Kuinka välttyä sairauksilta/vaivoilta rotilla?

Anonyymi

Hei! Minulle ja ystävälleni on tulossa tuossa vähän alle viikon päästä/reikäleipä/, muutama kesyrotta. Olen lukenut paljon rotista mutta yhdestä aiheesta en löydä pahemmin tietoa. Olen lukenut monesta mielipidekirjoituksesta että rottien huonoin puoli on juurikin lyhyt ikä. Mutta tämä ei ollut asiani, vaan se, kuinka lyhyttä ikää pystyy parhaiten ehkäisemään? Tietenkään vanhuuden tuomia vaivoja ei voi estää, mutta voiko esimerkiksi ruokavaliolla tai liikunnan määrällä vaikuttaa rottien vaivoihin? Itse tietenkin haluaisin rottani elävän mahdollisimman pitkään terveenä. Kyseessä on siis kesyrotta, tyttö. Olenko oikeassa, että ruokavalion kannattaisi olla mahd. Monipuolinen, liikuntaa tarjota rotalle niin paljon kuin pystyy, täytyy välttää pölyäviä pesämateriaaleja hengitys oireita ehkäisemästä, ruokavaliossa välttää mausteisia ja sokerisia tuotteita ja ei liikaa proteiinia tai rasvaa. Haluaisin kuulla vielä lisää asioita joita kannattaa ottaa huomioon rotan pitämisessä, jotta välttysin mahdollisilta vältettävissä olevilta sairauksilta/vaivoilta. Kiitos jo nyt vastanneille valmiiksi, toivon että vastaat vain jos sinulla on omaa kokemusta tai olet varma asiasta, ei mielellään mitään samassa tilanteessa olevien vastauksia. Toki minulta voi jotain kysyä koska on ollut ennen 3 gerbiiliä mutta siinöhän sitten puhutaan jo ihan eristä eläimestä. Kiitos!❤️🐭🐁

4

233

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Vielä lisäys mutta hieman eri kysymys. Voinko pestä rottiani päivittäin haalealla vedellä ilman mitään aineita jos Ne haisevat voimakkaasti pissalle? Kannattaako kesyrotilla olla vessalaatikko vai antaa pissiä huopien, pesämateriaalin keskellä?

    • Anonyymi

      Noihin muihin en oikein osaa vastata muuta että hyvä hoito oikeanlainen laadukas ruoka saattaa auttamaan pidentämään rottien elinikää, mutta pesuun osaan vastata sen verran että päivittäinen pesu on enemmän haitaksi kuin hyödyksi, ei ole hyväksi turkille eikä iholle ja rotat altistuvat vilustumisellekin herkemmin jos ne pesee joka päivä. Yleensä rotat tulisi pestä vain ihan tarvittaessa, häntää voi pestä useammin mikälisikäli se on tosi likainen ja pissainen, muista rasvaus pesun jälkeen.

      • Anonyymi

        Kiitos paljon vastauksestasi❤️


    • Anonyymi

      Juu en lähtisi päivittäin pesemään rottia. Todennäköisesti kuivattaisi vaan ihoa, ja muutenkin aiheuttaisi turhaan stressiä. Koska ainakaan omat rottani eivät rakastaneet kylvettämistä. Rotat kyllä puhdistavat itse turkkiaan ja häntäänsäkin monta kertaa päivässä, mikä riittää aika pitkälle.

      Pesu vain oikeasti tarvittaessa, esim. jos huomaa että ihoon ja/tai häntään on kertynyt karstaa tai muuta likaa niin silloin on järkevää pestä.

      Muilta osin suunnitelmasi rottien terveyden edistämiseksi kuulostaa oikein hyvältä. Eipä oikeastaan tuon enempää ole tehtävissä.

      Yksi vinkki minkä olet varmaan jo lukenutkin, mutta esim. kertakäyttöiset häkin kattoon vaikka hakaneuloilla ripustettavat riippumatot on tosi käteviä ja suosittuja rottien nukkumapaikkoja. Rotat kun kuitenkin tuppaavat usein pissimään nukkumapaikkoihinsa, ja virtsan ammoniakki on huonoksi hengitysteiden terveydelle. Vaikkapa vanhoista lakanoista leikellyt riippumatot on näppärä vaihtaa usein puhtaisiin.

      Perusruuaksi jota on aina kipossa saatavilla jokin nimenomaan rotille tarkoitettu terveellinen ja kevyt kuivaruoka, jota syövät vain oikeaan nälkäänsä (koska rotat on tosi herkkiä lihomaan liikaa) esim. altromin rotta-hiiri pellettiä. Ja lisäksi päivittäin jotakin tuoretta, niin kuin olet suunnitellutkin.

      Ja onhan sinulle siis tulossa useampi kuin yksi rotta, äärimmäisen sosiaalisia laumaeläimiä kun ovat?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen

      ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?
      Maailman menoa
      188
      5081
    2. Kukka kuoli ja kukka tappo Kokkolassa?

      Ouluntiellä tapettu nainen torstaina kukka tappo?
      Kokkola
      14
      1731
    3. Kenen joukoissa Suomi seisoo maailmalla, jos SDP voittaa seuraavat vaalit?

      SDP on ainoa pohjoismainen sosialidemokraattinen puolue, joka edelleen kuuluu Sosialistiseen internationaaliin. Sitä ka
      Maailman menoa
      63
      1616
    4. Jos mies oikeasti haluaa sinut

      Hän ei ota riskiä että menettäisi sinut. Ei pienintäkään. Mies ei jätä vastaamatta viesteihin eikä pidä sinua epätietois
      Ikävä
      127
      1497
    5. Helena Puolakka laukoo suorat sanat Vappu Pimiän MasterChef -pestistä

      Vappu Pimiä on uusi MasterChef Suomi -tuomari. Kokenut keittiömestari ja ravintoloitsija Helena Puolakka laukoo suorat s
      Tv-sarjat
      9
      1433
    6. Voiko ryyppäämisellä tienata elantonsa?

      Lassi Kuhlman on rappiostriimaaja. Hän kuvaa omaa päihteiden käyttöään pitkissä somestriimeissä. Katsojat voivat lahjoit
      Maailman menoa
      50
      1137
    7. Ketä ehdotatte seuraavaksi kuntanne johtohahmoksi

      Ei ole teitä riitaisia kehityksen jarruja helppo yrittää kohti valoa ohjata. Siinä on teille pähkinä purtavaksi.
      Lappajärvi
      96
      1084
    8. Persuille 1,8 prosenttiyksikköä laskua. Keskusta meni ohi ja Vasl hengittää niskassa

      Erityisesti työväestö on hylkäämässä persut. https://yle.fi/a/74-20208249
      Maailman menoa
      299
      957
    9. Vasemmistoliitto menossa perussuomalaisten ohi!

      Keskustapuolue meni jo...
      Maailman menoa
      192
      932
    10. Dannyn "ex-käly" Jennika Vikman teki erikoisen ratkaisun!

      Dannyn "ex-käly" Jennika Vikman paljasti uudet kujeet. Hän on mukana kohutussa Sointu Borg & Tyrkyt -realityssä. Jääkö
      Suomalaiset julkkikset
      7
      800
    Aihe