Hallituksen Turpeennoston lopettaminen v2035, koska kaikkien puolueitten Nuoriso-osastot ilmottavat, että Suomessa turpeen tuotanto-ja poltto on lopetettva välittömästi.
Siis onko ko poppoon vaatimuksella mitään vaikutusta, vai kieltääkö vanhat nuorten vaatiman ja samalla ulostavat nuoret ulos?
Täällä kentällä Turpeen nostaja urakoitsijat vastustavat nuorten poliitikkojen vaatimukset, samalla tunnustavat olevansa ilman minkään puolueen kannattajia, ilmeiseti ovat perustaneet oman turvepuolueensa?
kysyvä ei eksy
Siis onko ko poppoon vaatimuksella mitään vaikutusta, vai kieltääkö vanhat nuorten vaatiman ja samalla ulostavat nuoret ulos?
Täällä kentällä Turpeen nostaja urakoitsijat vastustavat nuorten poliitikkojen vaatimukset, samalla tunnustavat olevansa ilman minkään puolueen kannattajia, ilmeiseti ovat perustaneet oman turvepuolueensa?
kysyvä ei eksy
Vastaukset 72
Vanhimmat
Ei yllätys, että Nuoret osoittaa polittista ryhtiä, kysehän on heidän huomisestaan!
niin makaa kuin petaa
Aamusta iltaan 7:nä päivänä viikossa oli arki tai pyhä turve turve turve. Paha on pakkomielle sairas jos ihan tarkkoja ollaan. Huvittavaksi asian tekee se, että asialla on persuksi itseään kutsuva kaappikepulainen. Molemmat suuria turpeen kannattajia
ja vihreät jotka turvetta vastustaa ovat saatanasta koska märättävät eurot metsään pystyyn..Loogisuus huipussaan. Greta on jeesuksen maan päälle lähettämä pelastuksen enkeli lukekaa vaikka Halla-ahon tuumaustunnilla kertoma edellisistä jos osaatte?
"niin makaa kuin petaa"
Attendo, Esteri Care, Terveystalo jne.
Sitä odotellessa "niin makaa kuin petaa" heidän osaltaan jotka edelliset tänne toi. Imagonpuhdistustalkoot menossa bisnesten elvyttämiseksi ja muuttuuko mikään? No ei todellakaan. Pääomasijoittajat jotka sijoittavat rahojaan esim. Terveystaloon he odottavat saavansa sijoituksilleen voittoa hyväntekeväisyydestä ei todellakaan ole kyse.
"UutisetPolitiikka
Perustuslakiasiantuntijat: Isot sote-ulkoistukset mahdollisesti laittomia
Tänään klo 9:11
Sosiaali- ja terveysministeriössä pohditaan, joudutaanko jo tehdyt sote-kokonaisulkoistukset purkamaan jälkikäteen."
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/1b4b8bd1-0388-4b0a-8446-3ce192ab0367
"Monet kunnat ovat tehneet ulkoistuksissaan pitkiä monivuotisia sopimuksia. Sopimuksiin on usein myös kirjattu kovat sopimussakot, jos sopimus päättyy esimerkiksi sosiaali- ja terveysministeriön laintulkinnan vuoksi ennen aikojaan"
Terveystalo repi juuri Lumijoen kanssa tekemänsä sopimuksen kun eivät suostuneet nostamaan könttäsummaa 5,2sta miljoonasta 7ään. Vastaavasti jos sopparin repii joku muu yksityiset ovat jälleen kuskin paikalle ottaen siitä hyvät korvaukset. Vanhussektori meni jo noiden rahastustehtaiden käsiin onneksi Sipilä sössi yrityksen saattaa sotepalvelutkin edellisten näppeihin. Hintana maakunnista nyt vuorostaan katsovat vierestä kun maailmanhalaajat ajaa Suomen konkurssiin pelastaen jo isislapsia äiteineen jos se sen vaatii yms.
just niin arki tai pyhä yö tai paäivä , keväästä syksyyn nostetaan turvetta, ja poltetaan.. sen polittiset nuoret huomisen vedet-ja ilmat turvatakseen, ilmoittavat turpeelle seis, heillä on valta ei #minulla", sinulla ei älliä.
