Entä jos jokaisessa puolueessa alettaisiin käyttäytyä samoin, kyllä voitaisiin mutta muissa puolueissa ei alennuta tähän käytökseen.
Kun alennutaan näin tahallaan jonka jälkeen koetaan niinkuin oltaisi uhri jota vainotaan, typerää, vähäkin tajuava tajuaa että käydään likaista peliä, Halla-aho aloitti tämän pelin aikoinaan koska ei muuten olisi päässyt esille, nyt tästä on tullut yleinen tapa puolueessa.
Mitä tämä sakki osaisi tehdä valtaan päästyään,
Kun alennutaan näin tahallaan jonka jälkeen koetaan niinkuin oltaisi uhri jota vainotaan, typerää, vähäkin tajuava tajuaa että käydään likaista peliä, Halla-aho aloitti tämän pelin aikoinaan koska ei muuten olisi päässyt esille, nyt tästä on tullut yleinen tapa puolueessa.
Mitä tämä sakki osaisi tehdä valtaan päästyään,
Vastaukset 29
Vanhimmat
Harmillista että PS voi eduskunnassa puolueena estää rankaisemisen. Se on mielestäni oikeudenmukaisuutta vastaan, enemmistön mielipiteen pitäisi riittää.
Sehän nyt johtaisi herkästi poliittiseen taktikointiin ja kostopolitiikkaan, jos vain enemmistö vaadittaisiin.
Kyllä täällä Koskenkorvalla varmasti myös pohditaan kylän oman miehen sanomisia..
Oletteko edes kuunnelleet mitä siellä keskusteltiin ja sanottiin? Vai perustatteko mielipiteenne median hehkutukseen? Mielestäni siellä ei rikottu mitään sääntöjä, eikä loukattu ketään. Nyt on vain järjestetty tyhjästä ajojahti, joka pitää tietysti torjua, kun sellainen mahdollisuus edustajamäärällä on annettu.
Raastuvan kautta sulka hattuun ja maine kasvaa.
Minkäs Mäenpää mahtaa jos hänen puhettaan tulkitaan tarkoitushakuisesti ja vihamielisellä otteella! Kuten tämä suvakki-saksmanni Scheinin on nimenomaan tehnyt: Proffa itse aloitti matuja nimittelemään "vieraslajeiksi" ei Mäenpää.
"Mitä tämä sakki osaisi tehdä valtaan päästyään" kirjoitat: No, esimerkiksi estää Suomeen tulemasta lisää kaulankatkojia, sekin jo riittäisi ja vielä parempi olisi jos laitettaisiin kotimatkalle täällä olevat.
Kotimatkalle pitäisi osoittaa nimenomaan ne ylimääräiset, joilla ei ole perusteita turvapaikkaan eikä edellytyksiä integroitua suomalaiseen yhteiskuntaan ja kulttuuriin.
Muille, siis paperillisille, syväkoulutus kielitaitoon, lakiin, asetuksiin sekä tietysti ammattiin ja työelämään. Yksinkertaista. Onhan koulu, koulutus pakollista suomalaisillekin.
Sitähän ne perää kaikki suvaitsevaisetkin, työvoimaa tarvitaan. Kukaan vaan ei ole ehdottanut kertomaani "syväkoulutus kielitaitoon, lakiin, asetuksiin sekä tietysti ammattiin ja työelämään."
Persut ei koskaan ole esillä myönteisesti, maahanmuutosta huutavat saamatta siinä mitään aikaan, muut sitä hoitavat, ilmasmuutos on heille yhdentekevää, työperäistä maahanmuutto ei kelpaa, talousasioissa aivan avuttomia, onko heillä mitään mistä yhteikunnalle hyötyä, ei ole.
Rasismi uusnatsisuus maalittaminen, vihapuheet niissä loistavat, sitäkö suomen kansa haluaa.
Eli on ymmärrettävä niin, että sinunlaisesi haluavat kaulojen katkojia lisää?
Murhamiehiä, lapsenraiskaajia?
Mihin tarkoitukseen sinä tuollaisia tahdot?
Ei kukaan ole halunnut, matujen tulo on loppunut suurinpiirtein, kiintiöt erikseen myös venäjältä tulee, kokonaismäärä pieni.
Meille olisi tullu maahantulijoita joka tapauksessa, ei persujen oleminen ole muuttanut mitään, mihin räkytys on vaikuttanut.
Ei kukaan ole halunnut, matujen tulo on loppunut suurinpiirtein, kiintiöt erikseen myös venäjältä tulee, kokonaismäärä pieni.
Meille olisi tullu maahantulijoita joka tapauksessa, ei persujen oleminen ole muuttanut mitään, mihin räkytys on vaikuttanut.
