Kouvolasta pikajunalla Isolle kirkolle jos bentsiini on kallista. Me kymenlaaksolaiset olemme luontoa tuhoavia huviajelijoita Kouvolasta Kotkaan.
Miksi Ville Kaunisto käyttää nykyhallituksesta nimitystä sosialistihallitus? Hallituksen viidestä puolueesta kaksi on vasemmistopuolueita. Tälläistä hallituskokoonpanoa on totuttu nimittämään kansanrintamahallitukseksi. Vai oliko Kataisen hallituskin sosialistihallitus?Miksi Kaunisto ei edellisessä kapitalistisessa äärioikeistohallituksessa(?) hoitanut tietä kuntoon? Kokoomus leikkasi lapsilta, koululaisilta, opiskelijoilta, sairailta, vanhuksilta, palkansaajilta ja työttömiltä.
Nykyinen SDP:n johtama hallitus on lisännyt rahoitusta kaikille noille ryhmille.
Jyrki Käteinen (sekoomus) kannusti kymenlaaksolaisia ja suomalaisia vaihtamaan diesel autoon, miten kävi?
Miksi Ville Kaunisto käyttää nykyhallituksesta nimitystä sosialistihallitus? Hallituksen viidestä puolueesta kaksi on vasemmistopuolueita. Tälläistä hallituskokoonpanoa on totuttu nimittämään kansanrintamahallitukseksi. Vai oliko Kataisen hallituskin sosialistihallitus?Miksi Kaunisto ei edellisessä kapitalistisessa äärioikeistohallituksessa(?) hoitanut tietä kuntoon? Kokoomus leikkasi lapsilta, koululaisilta, opiskelijoilta, sairailta, vanhuksilta, palkansaajilta ja työttömiltä.
Nykyinen SDP:n johtama hallitus on lisännyt rahoitusta kaikille noille ryhmille.
Jyrki Käteinen (sekoomus) kannusti kymenlaaksolaisia ja suomalaisia vaihtamaan diesel autoon, miten kävi?
Vastaukset 25
Vanhimmat
Äkkiä on Hongisto oppinut talon tavoille Orpon koulussa, etsitään syyllisiä muualta kun omasta peilistä.
Ja sitten nämä sekoomuksen jäsentenväliset Kouvostoliitossa ,KoSa 15.1.2020
Pekka Korpivaara • viisi päivää sitten
Maakuntamme kansanedustajien on vaadittava, että Kouvola-Kotka tiestä tehdään Suomen paras moottoritieverkoston ulkopuolinen yhteysväli.
Pekka Korpivaara tulevaisuus kiinnostaa • viisi päivää sitten
Taisi olla Korpivaara, joka asian nosti ensimmäisenä esille. Muut hiihtää perässä!
Jari Larikka Pekka Korpivaara • neljä päivää sitten
Nythän tiedon kerroit. Kyllä asia on ollut esillä huomattavasti ennen sinun valtuutetun uraa. Siinä mielessä sinun ajatuksesi ovat kopioita muiden ajatuksista. Ei tämä muutenkaan ole mikään kilpailu kuka ensin asiaa ehdotti. Koko Kymenlaakso on asian takana ja päättäjät omista asemistaan asiaa hoitavat. Takaisin ladulle Pekka.
KymenSanomat tänään
Takaisin ladulle koko Kouvola
Lukijalta: Kouvolan kansanedustajien on pelattava samassa joukkueessa – Valtatie 15 on saatava kuntoon, kirjoittaa Ville Kaunisto
Erityisen harmillista mielestäni oli, että opposition kouvolalainen kansanedustaja Sheikki Laakso (ps.) vastusti talousarvioaloitetta valtatie 15 parantamiseksi. Pelaako edustaja Laakso Kouvolan joukkueessa vai ei?
Jari Lindström • päivä sitten • edited
Ihan ystävällisesti pari huomiota. Kun ei nyt kaikille tunnu aukeavan miten eduskunta toimii.
