Miksi on yksinäisiä?

Anonyymi

Miksi on niin paljon yksinäisiä?
Miksi yksinäinen nainen ja yksinäinen mies eivät löydä toisiaan?

16

208

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kaikella on tarkoituksensa, lue "kysymyksiä" laulun sanat...

    • Anonyymi

      Olis kiva löytää yksinäinen nainen ja rakastua. Kaksin kivempi. Vois ehkä paremmin ymmärtää elämääni.

    • Anonyymi

      Itse ihmettelen teitä ihan oikeasti?
      Yksin eläminen on mukavaa.
      Osa väestä on ilmeisesti niin umpi avutonta että ei osata elää yksin mutta ei pari suhteessakaan?
      Missä vika?
      Olisiko ottaa lusikka käteen ja alkaa tekemään sen avuttomuuden poistamiseksi jotain?
      Itse olen ollut yksin lapsena, ja nyt aikuisena. Ei ole kavereita, mutta en niitä tarvikkaan. Pärjään yksinkin.
      Töitä vaatii enenmän mutta valmista tulee.
      Jos aikuinen ihminen ei pysty olemaan yksinkään olisiko peiliin katsomisen paikka??
      Ajatuksia on enemmän kun pystyn kirjoittamaan.

      Terveisin Tampereen mies 45v.

      • Anonyymi

        Vanha kaveri kävi joulun jälkeen kun olin pahassa paikassa, ja yksi keskustelu antoi enemmän kuin vuosi "terapiaa" tuntemattoman kanssa.

        Että ei se yksinolo niin ihanaa ole jos on mahdollista löytää samanhenkisiä ihmisiä, vaikka aina ei vaikutakaan siltä.


      • Anonyymi

        Yksinäisyydessä ja yksin olemisessa on iso ero.
        Kirjoitat että tykkäät olla yksin, niin tykkäävät monet muutkin. Se on aina oma valinta jonka saa ihan itse päättää.
        Yksin asumisessakaan ei ole mitään vikaa, itse ainakin viihdyn asuessani yksin. Ei tarvitse "huolehtia" kenestäkään muusta eikä toisen tarpeista. Ei tarvitse selitellä missä on ollut ja kenen kanssa, ja kaikkea muuta mahdollista.
        Silti tykkään ihmisistä ja haluan olla kanssakäymisissä heidän kanssaan.

        Aloittaja kyseli miksi on yksinäisiä, siihen on varmaan yhtä monta syytä kuin on yksinäisiäkin.
        Eli jotkut haluavat olla yksikseen, jotkut eivät arkuuttaan uskalla mennä porukoihin, joidenkin on vaikeampaa tutustua uusiin ihmisiin, jotkut eivät muuten vaan tykkää olla isommissa porukoissa, on sairauksia joiden takia on yksinäisiä ihmisiä. Siis sairaus itsessään ei tee kenestäkään yksinäistä, siihenkin liittyy monia asioita miksi sairastuessa jää enemmän tai vähemmän yksin.
        Mutta kuten jo mainitsin niin yksin oleminen ja yksinäisyys ovat aivan eri asioita.


    • Anonyymi

      Vaikka löytäisivätkin, ei se välttämättä poistaisi (ainakaan kokonaan) yksinäisyyden tunnetta. Harvinaista taitaa olla että kumppani olisi myös paras ystävä, jonka kanssa jaetaan juuri samat kiinnostuksen kohteet ja harrastukset.
      Onhan täälläkin usein aloituksia joissa parisuhteessa olevat kaipailevat kaverisuhteita.
      Eikä se, että on yksinäinen tarkoita että edes kaipaa nimenomaan parisuhdetta.

    • Anonyymi

      Olen ajoittain aika yksinäinen mutta en silti kaipaa parisuhdetta.
      Muuten toki kaipaan ihmisten seuraa välillä.

      • Anonyymi

        Minäkään en kaipaa parisuhdetta


    • Anonyymi

      Noin heteronormatiivinen aloitus (ei pahalla) rajaa osan porukkaa jo pois. Joten kyllä meitä yksinäisiä riittää jatkossakin.

