Kun Husu sanoo että Perussuomalaiset ja kaikki puoluetta äänestävät ovat rasisteja niin poliisi toteaa että Husua ei epäillä kiihottamisesta kansanryhmää vastaan. "Päätöstä perustellaan sillä, ettei puolue tai puolueen äänestäjät muodosta ryhmää, joka nauttisi kiihottamisrikossäännöksen tarjoamaa suojaa."
https://yle.fi/uutiset/3-10897465
No kun Mäenpää käyttää sanontaa "vieraslaji", vihjaten maahanmuuttajiin - EI SIIS EDES SANO SUORAAN NIIN KUIN HUSU - niin johan nousee älämölö MIKSI?
Miten ensinnäkin maahanmuuttajat voisivat olla jotenkin yhtenäinen kansanryhmä (uskonto, ihonväri, "suuntautumiset"...)???
Jotenkin toivoisin että Mäenpää saisi tästä syytteen NIIN kaikki joilla järki hiukankin pelaa näkisivät millaista pelleilyä tämä touhu täällä suomessa parhaillaan on!
TÄMÄN lisäksi PERSUT tulisivat saamaan seuraavissa vaaleissa aivan järisyttävät kannatusluvut - Kyllä tavallisella Suomalaisella sen verran oikeustajua on!
Mäenpää vs Husu & kiihottaminen kansanryhmää vastaan
9
59
Vastaukset
- AnonyymiOnhan siinä ero, nimittääkö ihmistä rasistiksi vai joksikin haitalliseksi elukaksi. (Perussuomalainen ei tosin tuota eroa helposti huomaa.) 
 "Rasisti" tuskin loukkaa kenenkään kunniaa sen enempää kuin nimittely juntiksi. "Rasisti" viittaa siihen, että ihmisellä on vääriä asenteita. Rasismista voi parantua.
 "Vieraslaji" sen sijaan alentaa ihmisen elukan tasolle, tekee hänestä jonkin torakan tai rotan. Natsit käyttivät vastaavia nimityksiä juutalaisista.- AnonyymiSullahan näyttää olevan vahvat ennakkoasenteet. Oletko muutenkin noin epäileväinen kaikkien uusien asioiden suhteen niin että ne olisivat aina nimenomaan haitallisia? Etkö sinä nyt sitä tiedä että eivät kaikki vieraslajit suinkaan ole haitallisia elukoita! Yksi hyödyllisimmistä vieraslajeista Suomessa on PERUNA jota melkein kaikki syövät! 
 https://yle.fi/uutiset/3-10920885
 Mäenpää sanoi puhuessaan maahanmuutosta eduskunnan istunnossa kesäkuussa, että "hallitusohjelmassa on yksi hyvä kirjaus, täällä lukee: tehostetaan vieraslajien torjuntaa --- tämä lukee valitettavasti väärässä kohdassa."  Tässä ei siis oteta mitään kantaa siihen että onko kyseessä haitallinen vai hyödyllinen asia TAI itse asiassa tämän perusteella ei edes voi sanoa mihin tällä viitataan!
 On myös olemassa käsite ”haitallinen vieraslaji” MUTTA tämähän on kokonaan toinen asia sillä Mäenpäähän ei mitenkään edes viitannut tähän!
 Sen sijaan kun puhutaan rasisteista niin voiko olla olemassa ”hyödyllisiä/hyviä rasisteja” vai ovatko he aina ”haitallisia”? Onhan tämä nyt lähtökohtaisesti loukkaavampi nimittely kuin vieraslajista puhuminen, joka voi siis viitata myös hyviin asioihin!
 
- AnonyymiDemareissa on niin monta valehtelijaa jo tullut ilmi että se taitaa olla jokin sdp:n normi - AnonyymiMutta ei ole Mäenpään tapaisia natseja. 
- AnonyymiEihän Mäenpää ole demari. 
 
- AnonyymiHusuhan on melkein oikeassa. Minkä on väärässä, mahtuu virhemarginaaliin. - AnonyymiHusu-vihapuhe on parempaa ruots säätiö- ja demlasuojeltua vihapuhetta 
 
- Anonyymiheh 
- AnonyymiHus(!u) vihapuhe metsään! 
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- Sanna Marin teki sen, mihin muut eivät pystyneet - sote kerralla maaliinYli 15 vuotta Suomessa vatvottu sote-uudistus meni lopulta läpi Sanna Marinin hallituksen aikana. Edeltävät hallitukset819882
- Pikkupersu osoitti olevansa hieman yksinkertainen"Heikosti älykkyystesteissä pärjänneistä lapsista tulee muita todennäköisemmin ennakkoluuloisia ja konservatiivisia", uu1287365
- Marinin hallitus hyväksyi soten (105-77) vuonna 2021vastaan äänesti Kok, persut, KD, Liike Nyt. Nyt on sitten käynyt niin kuin on käynyt. Pääkirjoitus: Sanna Marin jätti906027
- Jos on heikkolahjainen ja laiska koulupudokas, niin silloin äänestää vasemmistopuolueitanäin tämä on käytännössä aina mennyt. Jos ei älyä ole paljon suotu, niin ei silloin inssiksi opiskella, vaan päädytään534114
- Kannattaako suomalaisen duunarin enää äänestää vasemmistopuolueitasillä eivät ne tunnu kovasti ajavan suomi-duunarin etuja. Jos katsotaan Vasemmistoliittoa, niin sehän on ihan feministi804020
- Enää viisi yötä Sannan kirjaanIhan täpinöissään tässä odotellaan. Vaikea pysytellä aloillaan, kun koko ajan tekisi mieli jo kirjakauppaan rynnätä, mut483995
- Sanna-kulttilaiset hehkuttaa edelleen Marinia, vaikka esim. Sote oli susi jo syntyessäänmutta kulttilaiset eivät ole järjen jättiläisiä, ja sanoihin Lasse Lehtinenkin, että Suomessa on pohjoismaiden tyhmimmät503689
- Lehtinen: "Oli demareidenkin onni, että valkoiset voittivat sodan 1918"Lasse Lehtisen mukaan vasemmalla on radiohiljaisuus hänen uutuuskirjastaan, "Läheltä piti. Kansakunnan hurjat hetket" L1133080
- Professori: Maahanmuuttajien rikollisuutta hyssytellään - hävytöntäKriminologi Jukka Savolaisen mukaan ikä ja vaikeat olosuhteet eivät riitä selitykseksi. – Tutkitun tiedon valossa sanoi573070
- Marin teki sen mihin muut eivät pystyneet, vei susi-Soten maaliinja sitten hävittyjen vaalien jälkeen lähtikin vastuuta pakoon...... "Professori: sote-uudistus on täysi susi. Sosiaali73067