Kuten heti viime vaalien jälkeen kerroin, ei oppositiossa olevan poliitikon talousarvioaloitteella ole minkäänlaista mahdollisuutta mennä läpi. Silloin sama keskustelu käytiin ed.Laakson tekemästä talousarvioaloitteesta ihan samaan kohteeseen—> VT 15:sta
Hallitus päättää ja hallitus jakaa rahat. Eikä hallitus varaa senttiäkään rahaa näihin oppositiosta tuleviin raha-aloitteisiin.
Se ettei toinen oppositiopoliitikko kannata tai siis äänestä toisen saman alueen oppositiopoliitikon talousarvioaloitteen puolesta ei sinällään siis kerro mitään onko hän asian puolesta vai sitä vastaan.
Enemmänkin kyse on siis siitä, että kannattaako saman alueen toinen oppositiopoliitikko alueelle kohdistuvaa aloitetta.
Talousarvioaloite on toki keino nostaa jotain asiaa esille ja on siksi ihan tärkeäkin. Mutta silti se on ”vain” valtiopäivätoimi ja näyte äänestäjien suuntaan, että kyllä täällä toimitaan.
Mutta Ville Kaunisto on ihan oikeassa siinä että vain yhdessä, yli hallitus-oppositiorajojen voi saada tärkeille asioille painoarvoa.
Kristian Sheikki Laakso • päivä sitten
Nyt täytyy sanoa, että tämä oli Villeltä riman alitus. Edustaja joka tuon opposition hankealoiteet ottaa tosissaan on pihalla kuin lumiukko. Tulisi pitkä kirjoitus jos laittaisin mitä kaikkea edustajat siellä ehdottelee. Koko tuo äänestyshän pelkkää showta ja olen huolissani, että Ville rupeaa keräämään tällä tavoin vitseillä kannatusta. Minähän en kannattanut sitä sen takia kun Villen rahapyyntö oli liian pieni. Koko heittoni oli vitsi kun sanoin että en voi kannattaa kun tie jäisi pahasti kesken. Äänestin näet hankkeen puolesta, mutta äänestyksen jälkeen pyysin kirjaamaan äänestyksen saate sanoilla toisin. Tulee kyllä ruma vaalikamppanja jos Ville tälläseen lähdet. Etpä maininnut mitä Werning äänesti tai olisi äänestänyt jos olisi ollut paikalla. Ei Ville vääristelemällä asioissa pärjää, kun jätit kirjoituksesta senkin tahallesi pois, että "vastustin" s
iksi kun pyysit rahaa liian vähän. Osoitit kyllä sen, ettet ole edes perehtynyt hankkeeseen, kun et tiedä paljon rahaa tarvii.
Eagle`s Nest Teodor • 21 tuntia sitten
VT15 kunnostus on tärkeä mutta esitystapa syyllistämällä muita ei asiaa edistä. Taitaa olla Kaunistonkin ajot em tiellä korkeintaan KTP Basketin katsomoon, mikä ei vielä tee asiantuntijaa. Omakohtaiset kokemukseni eivät vastaa komentoijien kokemuksia mikäli ajaa rajoitusten mukaan, taitaa olla kiire töihin tai kotiin mikä saa asenteet negatiiviseksi.
Ville Kkaunistolle paikallistietämystä Kouvolasta, 100 000 henkilöä menossa Kotkaan sairaalaan. Kouvolassa on sairaala nimeltä Pohjois-Kymen Sairaala. Kiireellisiä päivystystilanteita varten sairaalassa toimii ympärivuorokautinen päivystys. Onko täynnä tai suljettu?
Veturimies soittaa kahdesti Pravda • 17 tuntia sitten
Hyvin maalaili Ville Kaunisto liikennettä Kymenlaakson keskussairaalaan, 100 000 henkilöä. Olisin ottanut ensin selvää vaikkapa tilastoista lukuja sairaalakäynneistä Kouvolasta per vrk, vk, kk . Ja se perusterveyshuoltoa tarjoava sairaala ei ole sama kuin Kymenlaakson Keskussairaala. Teksteistä päätellen annetaan ymmärtää että sinne on jatkuva ruuhka ja autojonot. Sopii kokeilla ihan henkilökohtaisesti miten sinne pääsee, ei ainakaan Kotkasta helposti vaikka tarvetta olisi, kyseessä ei ole mikään päivystävä terveysasema minne vaan mennään 24/7.