Kuntataloudessa ennen ulkoistuksia oli jo opittu hoitamaan "kustannustehokkaasti ns nahkolleen ei voittoa tavoitellen, kunnes ulkomaan pääoma huomasi sauman, alkaen Ruotsista jossa ei myöskään ymmärertty kuka tuli taloon,, loppu on historiaa.
vieraat vei hoitajilta nyt puuttuvan rahan, loppu on vanhusten hygienia pussissa..
esiin on noussut mahdollisuus, että kuntaterveys ulkoistukset on #laittomia,
jatkoa seuraa
rosvot kiinni
Huvittavinta tai ei huvita veroistani turpeen tuotto tukea, myös muut veronmaksajat on turpeen tuottajia tukiessaa veroistaan turvetta, naurataa, huvittaa, vituttaa ja itkettää, sanojasi käyttäessäni.
niin märättävät kun esittävät, että vasta 120 vuotiaana saa hakata hongat, mullit samoin...
menit jopa tyhmyyden mestariksi sanomalla, ettei puolueen vanhat nuorista, nuorten puheista piittaa, oleko sinä tosiaan noin tyhmä?
..+kun+Halla-aho+sanoo,+ettei+suomi+voi+yksin+ilmastoa+pestä,+niin+sinä+käännät+Hallan+sanomaksi+ettei+PS+pese+ilmastoa,+Halla+jatkoi++ja+sanoi,+että+ko+kysymys+ja+hoito+on+globaali,+joten+PS+haluaa+pestä+ilmastoa+sasteista,+kv-+teot+ei+sitä+ole.
joka+sanomasi+käännät,+seon+100+%+osoitus+jakomielitaudistasi,+jonka+olet+tunnustanut,+siksi
minua+huolettaa+saako+hullulla+olla+ajokortti?
em+huoleni+perustuu+tunnustukseesi+(elä+käänna+snomakseni)
tuolta taempaa lanatakseni jossa kyyrvittiin olenko huomioinut maatalouden ja turpeen tuottajain ilmaston pesun, kun he omistavat hiilinielu-metsää, kyll, mutta tuottajain maatalousmetsät on hakattu investointiin ja niitten lainoituksen maksuihin "sileex, joten eivät siis pese eläin-ja turpeen tuottamia hiiltä- ja metaania, ne sileex-hakatut, kuin vasta 15 v kuluttua hakkuista, ja tällä maatalouspolitiikalla ne hakataan het uudestaan kun kynnelle kykenevät.
Mitäpä tuota vastaamaan kun kuin hai laivaa poistaa taas vastaukset antaen toki sinun suoltaa mitä tahansa pskaa mistä tahansa ja kenestä tahansa kuten aina ennenkin. Kyllä se kepu kepun tuntee ja koska sinun missio on haukkua persuja sehän luotsille kelpaa enemmän kuin hyvin.
No toistetaan vaikka nettikytät istuu taas omaa missiotaan toteuttamassa elämäänsä sisältöä hakien vähät välittämättä sääntöjen noudattamisen valvomisesta. Esimerkkinä persut ei nakkaa pskaakaan mitä nuoriso-osaston vaatimukset ovat esim. turpeen suhteen. Itke toki sitä minulle jos se helpottaa mutta ei auta persujen kanta ei muutu turpeen polttoa ei saa ajaa alas. Herra on hyvä, provoa, räkytä, itke, huuda ja potki uhkaillen muita kirjoittajia käräjillä yms. hulluksi heidät nimitellen ei tunnu missään vastauksien sinulle kadotessa kuten tähänkin mennessä. Hällä väliä siitä, että tämä avaus on varmaan jo viideskymmenes avaus turpeesta ei tunnu missään vaikka samaa jauhat muissakin avauksissa niiden aiheista riippumatta. Palsta on luotsinsa näköinen.
Minä kerroin mitä mieltä Halla-aho on Greettalaisista hurmosliike vertauksineen älä aina jauha pskaa minun suulla sinun sanojasi lainaten. Tarkennatko kuinka persut ilmastoa pesee kuten edellä kerroit? Kieltämällä turpeenpolton alasajon tuleeko mieleen muita ekotekoja persujen puolesta vai oliko jopa niin, että asianomainen kertoi ettei suomi, teki se mitä tahansa kykene ilmastonlämpeämistä toimillaan estämään?
