Unessa olin löytänyt muka viimein rauhallisen kämpän, jossa oli hyvä nukkua. Sen ikkunoista näkyi vain suikale vihreää nurmikkoa ja joki tai muu vastaava pieni vesistö ja sen takana vanhaa muistaakseni kuolleen oloista tyhjää metsää. Ikkunoita oli siis kaksi, molemmat samalla seinällä. Vaikka kämppä oli uusi kämppä mulle, niin tavallaan kämppä oli unessa (ajoittain) kuitenkin huone veljeni talossa. Osa sitä. Ei kuitenkaan osa veljen oikeassa elämässä olevaa taloa, vaan se huone oli aina vaihtunut täysin erilaiseen, kun vaihdoin kämppää ja silti se oli ollut aina samalla osa veljeni taloa. (Olin tosielämässä veljellä vasta kylässä. Liekö tämä tuli uneen siitä. Tosielämässä mulle on sattunut viimeisen viiden vuoden aikana myös rauhattomia kämppiä, kaksi kappaletta. )
Olin jo ajatellut miten ihana huone on, kun sen ikkunoiden etenkään ei tarvinut vetää verhoja, kun ei ulkoa nähnyt kukaan sisälle ja muutenkin se oli tosi hiljainen. Yhden yön jälkeen kuitenkin tajusin että kun katsoin viistosti huoneen toisesta ikkunasta ulos, niin huomasin että huone olikin keskellä vanhaa hautausmaata. Joki rajasi hautausmaan. Jotenkin en aiemmin ollut huomannut hautoja. Tiedostin unessa että paikkakunnalla oli uusikin hautausmaa. Tämä oli jokin tosi vanha ja räihnäinen ja hylätty. Aloin kuitenkin pelätä että kummitteleekohan huoneessa, kun se on keskellä hautausmaata ja voinko todella nukkua siellä rauhassa.
Löysin viimein rauhallisen asunnon. Lopulta paljastui, että se sijaitsikin keskellä hautausmaata.
Anonyymi
1
143
Vastaukset
Vastasit jo itse unesi merkitykseen ja sen syntyperusteeseen. Olet joutunut asumaan rauhattomissa paikoissa, ja pelkäät ensinäkemältä rauhalliseltakin vaikuttavan paikan olevan rauhaton. Toisin sanoen, että kaikkeen siihen rauhallisuuteen on koira haudattuna, jonka vuoksi (kenties) unessasi esiintyi hautausmaa.
Toisaalta unestasi voisi veistää vaikka mitä menneisyyden ahdistuksia, mutta luulisin päälimmäisen syyn olleen juurikin kokemasi rauhattomat asunnot.
Kiitos mielenkiintoisen unesi jakamisesta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persuja ei aluevaltuustoissa näy
Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.913942Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni
Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j973297Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa
Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin1232597Miten juhlitte ensi lauantaina?
Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.2071908Mikä ihme teitä savolaisia tuossa
p*rs*reiässä niin kiinnostelee? Että siitä pitää päntönnään huutaa.201774Varusmiehen kuolema
Ei ollut vahinko, ei aiheuttanut vaaraa muille, eikä ollut rikos, mitä jää jäljelle? Oliko kyseessä oman käden kautta lä951638Laita tunniste josta kaivattusi tietää sun kirjoittavan täällä
Joku yksilöity yhteinen juttu joka on sun ja kaivattusi välillä. Tuntomerkkinä esim. punainen pipopää, tonttu-ukko tai m781622- 1101519
Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?
JOS siis sinä saisit päättää?11291- 571182