Kysely kulutuksesta

Anonyymi

Paljonko Skoda autosi syö öljyä?
- a) alle 1L/1000km
- b) noin 1L/1000km
- c) 1-10L/1000km
Kiitos!

19

150

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Vvt-i Corolla vastaus C.

    • Anonyymi

      Me Skodan omistajat ei ole totuttu siihen,että auto kuluttaa öljyä,sinulla näköjään muita kokemuksia.
      Kuulin,että Skodan keskustelusivulle tulee kultareunukset hyvän auton kunniaksi.

      • Anonyymi

        Uudet skodat kuluttaa testien mukaan non 0,4 litraa 10000 km öljyä...30000 km vaihtovälillä noin 1 litra..ei paha ..


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Uudet skodat kuluttaa testien mukaan non 0,4 litraa 10000 km öljyä...30000 km vaihtovälillä noin 1 litra..ei paha ..

        Mistähän tuollaista tietoa olet löytänyt?
        Oma tdi ei tarvinnut yhtään lisää öljyä huoltojen välissä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Uudet skodat kuluttaa testien mukaan non 0,4 litraa 10000 km öljyä...30000 km vaihtovälillä noin 1 litra..ei paha ..

        Auto Bild kastotesti 1.5 tsi nuo öljynkulutus lukemat..


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Mistähän tuollaista tietoa olet löytänyt?
        Oma tdi ei tarvinnut yhtään lisää öljyä huoltojen välissä.

        Ei minunkaan


    • Anonyymi

      Lukitaan vaihto ehetoo C. Öljyä palaa samal tahil ku emännä pannuhuonehes tupajumia.

    • Anonyymi

      öljyä kuluu tuhannella kilometrillä noin 50 litraa. minä käytän jäteöljyä.

      • Anonyymi

        Terppa on niin ihanan hölmö, lutunen ja lapsellisen vilpitön.


    • Anonyymi

      Oma 450 tkm ajettu 1.8 L Ocu vie sellaisen 8 dl tuhannella kilometrilla. Pitäisi varmaan vaivautua vaihtamaan venttiilinvarsien kumitiivisteet ettei katti mene.

      • Anonyymi

        Vie ja vie...Vie rotiskosi paalaukseen ja osat oikea länsiauto, vaikka Toyota.


    • Anonyymi

      Jokainen tankillinen vie yhden litran öjyä. Korjaus maksaa 7000 euroa ja minun pitää kuulemma maksaa 2000 euroa vaikka kyseessä on tyyppivika, kuten TM totesi.

      Volkswagen korjaamoiden takuun hoitoa. Asiakas maksaa aina osan. Outo juttu.

    • Auto Octavia RS Tdi DSG 2017. Ajettu 120000km. Oljyä menee n. 1litra 30000km eli vaihtovälillä

    • Anonyymi

      Ocu 2016, vastaus B.
      Ajettu reilu 50 000 km.

    • Anonyymi

      Uusi BMW ja 12 litraa per 100km.

    • Anonyymi

      Valitettavasti d) eli Skoda eli sikakiikkuni syö öljyä 100l/1000km... Tilasin öljyrekan joka ajelee perässä että saan aina lisätä säiliöstä öljyä suoraan väljään louskuuni. Skoda on vm. 2019 ja ajettu 5000km.

    • Anonyymi

      Oma Skoda Octavia RS vm. 2014 (2.0L bensakone) vie oljyä, noin alle litran 15 tkm. Omassa ajossa ei tarvi öljyä lisätä, koska ajan alle 15 tkm vuodessa ja vaihdatan öljyn kerran vuodessa.

    • Anonyymi

      Tehtaalta sanottiin että litra /1000km on normaalia kulutusta? uudessa autossa? Eivät suostuneet minkäänlaisiin korvauksiin asiasta, tuumasivat vaan että itänaapurista saa edullista öljyä ja samalla voi ostaa tuliaisiksi kuppinuudeleita ja purkkisäilykkeitä.

    • Anonyymi

      Minun Skoda Karoq vuosimalli 2019 2,0 tdi öljyn kulutus on 5,5 litraa vaihtovälillä. Noin 23000km tuli huolto. Ennen vaihtoa ei tarvinnut lisätä yhtään öljyä, mutta se oli vähentynyt noin 0,5 litraa. Kun huomioidaan öljynvaihdossa tarvitaan suodattimen kanssa 5l öljyä. Tällöin kulutus on kaikkiaan tuo 5,5 litraa 23tkm. Eli tuhannelle kilometrille noin 0,25l. Mikäli taasen lasketaan pelkästään vähentynyt öljy saadaan lukemaksi n.0,25dl. Tämä ei tietenkään ole tälläi. pitää huomioida myös öljyn vaihdossa tarvittava öljy. tällöin saadaan todellinen kulutus.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taas puukotus yläristillä!

      Tänään taas puukotettu hengiltä ihminen Kuopiontien läheisyydessä yläristillä! Nyt näitä alkaa olla viikoittain!
      Pieksämäki
      57
      1711
    2. Olen päättänyt tappaa itseni tämän vuoden puolella

      Minulla ei ole oikeastaan mitään hävittävää. Elämäni on surkeaa ja tunnen ihmisten tuijotukset ja supinat. Ne nauravat r
      Ikävä
      132
      1368
    3. Mitä teillä grillataan juhannuksena? Anna oma vinkkisi grilliherkkuihin

      Kesä ja juhannus on grillailun kulta-aikaa. Mitä teillä grillataan juhannuksena? Anna oma vinkkisi grilliherkkuihin. Ka
      Grillaus
      70
      1231
    4. La Promesa sarjan ystäville iso pettymys - Yleltä lisäinfoa asiasta

      La Promesa suosikkisarjan kohtalosta on tullut tietoa. Tämä ei kyllä välttämättä ilahduta sarjan faneja. Lue lisää: htt
      Tv-sarjat
      10
      826
    5. Mä muuten kerroin puolisolle susta

      Nimeä mainitsematta....
      Ikävä
      62
      785
    6. Paljonko meidän ikäero on?

      Ois kiva tietää.
      Ikävä
      69
      681
    7. Nyt kun olen vähän huppelissa niin uskallan sanoa

      Mikä minua oikein närästää... Tiedän että meillä on ollut vaikeaa mutta miten kauan sulla on ollut toinen mies vai oliko
      Ikävä
      39
      521
    8. Mies onko sinulla

      Kaikki hyvin? 🌞 -nainen
      Ikävä
      36
      477
    9. Nainen onko kaikki

      Onko sinulla nainen kaikki hyvin? mies
      Ikävä
      45
      466
    10. Toivotetaanko toisillemme

      Juhannuksia vai ollaanko vihoissa
      Ikävä
      52
      442
    Aihe