"""""Anonyymi
Tänään 13:40
UUSI""""
On iso kansanosa jotka ajattelevat järjen toisin, koska perussuomalaisten kannatus keikkuu kuitenkin 23 - 25 prosentin kieppeissä, vielä tänään ainakin. Ovatko hekin väärässä?
Pisnestä.
Kun snadisti aukoo päätään, menopuolelle tulee ehkä snadit sakot. Van sitten saapi hitosti umpitollojen junttien ääniä ja saapi taas uuden pestin valtioneuvostoon. Aika iso ero fyrkassa, ollakko työttämänä, vaiko hyvällä palkalla kansanedustajana.
=DW=
Punnittua punikin puhetta .
Punnittua punikin puhetta .
Vastaus unohtui.
Siis mun mielestä ei oikein mitään. Paitsi perseitten äänien määrä romahtais valtavasti ja net jaettais muitten puolueitten kesken. Kaikki puolueet tottakai on kaupallisia ja silleen, toi perseitten touhu lähinnä virkistävää viihdettä. Polittisesti tollasilla asioilla ei ole sen suurempaa merkitystä, paitsi että seuraavat vaalit voip olla sen puolueen loppu. Omapahan asiansa.
=DW=
Minusta on vahinko, että niinkin suuri ääniä menee ihan hukkaan
kuin persut saavat.
Puoluesälää on muutenkin liikaa näin pieneen maahan.
Voisiko olla niin, että jos yhtä Suomen turhinta puoluetta,
persuja ei olisi
suurimmat puolueet vahvistuisivat ja
kolmekin puoluetta voisi muodostaa enemmistöhallituksen,
joka pystyisi ehkä toimimaan yhtenäisemmin ja määrätietoisemmin
kansantalouden eteen kuin viiden puolueen koalitiot
avustaja-armeijoineen ?
Sellainen kolmen puolueen hallitus oli Sipilän hallitus, mutta silti turhakepuolue RKP;n lempilasta eli pakkoruotsia ei saatu vieläkään pois..
Persut voi periaatteessa eduskunnassa laukoa mitä vain lain rajamailla
olevaa suosiota kalastaakseen,
kun pitää olla 5/6 äänet eduskunnasta,
että mikään asia johtaisi syytteeseen.
Huom.+Vaalit+on+kaukana,+2015+vaalien+alla+kesustan+kannatus+kävi+26,5+%,+ootellaan+kolme+vuotta.
En+usko+että+persuja+lasketaan+pääministeri+puolueeksi,+mikä+puolue+sitä+haluaisi+muu+kuin+persut,+ja+mihin+se+johtaisi+se+kun+vaatii+osaamista,+heille+kelpaa+mepiksi+henkilö+jolla+ei+kansakoulu+todistusta.
Hei hei hei, vielä on yli kolme vuotta vaaleihin, ehtii tapahtua vaikka mitä, on liian aikaista valita pääministeriä.
Tosin Perussuomalaiset voittaa vaalit 2023 joka tapauksessa ja Kepu ajaa itsensä traktorilla lantalaan. Lopullisesti. Kyykkää siinä muutkin paitsi ei PS.
Toivotaan tosiaan, että noin käy, siinähän saavat sitten näyttää mihin kykenevät kun eivät tähän mennessä ole kyenneet yhtään mihinkään. Kyllä Suomi yhden 4 vuotta persujen kohellustakin kestää, ellei sitten saada ennenaikaisia vaaleja, joka paljon mahdollista jos persut asioista päästetään päättämään.
Persut eivät ole ainakaan luvanneet mitään yli v a r o j e m m e ( veronmaksajat ) eivätkä velaksi toistaiseksi mitään, eivätkä yltiöpäisiä määriä työpaikkoja, eikä matujen elättämistä ilman mitään vastinetta ja vastuuntuntoa - eikä vappu satasia, mutta tasauksia köyhille kuitenkin.
Ja sehän on ihan yhtä tyhjän kanssa mitä persut lupaa kun eivät ole hallituksessa eivätkä voi siten mistään päättää.
Persut vaatimassa parannuksia joka asiassa, rahasta viis.
Persut tekevät alotteita eduskunnassa tuplasti mitä muut puolueet yhteensä, kunhan ollaan esillä, aloitteet ei kissan ristiäisiä ihan mutta melkein.
Mitä persut aikoo tehdä hallituksessa, mitä saitte edellisessä hallituksessa aikaan, älykkäimmät persut hylkäsi teidät, mitä teille jäi muita kuin sulkahattuisia, hämärä hemmoja.
Sokeudessasi arkeen ja realismiin unohdat tahallisesti taas sen, että ne olivat siniset kun hylkäsivät äänestäjänsä psykopaattisesti otsan luuvalolla. Montakos heitä on jäljellä..?
https://youtu.be/oW9Qq2nRekM
Juha Mäenpään keissi
https://youtu.be/oW9Qq2nRekM
Juha Mäenpään keissi