Minä en ole itseäni hulluksi nimitellyt olen vain sanonut että helppohan se on harhaisen somessa huutaa mitä tahansa pskaa koska syyntakeettomana ei joudu syytteisiin ja jos joutuukin osoite on ennemmin hoitolaitos kuin joutuminen tiilenpäitä lukemaan tms. Luotsin antaessa edellisen tapahtua estoitta huolimatta roolistaan ja siitä, että käyttää järkyttävän paljon aikaansa sinun massapostausten seuraamiseen poistellen koomiset piirteet saaneella logiikalla mitä sattuu viestejä joissa ei edes rikota sääntöjä? Mainio pari olette.
Heh heh....mullinkasvattajien hiilinielut ei ole hiilieluja ei ilmastonpesua kun rahat hakkuista käytetään investoihin joten ne ei pese ilmastoa mutta vihreät edelleen märättää eurot metsään ja voi voi maatalouspolitiikan tyyliä hakata metsät nurin jo 15sta vuoden välein?? kuningasajattelija taas loistaa aivopieruillaan ja kun jauhot menee suuhun jakarai kääntää vai miten se meni? EIkö ole jännä juttu kuinka sinun puhuessa tyhmiä ja kun sille irvaillaan väitteesi typeryyksien esille nostajat ovat yllättäen hulluja kun sinä et kykene sanomisiasi puolustamaan?
"minua huolettaa saako hullulla olla ajokortti?"
Kaiva perstaskusta rahapussi ja katso onko kortti tallella niin saat vastauksen kysymykseen jonka esität jokaisessa avauksessa lukuisia kertoja.
15v kulutta kun kynnelle kykenevät, sanoin, mutta sinä kun et ole edes kynnelle kykenevä, etkä koskaan tule!
"kynnellekykenevä tarkoittaa aikuistua, niin metsä, kuin ihminen, siis normaali ihminen, sairas ei kynnelle kykene
kaivoin korttini voimassa on, väistit kortti kysymykseni vasta kysymyksellä joten..?
Koska taas jokaisessa avauksessa toistelet kuinka olen itseäni hulluksi kutsunut omin käytöstapojasi kysymällä faktat tiskiin vai vienkö käräjille?
Katsos kun et nimittäin löydä ensimmäistäkään viestiä jossa itseäni hulluksi olisin kutsunut väitteen ollessa taas yksi lukuisista harhaluuloistasi jotka omassa sekaisin olevassa päässäsi keksinyt olet. Sitä ne harhat teettää.
Sinua toistaen - Faktat tiskiin tai 7donaa. Sen jälkeen vaadin tietenkin samat 7donaa jokaisesta kerrasta kun minua hulluksi nimittelet kuten myös kaikesta muustakin mikä mieleen sattuu tulemaan mitä sinäkin harrastat. Eriävä mielipide on jo riittävä syy sinulle vaatia korvauksia kuten myös se, että häviät debatin. Lista on loputon ja lisää aiheita edelliselle tulee koko ajan ja kun sinulta pyytää esittämään väittämäsi todeksi nostat kädet pystyyn koska kaikki väittämäsi näiden sivujen kirjoittajia vastaan ovat omaa mielikuvitusta harhojen seurauksia.
,, loppuillasta sitten hermot repeää, kun tabujen vaikutus loppuuu, kuten aina
Heh..jos hermojen menetys on merkki lääkkeiden vaikutuksen loppumisesta tarkoittaa se sitä, ettet sinä ota ollenkaan lääkkeitäsi raivoten aamusta iltaan.
ööh..sairas metsä ei kynnelle kykene yms. sekopäistä mutta kortti on kuten myös terveen paperit mutta kysy toki vielä pari tuhatta kertaa samat kysymykset joihin vastaukset olet jo aikoja sitten saanut kynnyksetön. Otahan papparainen rauhallisesti kiihdyt taas määrissä missä et kohta kykene enää muuhun kuin viestien kopioimiseen vastauksina viesteihin joihin et ole kykenevä vastaamaan.
ai, sinä kohdistit siis sanomani itseesi, en puhunut sinusta, sana #hermot ei kohdista sinuun, mutta! tunnut olevan aisankannattaja, joten..?
15sta vuoden päästä nuoriso-osasto istuu eduskunnassa oppositiossa tai hallituksessa vuorostaan tehden kaiken mitä nuoriso-osastossa vastaan sotivat. Mitä sinä minulle huudat minun kertoessa esim. kuinka se on yksi sama mitä nuorisopersut sanoo koska opposition vastaavat heidän vaatimuksilleen nauraa? Huuda Halla-aholle ja kumppaneille jotka vastustaa turpeen alasajoa älä minulle. Eipä silti siihen sinussa ei ole miestä joten huudat minulle jolla asian kanssa ei ole osuutta eikä arpaa. Järki huipussaan persun huutaessa kaikille muille turvepersuista kuin niille persuille joille huutaa pitäisi.
