Millainen ammattipätevyys tarvitaan?

Anonyymi

Jos aikoo asentaa omakotitalon pihalle esim. ulkovalaisimia tai vesipumppuja jne.
Lisäksi kaikki omakotitalon sähköt ja lämmitykset jne. tuohon varmaan riittää ammattikoulun sähköasentajan koulutus?

6

382

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Pätevyyteen riittää ammattikoulu ja riittävä työkokemus. Lisäksi tietenkin suoriututtava sähköturvallisuustutkinnosta. Sitten on vielä tehtävä ilmoitus TUKESille tiöiden aloittamisesta.

    • Anonyymi

      Sähkösuunnitelma on tehtävä ja vastava työnjohtsja jolla vakuutukset kunn o ssa pitää olla. Muta jos työkohde lapissa tai pohjanmaalla ei väliä.
      Sillä tekee asennukst aina isännät ja taolonpoijjaat itse

    • Itselle ja lähisuvulle saat tehdä asennuksia mielin määrin ilman erityisiä lupia, kunhan on sähköasentajan paperit. En muista oliko vaatimusta työkokemuksesta. Isovanhemmat lasketaan, mutta ei esimerkiksi setiä, tätejä tai serkkkuja. Muistaakseni ilmoitus pitäisi tehdä tukesille, mutta se on muodollisuus.

      Muille tarvitset sähkötöidenjohtajan (sinä itse tai joku muu), jolla on S2-pätevyys.

      • Anonyymi

        Jos sattuu saamaan luvan TUKESilta, sitten pitää vielä teettää varmennustarkastus virallisella tarkastajalla.
        Käytännössä tuo menettely on tehty niin byrokraattiseksi, että helpointa on sopia jonkun urakoitsijan kanssa ns. kevyturakka, jossa itse tekee käytännön töitä mahdollisimman paljon.


      • Anonyymi kirjoitti:

        Jos sattuu saamaan luvan TUKESilta, sitten pitää vielä teettää varmennustarkastus virallisella tarkastajalla.
        Käytännössä tuo menettely on tehty niin byrokraattiseksi, että helpointa on sopia jonkun urakoitsijan kanssa ns. kevyturakka, jossa itse tekee käytännön töitä mahdollisimman paljon.

        Varmennustarkastus? Siis sähkömittaukset asennuksille? Mitä byrokraattista siinä on?


      • Anonyymi

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi vanhusraiskaajaa ei ole palautettu?

      Ukkola kysyy Rantaselta, vaikka perussuomalaiset ovat olleet hallituksessa kolme ja puolivuotta. Rantasen vastaus on "
      Maailman menoa
      421
      2125
    2. Onko sulla rakas mitään sanottavaa?

      Lähetä tässä kaivatullesi haluamasi terveiset 💌
      Ikävä
      213
      1819
    3. Onko ikäerolla väliä?

      Mitä mieltä ootte? Meillä on 14 vuotta ikäeroa.
      Ikävä
      152
      1562
    4. Mitä kirjainta kaipaat?

      🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      123
      1406
    5. Katri Helena rikkoi hiljaisuuden dramaattisella uutisella: "Elossa ja ilossa ollaan"

      Katri Helena on sinivalkoinen ääni. Hänen klassikkohittinsä ovat tärkeä osa suomalaista kansanperintöä. Katri veti jääh
      Suomalaiset julkkikset
      29
      1246
    6. Nanna hakkasi Martinan aivot tuusan nuuskaksi!!!

      Ihme jos Martina pystyy muodostaa järkeviä lauseita tämän nyrkkisateen jälkeen. Ottelupalkkio tuli, tajunta meni.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      259
      1075
    7. Uusioperhe vai salasuhde?

      Mitä ensisijaisesti haluat? Pelkään, että menetän järjen sun kanssa 😉
      Ikävä
      114
      958
    8. Liikenneonnettomuus kuhmo

      Taisi Audi mennä lunastukseen ja pemari kilometritehtaalle
      Kuhmo
      18
      922
    9. Otan vielä sut

      Niin on tähtiin kirjoitettu. Nainen, turha on kohtaloa juosta pakoon.
      Ikävä
      75
      868
    10. Mulla on ikävä sua!

      Enemmän kuin ikävä... sun kanssa oli niin helppo olla ja jutella!
      Ikävä
      26
      735
    Aihe