Arvoisa Tekniikan Maailma-lehti. Kerrotte lehtenne digiversiossa että kamerassa Panasonic Lumix DMC-FZ 1000 Mark ll ei olisi ulkoisen mikrofonin liitäntää. Minun ymmärtääkseni on tutkailtuani kameran "speksejä" netissä.
Panasonic DMC-FZ 1000 ll
Anonyymi
6<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Pitäiskö palaute kuitenkin antaa suoraan kyseiselle taholle, tuskin ovat täällä päivystämässa.
Niin meinasinkin mutta olisi pitänyt antaa kaikki tiedot itsestä niin luovuin. Olisi varmaan esim. puhelin alkanut soimaan tunnin välein puhelinmyyjän toimesta ja sähköposti täyttynyt ties mistä.
T: Aloittaja
Ei ainakaan palautelomakkeessa puhelinnumeroa kysytty. Voihan sitä soittaakin, lähettää perinteisen kirjeen tai antaa väärät yhteystiedot jos ei halua henkilökohtaista vastausta. Mutta eläpä hättäile, lähetin palautetta joten asia hoidossa.
Onkohan kys. kamerasta useampia malleja (Euroopan/Amerikan/Japanin) joissa speksit hieman erilaiset?
Tarkista!
Kyseinen juttu on vain tuote-esittely joka on kirjoitettu ilmeisesti jonkin kehdistötiedotteen perusteella näkemättä kameraa saati että olisi testattu. Muutaman testisivuston mukaan olisi mikrofoniliitäntä mutta kuulokeliitäntä puuttuu. Rajalan mukaan molemmat puuttuu. Mene ja tiedä. Ehkä asia selviää käyttöoppaasta, katsokoon ken tiedon tarvitsee.
En jaksa uskoa että noin olisi. TopShotin sivustolla näkyy että kameran vasemmalla sivulla on tulppa jossa lukee MIC ja yhdessä kuvassa kamerassa on ulkoinen mikki varustekengässä. Ja ainakin tuo tulppa on myös Tekniikan Maailman kuvassa. Toisaalta taas Verkkokauppa.com-sivustolla sanotaan kamerasta että mikrofoniliitäntää ei ole ja tuotekuvassa taas on, tai ainakin tuo tulppa. No liikkeestä tiedustelemallahan tuo selvinnee.
Ja eiköhän ainakin joku lehden henkilökunnasta käy myös täällä.