Anteeksi häiriö herra persu jatka toki pyhää sotaasi turvepersuja vastaan.
Maksaahan ne ihmiset pääsylipun hinnan päästäkseen nauramaan sirkuksen pellelle. Somen kulttihahmot tekee sen saman ja ihan ilmaiseksi vuorokauden ympäri. Ei muuta kuin tietokone auki ja popparit esille pellet on aina areenalla muita viihdyttämässä. Sitten on nämä v..ttuilevat provoajat trolleineen lopputuloksen vain kääntyessä heitä itseään vastaan tavoitteen ollessa päinvastainen. Surulliset tapaukset seuraa palstaa herkeämättä uskaltautumatta avaamaan suutansa. Ei sen puoleen siinä kukaan ei menetä mitään maks. naurut edellisten nolatessa itsensä pyrkimyksissään päteä.
Otsasi hiessä tulee sinun leipäsi ansaitseman vanhuutesi päivät attendon lakanoissa allesi laskien.
Avaukset mitävttua tyyppisiin natsioppaisiin on ja pysyy ilmoituksista huolimatta sensuurin pohjautuessa arpomiseen. Palsta on luotsinsa näköinen.
Viikon paras (mullinkasvattajien metsät hakkuineen ei pese ilmastoa) heh heh..
Jospa ne mullinkasvattajat ostaa metsäanekauppiaalta syntinsä anteeksi kun heidän omat metsänsä ei pese ilmastoa tuottaen sen sijaan rahaa?
Minun puhuessa yksinomaan sinun lääkkeistä tarkennuksena niiden syömättä jättämisestä seuraamuksineen saako kysyä oi einstein kuinka puhuin itsestäni mainitsematta itseäni millään tavalla tai tasolla?
"minua huolettaa saako hullulla olla ajokortti?"
"Kaiva perstaskusta rahapussi ja katso onko kortti tallella niin saat vastauksen kysymykseen jonka esität jokaisessa avauksessa lukuisia kertoja."
- Kuten voit edellisestä todeta en väistänyt kysymystä vaan vastasin siihen em:lla tavalla sinun vastatessa sihen "kaivoin korttini voimassa on" minun kertoessa kuinka kysymykseen "saako hullulla olla ajokortti?" selviää sinun katsoessa rahapussiin.
Koska käyt taas niin hitailla vastauksessa piili kompa (jota et yksinkertaisena ihmisenä tietenkään huomannut) kertoen löytäneesi lompakostasi ajokortin minun kertoessa kuinka saat vastauksen kysymykseesi saako hullulla olla ajokortti katsomalla lompakkoosi löytyykö sieltä kortti.
Hi
Kävikö tuossa niin, että tasan yksi toimittaja huomasi kuinka tuumaustunnilla Halla-aho kertoi persujen tunnustavan ilmastonmuutoksen olemassa olevaksi jopa ihmisten vaikutukset edelliseen puolueen kannan ollessa siihen asti sellainen ettei ilmastonmuutosta ole edes olemassa?
Ilonpilaaja (Halla-aho). Huvitti suuresti persujen pelottelu ilmastopakolaisilla kertomalla samanaikaisesti ilmastonmuutoksen olevan kukkahattujen perätön mielikuvituksen tuote. Lähes yhtä huvittava järjenvastaisuus kuin persujen uhkaileminen persulaisella lakimiehellä persun toimesta. Vielä kun uutinen (ihmisen osallisuus ilmastonmuutokseen on kieltämätön fakta) tavoittaisi Hakkaraisen joka muutama kuukausi sitten piti brysselissä puheen jossa kertoi päinvastaista samasta aiheesta?
Myöhäisherännäiset.
löytyko sinulla?
hi
olet muka näsäwiisas,käyt etanalla, skenaariosi siis kertoo, että kaikki kortilliset o hulluja
tyhmäkö olet, kun tyhmälläsi tyhmyyttäsi korostat
hi
En ole niin kulinaristinen että etanoilla elintoimintoja ylläpitäisin en edes sieniä syö kuten sinä joka on taas päänsä sekaisin niillä vetänyt vai onko tilasi perinnöllinen?
