Millainen moottorivene tai moottoripurjehtija sopisi varttuneen avioparin matkalle Suomesta Euroopan kanavien kautta Välimerelle ja takaisin. Siis veneen pitäisi olla merikelpoinenkin vaikka suri osa matkasta tapahtuu sisävesillä. Toisaalta kanavat aiheuttavat rajoituksia mitoitukseen. Asuinmukavuuttakin pitäisi olla ja esimerkiksi lämminvesisuihku pitäisi mielellään löytyä.
Budjetti itse veneelle olisi kuitenkin alle satatuhatta euroa.
Polttoaineen kulutuskin pitäisi olla vähintään kohtuullista tai ennemminkin vähäistä, joten moottoriveneessä uppoamarunko olisi ihanteellinen. Jotain mitä on tullut mieleen on Grand Banks tai Nauticat. Varmastikaan sellaista venettä joka täyttäisi kaikki vaatimukset ei ole. Olisiko muita ideoita venemalliksi?
Millainen vene matkalle Euroopan halki
2
622
Vastaukset
- Anonyymi
Itsellä samoja ajatuksia jahka tässä pääsisi eläkkeelle ellei sitten tule jotain sopivaa eläkeuudistusta. Olen ajatellut asiaa siten, että sopiva moottoripurjehtija eteläisestä Ruotsista tai Göteborgista ja seilaten Välimerelle. Yksi vaihtoehto paatin osto Välimereltä jossa varsinkin syksyisin hyvä ja edullinen tarjonta. Yksi vaihtoehto voisi olla ostaa Gibraltarilta jahka brexit tulee ja Lontoon pörssit sukeltaa jolloin siellä on huima tarjonta hinta-/laatusuhteeltaan hyvistä paateista! Varmista, ettet osta paattiin sidottuja maksamattomia laiturivuokria kuten tiedän siellä käyneen.
No miten vaan homman hoitaa, niin laatupaatti ja käytettynä. Säästövinkki laiturimaksuihin on se, että papereissa paatin pituus alle 10m. Nauticat ihan hyvä asunto- ja retkeilypaatti mutta katso myös noita länsinaapurin tuotoksia. - Anonyymi
Isot tankit vedelle 500l/polttoaineelle 1000nm, syväys max 1,30 korkeus vedestä max 3,40m pääsee useampia reittejä siltojen alta, mutta ei kaikkia, yksimoottorinen potkuri kölin suojassa varustettuna köysileikkurilla. Kone mieluusti tehokas commonrail, jolla voi ajaa pitkiäkin matkoja pienellä kuormituksella ilman sylintereiden lasittumista/noen kertymistä männänrenkaisiin ja venttiileihin yms kanavilla nopeus rajoituksia. Iso peräsin helpottaa manovereita ja virtauksessa ajoa joka ei ole aluksi herkkua.
Merikelpoisuus on pitkälti kipparin taidoista ja miehistön kestävyydestä kiinni, liiku rannikkoa pitkin, katso vanhoja englantilaisia puoliliuluvia, budetti on hieman pieni, mutta aina se on kompromissi tuo veneen osto. Yleisesti ottaen vene kestää enemmän, kuin kippari jos se on kunnossa ja huollettu asiallisesti.
Pituudesta katso max 11,99m veneitä tuossa raja jonka jälkeen huomattavasti kalliimpaa maksullisissa paikoissa yleisesti joissain jo yli 10m.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!
Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,1055731Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa
(Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys652572Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.
Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs2411585- 941380
- 1241097
6 vkoa kulunut ilman sua
…ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo8901- 65882
- 66857
- 75798
Salailu jatkuu, poliisi tutkii
Nykyään Pienimäki toimii Ylitornion kaupunginjohtajana. HS tavoitti hänet puhelimitse. Pienimäki korosti, ettei ole enää17741