten aika
Kun veteraanipolitikko ja pumppuvoimalavastustaja Pikkarainen aloittaa eilen nähdyn ulosmarssin on Iivarilla johtopäätös42677