Minun kertoessa "Kaiva perstaskusta rahapussi ja katso onko kortti tallella niin saat vastauksen kysymykseen jonka esität jokaisessa avauksessa lukuisia kertoja" kuinka kaikki kortiliset muuttui hulluiksi sen määritelmän löytyessa sinun lompsastasi? Juri gagarin veli jakari taas päätänsä nostaa?
Eihän se tyhmyys synti ole mutta miksi sinun pitää sitä aina korostaa? Eikö se ole parempi tyytyä häviäjän osaan ja olla ihan hiljaa varsinkin kun tiedät parempiesi seurassa olevasi? Mikä siinä psykoosissa niin viehättää kun sitä aina tavoittelet provoten muita saavuttaaksesi sen?
Sinua apinoiden miksi minulta pitäisi löytyä lompakkosi varkaaksiko syytät 7donaa jne.
Miten hitailla käy ihminen ettei tajua vitsiä vaikka se rautalangasta väännetään?
amen
Däsmälleen!, jakarin kuvaan kuuluu, kuten todistat, wirtuaalitodellisuuteen välillä siirtyminen, kun pää ei kestä totuutta, #vauvat/lapsoset tekee samoin leikkiessään käpylehmillään.
,, sinä tietenkin egosi ja valmiit vermeet ilmaiseksi perijänä, olet valinnut kaveriksesi #korkeimalta taholta; #Juri Gagarin
dosin huonost hälle kävi, omat tappo
Niin,++#Amen-kauttahan+sitä+poistutaan,+kuka+lakanoista+kuka+hygieniapussista+(karmea+sana),+totuus+vain+on,+että+jos+muita+töitä+hoitajille+olisi+saisivat+vanhukset+hoitaa+toisiaan,+kun+ilmaisen+työntekijätkin+siirtyy+hoidettaviin.,+sitten+osakeomistajat+saisivat+omansa+hoitopalkoista+säästöä,+kuntaterveydessä+ei+ollut+40%+korotusta+hoitokustannuksiin,+nyt+on++pysyvästi,+mutta+hoidon+taso+40%+laskenut,+pysyvästi!
,,mutta, V-osuudet voi alkaa jumimaan jos Kokomuksen Orpoa uskoo, kun vaatii hallitukselta 120´000 hlölle työtä, joka on toteutumaton toive, Orpo ex rahamassin vartijana kyllä osaa laskea kredit ja debit, millä voimalla kirstussa riittäis jaettavaa, samoin Terveystalo, Attet, ynm teho-hoitajat.
Pula, on alkanut!
,, Äkikseltään tavis ei huomaa, että pula on alkanut, vasta sitten kun palkka ei enää riitä jokapäivisiin ostoihin, huomaa, että kauppa on kitkuttanut hintoja ylös, on, mutta ei suurempaa voittoa haluten vaan entisen tason pysyvän, no mitä tavis tekee, ei mitään, seuraa vain, kuinka rahat hupenee, sen nimi on #Pula johon #Ruuttusen tammakin oli kuolla.
,, no mitä tekee etujärjestöt Pulan korjaamiseksi, no, vaativat lissää #kikytystä, no, mikä se kikytys sitten on, kovahko suoli WC, no, sitäkin, mutta palkkaneuvotteluissa siihen on helpotus työnantajan vaatimalla lisä- kikytyksellä, suomeksi, ilmaiseksi tehdyillä työtunneilla työnantajan lompsaan(pääomalle) jolloin suoli tyhjenee, eikä tarvii kikyttää.
edelliseen,+että+kikytys+on+rahan+arvon+devalvaatio,+rahan+kurssin+korjaus,+Wahlruusille.
siksi+ei+enää+puhuta+palkkaneuvotteluissa+inflatoorisesta+palkan+korotus-%,+mutta+työmiehen+suoli+helpottuu..
,, nyt riitelee pääoma entisten kikytuntien säilyttämisesta ja vaatii uusia kikytyksiä, aikana jolloin on alkanut malimanlaajuinen Pula! käyttäen juuri alkanutta pulaa kiristämiseen; #tulijoita on jos ei kelpaa" mentaalilla, vanha konsti.