    • Anonyymi

      Yksinäinen erakkoelämä.
      Ei ole enää mitään mahdollisutta että tilanne tästä vielä muuttuisi.

    • Anonyymi

      En kaipaa naisena seuraani miehiä, vaan naispuoleisia ystäviä. Ihan tarpeeksi huonoja kokemuksia yksinäisistä miehistä, jotka käyttäytyvät suorastaan kammottavasti ja vonkaavat seksiä, tissikuvia, ovat pelottavan omistuishalusia jo kaverivaiheessa yms. Hohhoijaa ja ei mulla ole mitään velvollisuutta olla kenenkään yksinäisen miehen seksiseurana tai melkein vaatimalla vaaditaan parisuhteeseen. Jos jonkun kanssa ei synkkaa, niin voivoi ja en aloita hänen kanssaan parisuhdetta en ennemmin enkä myöhemmin.

    • Anonyymi

      Yksinäinen viikonloppu.
      En ole puhunut mitään kenenkään kanssa Pe-Su.
      Puhelin ei ole soinut eikä ole tullut yhtään viestiä.

    • Anonyymi

      Korona-virus epidemia vie sitten vähäisetkin yhteydet muihin ihmisiin.
      Nyt ei ole enää yhtään mitään.

    • Tätä oon kovasti ihmetelly. Se ihastumine tai peräti rakastuminen on uskomaton tunne. Jos saa vastakaikua. Muuten se onkin sitten aika..perssiistä.

    • Anonyymi

      https://gekkonen.net/sanna-marin-vogue-31320/
      Heteropakko ei tarkoita normipakkoa.
      https://www.is.fi/kotimaa/art-2000006436015.html
      Saa ajatella.

    • Anonyymi

      Yksinäiseltä tuntuu kun vaimo on hoitolaitoksessa eikä pääse sieltä mihinkään. Tulin mökille ja hankalaa on.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Klaukkalan onnettomuus 4.4

      Klaukkalassa oli tänään se kolmen nuoren naisen onnettomuus, onko kellään mitään tietoa mitä kävi tai ketä onnettomuudes
      Nurmijärvi
      107
      4927
    2. Yleltä tyrmäävä uutinen

      Ylen uutisen mukaan Raamattu on keksitty n. 2600. Putoaako kristinuskolta pohja kokonaan alta pois? https://yle.fi/a/74
      Luterilaisuus
      426
      1566
    3. Missä mustasusi on?

      Suden aloituksia ei ole näkynyt moneen päivään.
      Ikävä
      191
      1138
    4. Pakko kertoa mies

      Äitini tietää, että olen ihastunut sinuun. 😳 halusin että hän näkisi sinun kuvan ja pyysin googlaamaan sinua. Kommentti
      Ikävä
      111
      1123
    5. Riitta-Liisa ja Toni Roponen: Ero! Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa.

      Riitta-Liisa ja Toni Roponen eroavat. Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa. – Talvi on ollut elämäni synk
      Maailman menoa
      17
      1036
    6. Sinä vain tulit elämääni

      Ja joku tarkoitus sillä on ollut. Näyttämään mitä olen ja kuinka arvokas voisin olla. Se muutti ja käänsi elämäni suunna
      Ikävä
      86
      1020
    7. Millaisia ajatuksia on kaivatusta ja tilanteestanne tänään?

      Kerro omista mietteistäsi tai lähetä terveisiä. Ehkä hän lukee ja lähettää sinulle takaisin omia mietteitään.
      Ikävä
      47
      931
    8. Miten koskettaisit häntä?

      Miten lähestyisit jos hän olisi lähelläsi nyt..
      Ikävä
      64
      931
    9. Mitä ajattelet

      Kaivattusi uskosta tai onko hän uskossa?
      Ikävä
      64
      886
    10. Onko se niin

      Että meillä molemmilla on niin isot egot ettei voi alentua myöntämään kuin tykkää toisesta
      Ikävä
      64
      826
    Aihe