Tilastokeskuksen mukaan 2016 Kouvolasta pendelöi Kotkaan työn perässä 1303 henkeä, ei syytä huoleen Hongisto ja kumppanit. Onhan se Kotkalta pois, eikö niin.
Mihin Kouvolan kaupunki tarvitsee itärata-tiedottajaa,no minäpä kerron, ettei se rata hamassa tulevaisuudessa vaan kulje Kotkan kautta.
Ilmastonmuutos vitsi, vitsi. Tavoitteena on saada kolmen tunnin junayhteydet pääkaupunkiseudulta lentoaseman kautta Kuopioon, Joensuuhun ja Pietariin sekä Kaunistolle Isolle Kirkolle .Hankkeessa mukana olevien yhteinen tavoite on saada linjaus Helsinki-Vantaan lentoasemalta Porvoon kautta Kouvolaan. Teneriffa ja Hollywood odottaa kouvolalaisia, hou, hou.
Mihin Kouvolan kaupunki tarvitsee itärata-tiedottajaa,no minäpä kerron, ettei se rata hamassa tulevaisuudessa vaan kulje Kotkan kautta.
Ilmastonmuutos vitsi, vitsi. Tavoitteena on saada kolmen tunnin junayhteydet pääkaupunkiseudulta lentoaseman kautta Kuopioon, Joensuuhun ja Pietariin sekä Kaunistolle Isolle Kirkolle .Hankkeessa mukana olevien yhteinen tavoite on saada linjaus Helsinki-Vantaan lentoasemalta Porvoon kautta Kouvolaan. Teneriffa ja Hollywood odottaa kouvolalaisia, hou, hou.
Kokoomuksen kansanedustaja Ville Kaunisto oli mielipidekirjoituksessaan (Kymen Sanomat 19.1.) huolissaan hallituksen päätösten vaikutuksista autoilijoihin.
Myös Kauniston esiin nostama Kotkan ja Kouvolan välisen valtatie 15:n kunnostus on hallituksen toimenpidelistalla. Tiesuunnitelma valmistui lokakuussa ja sen käsittely päättyy ensi syksynä, jolloin rakennustyöt voivat käynnistyä vuonna 2021.
Liikenneturvallisuuden kannalta hankalimpia paikkoja parannetaan jo.
Hallitus on myös käynnistänyt parlamentaarisesti 12 vuotisen liikennejärjestelmäsuunnitelman valmistelun.
Kaikkien eduskuntapuolueiden osallistuminen takaa sen, että rahat kohdennetaan tehokkaasti yli vaalikausien.
Kotka Kouvola rajalle kulunvalvonta niin ei tarvitse moottoritietä Kouvolaan rakentaa. Kotka kotkalaisille palkansaajille ja verot kotikuntaan eikö niin ? Kouvola kouvolalaisille ja raja kiinni.
Pendelönti 20163.7.20193Lähde: Tilastokeskus TOL 2008
Kotkasta Kouvolaan 606 henkilöä
Kouvolasta Kotkaan 1303 pentelettä
Kouvolan penteleet 5103 kpl veivät muilta kunnilta työpaikkoja ja veromarkkoja 2016
Ja taas menee herne nenään Kouvolassa
RKP:n puheenjohtaja, oikeusministeri Anna-Maja Henriksson sekä pohjoismaisen yhteistyön ja tasa-arvon ministeri Thomas Blomqvist kannattavat Helsingistä itään suuntautuvan uuden junaradan rakentamista rannikkoa pitkin Porvoon, Loviisan ja Kotkan kautta.
Linjaus tukisi työmatkoja pääkaupunkiseudulle ja parantaisi yleisesti Itä-Uudenmaan kehitystä, Blomqvist perustelee tiedotteessa.