Nalle se jaksaa. Saksassa sellukoneet pyörii halvemmilla työntekijöillä joten vtut palkankorotuksille ei käy joudutaan sulkemaan pari tehdasta jos niin tehdään. Aina yhtä viihdyttävää kun miljoonakerhon yrityspomot duunarin taskusta omia taskuja täyttää tämä vielä kertoi ettei työtä ole suomessa jonka palkalla ei elä. Se on sitä kilpailukykyä kun duunarin taskusta tehdään siirtoja johtoportaan taskuihin.
ei vastusta persut turvetta päinvastoin mutta nuoriso-osasto saa keppiä tarkemmin sinne pesiytyneet natsit
no jos tarkkoja ollaan", niin jäsen Nro,lla olevat jää kepittämättä, pienenä vihjeenä nuorille jäsennettömille.
turvaa huomisesi, liity PS,n !
no jos tarkkoja ollaan", niin jäsen Nro,lla olevat jää kepittämättä, pienenä vihjeenä nuorille jäsennettömille.
turvaa huomisesi, liity PS,n !
pelkkä desantti Teuran valtuutus ei riitä...
ei vastusta persut turvetta päinvastoin mutta....turvaa huomisesi, liity PS,n !
no jos ihan tarkkoja ollaan...uutissuomalaisen mukaan emopuolue harkitsee yhteistyön lopettamista, jos sääntömuutos ei mene nuorisojärjestön helmikuun lopulla pidettävässä kokouksessa läpi, pienenä vihjeenä nuorille jäsenille ja jäsennettömille.
”Greta Thunbergin ympärille rakentunut itseruoskintakultti joka on saanut hurmoshenkisen uskonnollisen liikkeen piirteitä, persut vastustaa turpeen alasajoa....turvaa huomisesi, liity PS,n !
ei PS kannatus ole turpeen varassa!
pienenä vihjeenä
Keskustan agentaa..
sehän Kulmunille passaa, huutakaa..
PS huominen on nuorten varassa,,,
pienenä vihjeenä Greta Thunbergin hurmoshengelle....PERSUT VASTUSTAA TURPEEN ALASAJOA yms. ilmastotekoja suomen osilta ilmastoahdistuneille vastauksen ollessa siten perussuomalaista ”suomalainen savupiippu”....turvaa huomisesi, liity PS,n eli turvaa turvetuotannon jatkuminen liittymällä PS,n
PS huomisen määrittelee äänestäjät ei alaikäiset persunuoret joilta äänestysoikeus puuttuu persunuorten huomisen määrittäessä persunuoret edellyttäen että he tottelevat persujen ukaasia potkia natsit riveistään pihalle jonka jälkeen persujen huomisen määrittelee vuorostaan hallituspuolueet jotka alkavat näkemään rasisteja joka puolella persujen kannatuksen kasvaessa liian suureksi tai loikkari Soinin salkun ollessa uhattuna persujen huomisen tarkoittaessa siten paikkaa oppositiossa.
,,,mutta, kun se tunkkisi turve on jo nyt alasajossa, kitarisasi päivettyy turhaan, niin turhaan,,
elä huuda!
persujen päästessä...jos persut pääsee hallitukseen alamäki alkaa samantien jonka edelliset voivat vain välttää tekemällä Soinit eli muuttumalla vaihtoehtopuolueesta äänestäjille vaihtoehtopuolueeksi hallituskumppaneille tarkoittaen persuaatteiden myyntiä minkä Soini teki lopputuloksella missä persujen suosio suli käsiin minkä jälkeen Soini hajotti puolueensa hillotolppansa säilyttämiseksi. Ihme kyllä tai itsestäänselvyys Halla-ahon kääntäessä edellinen persujen pelastukseksi? Kiitos siitä paitsi Soinille myös Sipilälle ja Orpolle jotka persut hallituksesta potkiessaan Soinin salkun säilyttääkseen onnistuivat siten persut pelastamaan Soinin sen tuhotessa hypätessään edellisten sylikoiraksi. Ilman edellisiä toimenpiteitä persut olisivat edelleen oppositiossa mutta huom. pienemmällä kannatuksella marginaalipuolueena ja mikä oleellisinta vailla tulevaisuutta mikä edellisillä nyt on mitä heillä ei olisi Halla-ahosta huolimatta. Orpo ja Sipilä maksaa kallista hintaa Soinin salkusta ja kauan.
Nyt on areenalla #turveukot vs "nuoret, arvaa..
