meriCD

Tarkoitus olisi siirtyä veneessä kannettavaan, jossa ei ole sarjaporttia. Onkohan odotettavissa vaikeuksia jonkin USB to serial-adapterin, MeriCD:n ja Garmin 120XL:n kanssa?
3748
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Ei ongelmia!

Äänestä

Ainakin Verkkokauppa.com tilattu alle 30 euron adapteri ja Garmin 12 /HP Pavilion toimii hyvin yhteen.

Äänestä

Ainoa ongelma joka on tullut eteen on joidenkin adaptereiden hinku asettaa se "virtuaali COM portti" COM 15 tai vastaavaksi. En muista mihin asti MeriCD noita portteja nikottelematta ymmärsi, olisiko ollut COM6 tai jotain sinnepäin, mutta varminta on laittaa manuaaliset asetukset ja välille COM1 - COM4. Manuaalisilla asetuksilla välttyy siltäkin että automaattisilla saattaa joskus vaihtaa tuota porttinumeroa (riippuu monesta seikasta, muutama tapaus osunut kohdalle joissa vaihteli tuota automaatilla).

Äänestä

Kommentoi aloitusta


ja USB kirjoitti:

Tarkoitus olisi siirtyä veneessä kannettavaan, jossa ei ole sarjaporttia. Onkohan odotettavissa vaikeuksia jonkin USB to serial-adapterin, MeriCD:n ja Garmin 120XL:n kanssa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu