jos homma ei ole rahasta kiinni. Olen katsellut noita mainoksia ja sain sen käsityksen että varustelu on huippuluokkaa muihin elementtitaloihin verrattuna. Kaikkiinhan saa mitä varusteita tahtoo mutta tässä on perusvarustuksesta kysymys.
Jukkatalo laadukas?
vaihto-ehto
136731
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
mutta kallis, saat samaa laatua halvemmallakin.
Olikos se JUKKATALO jonka seinärakenne oli poikkeava
normaalista .
Tarkemmin siis että pystykoolari on normaalisti jotakin 50*200mm ja Jukkatalossa 2kpl 50*50 ja kuitulevy välissä?
Olisikohan nämä yhtä kestäviä ja hyviä ratkaisuja???
TIEDÄ HÄNTÄ.?
Minä valitstsin tämän paksumman massiivipuutolpan .
Jotenkin maalaisjärki sanoo että se olisi parempi...
Jukka-taloon. Ja mitähän laadukkaampaa tai edes samaa laatua mahtaakaan saada halvempaan hintaan ??
Jukka-Talon seinärakenne on aivan hyvä, kestää siinä missä muutkin. Suomessa on tuhansia Jukka-Taloja ja enpä ole kuullut, että seinät olisivat kaatuneet yhdestäkään - tuskin sinäkään.
Sama koskee kaikkia muitakin taloja, kaikki ovat riittävän hyviä. Oleellista on, että löytää itselleen sopivan talon ja että yhteistyö kauppiaan kanssa toimii. Jos kauppias ei ole yhteistyöhaluinen ja on hankalasti tavoitettava, vaihda kauppiasta. Muuten tulee hankaluuksia, kun talopaketista puuttuukin jotain tai tulee muita ongelmia.
vertaillessa et saa parempaa mistään samalla hintaa. Joten Jukka on minusta laadukas.
Muista seinistä joudut maksamaan enemmän, samoilla lämpöarvoilla.
Me otetaan Lappli, 28 mm lautaverhous, ilmanrako,höyrysulkumuovi, gyproclevy 9 mm, pystyrunko 150 mm vaakakoolaus 50 mm ja gyproclevy 13 mm erikoiskova...
Rakennetaan "toleranssien" mukaan ja tehdään juuri ja juuri "riittävän hyvää". Ongelma syntyykin kun haluaa jotain parempaa kuin "riittävän" hyvää, sillä minulle se ei riitä. Taloni on tarkoitus tehdä kestämään sukupolvelta toiselle, ja silloin ei riitä että mennään "normeja hipoen" ja "riittävän hyvällä". Liian paljon on tehty ja tehdään näitä "riittävän hyviä".
vai vastaus, jos oli vastaus anna tulla vaihto-ehtoja!!
Jukka talon seinissä toaiaan on väliddä kuitulevy. tällä saavutetaan se etu, että seinään saadaan lämpökatko, jolloin lämpö ei välity yhtenäistä puupintaa pitkin sisältä ulos. tuskin merkitys on iso, mutta yhtä vähäinen merkitys on massivipuu ja juka-seinän erolla kestävyysmielessä.
Nyt kyllä en enää usko koska jos puumäärä moninkertaistuu pystytolpassa niin ei ole kysymys mistään kosmeettisesta asiasta.
Jos haluaa rakentaa muuten kuin rimaa hipoen niin silloin ei tule kysymykseen jukkatalon rimat vaan on
asennettava kunnon puuta...
Jukka-talosta - 8 vuotta asuttu ja on lämmin ja mukava. Silloin kun tätä elementtipakettia teetettiin Jukka oli 10k€ edullisempi kuin esim. Omatalo samoilla piirustuksilla.
onko kukaan perehtynyt asiaan, jos joskus runkoon tulee esim. laho vaurio. Miten Jukka-talon runkoa voi korjata? Kertokaa onko tullut moista eteen, koska eihän ne ole ikuisia???
Vai onko ne kertakäyttö taloja???
tehtaalta ja vaihdetaan, vtr. auton korjaus varaosilla.