Hallitusohjelma sisältää kirjauksen Helsingistä itään suuntautuvasta radasta. Ehdotetulle radalle ei ole vielä tiedossa selkeää reittiä, ja alueen kaupungit ovat kiistelleet asiasta. Kotkan kautta Itä-Suomeen kulkevan linjauksen ohella on ehdotettu reittiä, joka kulkisi Porvoon ja Kouvolan kautta Itä-Suomeen tai Lahden kautta kulkevan yhteyden kehittämistä.
Liikenne- ja viestintäministeriö valmistelee selvitystä raideyhteydestä. Selvitystyön arvioidaan valmistuvan keväällä, RKP kertoo tiedotteessaan.
Manitpois. nyt just
Raide logistiikka ei toimi Kouvolasta Koksiin. Mutta ei toimi Kouvolasta Poks Poksiinkaan ei.
Pisnesmiäs • 10 tuntia sitten
Paimenportti ihan linjas muun toiminnan kanssa....eihän kouvolalaiset parempaa tarvi...riittää kun ovat lompakko levällään. Palveluis tai niiden saatavuudesta viis.
Hannes • kaksi päivää sitten
Kotka odottaa että keksii keinon maksattaa Kouvolalla paimenporttiin oikea asema ja kävelytunneli sairaala
Kaunisto on Turusta. Miksi ei siellä ehdokkaaksi pyrkinyt?
Kaunisto on Turusta. Miksi ei siellä ehdokkaaksi pyrkinyt?
Turussa tuntevat miehen.
Kaunistolle vinkki Tie 15 liikennemääristä ja nopuksista. Liikennettä on ja sujuu mukavsti Kouvolaan päin. Ylinopeuksilla ajetaan 88 km/h, 132 ajon./h
Traffic Management Finlandin mukaan, rajoitus 80km/h.
Kesäkauden nopeusrajoitukset 100 km/h tulevat käyttöön tiistaista 31.03.alkaen, moottoritie on kuuma.
Vaali puheita tai ei, niin toivottavaa olsi, että kyseinen tie osuus saitaisiin turvallisemmaksi. Montako uhria tarvitaan? Rekkaliikenne, KymSoten -ja kelataksien liikenne sairaalaan ja siihen päälle vielä työmatkaliikenne. Kun ajaa tietä edestakaisin päivittäin, niin kyllä kärsivällisyys ohituksien suhteen on koetuksella. Onneksi ollaan selvitty kotiin hengissä- vielä toistaiseksi. Kokeillaan taas huomenna onnea!
Kai nyt sitten kaikki normaalit ihmiset tietää että Kaunisto edustaa Kokoomusta.
Kaunisto kannattaa VT15 tietä ja Itärataa. Sheikki vastustaa molempia! Äänesti VT15 rahoitusta vastaan!
Hyvä että Kouvolalla on kaksi kansanedustajaa jotka puolustaa Kouvolan etua. Sheikki vastustaa nykyisin jopa VT15 parantamista kun äänesti Villen ehdotusta vastaaan. Kouvolalla on oikeastaan vain yksi kansanedustaja kun kaksi on Kouvolan puolella ja yksi aina vastaan. 2-1=1
Kouvolalla ei ole yhtään kansan edustajaa, on vain kolme jotka ovat eduskunnassa töissä.
Ja lukihäiriöisiä kommentoijia. Olikohan vitosen keskiarvolla peruskoulun läpäissyt itse?
Onkohan virhe nyt edellisen kommentoijan omassa päässä?
Kaunisto edustaa Kokoomusta ei Kouvolaa, no tietysti vanhaa entistä pikku Kouvolaa. On eduskunnassa Mäntyharjun jupin äänillä, itse ei ääniä saanut. Puolustamatta Shekikiä mutta hän taisi oikeasti saadaa ääniä täältäkin.
Tosin moni tai suurin osa ihmettelee että ketkä yleensä äänestää Persuja tai Kokoomusta missään päin Suomea? Laillistahan se on mutta ei tietysti järkevää. Hulluahan saa olla muttei tyhmä.
Kaunisto puolustaa sentään Kouvolaa ja on paikkansa ansainnut. Kouvolalle on erittäin suuri tappio että Sheikki on eduskunnassa vastustamassa Itärataa ja VT15 tietä.