Vihreiden agendaa ja kun asialla on turvetuotantoa kannattav persupuolueen jäsen kitarisojen päivittyminen naurun seurauksena ei ota loppuakseen. Mikä naurettavinta huutamisessasi on niin se, etten ole edes tuonut julki kantaani turvetuotantoon kaiken huutamisesi kohteen ollessa minä perustuessa harhoihin pääsi sisällä.
ps. Olisitko ystävällinen persu (jotka puolueena vastustavat turvetuotannon lakkauttamista) voisitko iloita vielä uudestaan kuinka puolueesi eli persujen kannattama turvetuotanto on alasajossa? Niin että jatka toki persu pyhää sotaasi persuja vastaan. Sitten vain seuraamaan saako persut natsit riveistään pois potkittua jotta voivat ottaa seuraaviksi potkittaviksi vihreät persujen riveissä?
mitä sinä huudat tee vihreille seuraa kahliten itsesi persujen turvekoneisiin edellisten tavoin?
ei se tyhmä mies ole se halla. Juuri antoi haistattelun missä kertoi hurmoshenkisten maksattavan ilmastotalkoot mm persuilla ja kepulaisilla hyötyjien ollessa vasurit ja vihreät. Mahtaa kepua ketuttaa varsinkin tai viimeistään sen jälkeen kun halla lähti puolustamaan vielä suomen metsäteollisuutta? Sitä ennen kertoi miten epäloogista hallituksen on puhua maaseudun asuttuna pysymisestä kohteliaasti jättäen sanan kepu pois hallituksen tehdessä politiikkaa joka autioittaa maaseutua. Puheiden tasolla siis edustaessaan persuja enemmän kepu kuin kepu on koskaan ollut ja tulee olemaan. Siihen asti kun pääsee hallitukseen?
persujen kannatus kestää nuorten kannatuksen kannatusta.
Niin, julkisen pesäeron tekeminen rotuoppien julistajiin syö paitsi edellisiä myös kaikkia niitä, jotka persuja ovat rasisteiksi nimitelleet oman kannatuksen kasvattamiseksi sekä persujen vastaavan laskemiseksi. Tuo enemmän kannattajia persuihin kun siltä vie. Vastapallona joutuvat kiristämään itse omia kantojaan maahanmuuton epäkohtiin etteivät joudu tilanteeseen missä Halla-aho kutsuu heidät hallitusneuvotteluihin. Niin käydessä persut hallituksesta pois potkineet "yllättäen" eivät enää löydä persujen riveistä rasisteja. Kepu pettää aina varsinkin nuolee koska sille persut ovat vihreitä ja vasureita paljon mieluisampi hallituskumppani saman koskiessa myös kokoomuslaisia. Sitten lähtee persujen kannatus laskuun ja jyrkkään sellaiseen kun hall.kumppanit tekevät mitä porvaripuolueilla on tapana tehdä.
Perjantai-dokkari
Sean ja valkoisen Suomen vaalijat
9 minma 21.10.2019toistaiseksi66166 katselua
Matti ja Johannes ovat Lapin perussuomalaisia nuoria ja etnonationalisteja. He haluavat säilyttää suomalaisen geeniperimän mahdollisimman puhtaana. Onko afrosuomalainen Sean Ricks heille tarpeeksi suomalainen? Ohjaaja Sean Ricks.
Löytyy YLE -areenasta
Toimittajan (afrosuomalainen jos sellaista nimitystä saa käyttää?) ilme näkemisen arvoinen kun dokkarin etnonatiolistit Halla-ahon kuvan nähdessään vastaavat kysymykseen "onko hän suomalainen" vastauksen edelliseen ollessa "valitettavasti". Jäikö taustatyöt toimittajalta tekemättä vai mikä yllätti en tiedä?
Paitsi ettei pesäero edellisiin ollut ihan uusi asia tämänpäiväinen oli Halla-aholta fiksu veto. Maanantaina vietettiin vainojen uhrien muistopäivää (75 vuotta Auschwitzin keskitysleirin vapauttamisesta) ja eikös nämä uusnatsit joiksi dokkarin nuorisopersuja en väitä poltelleet Israelin lippua sotkien juutalaisten synagogan tapahtumapaikkojen sijaitessa suomessa.
kukahan noille suomen kuulapäille kävisi kertomassa etteivät suomalaiset kuuluneet aatun puhtaat rodut listalle vaan alempiarvoiset rodut listalle ?