Heippa,onko kenelläkään kokemusta leväkasvusta dieselpolttoaineessa,traktoriini tuli käyntihäiriöitä,ja vaihtaessani suodatinta,huomasin vedenerottajassa limamaisia sitkuja,samoin sakkakupin sihti oli samasta aineesta miltei tukossa.
Leväkasvu polttoaineessa
6
110
Vastaukset
- Anonyymi
Joo, sitä se biomassa polttoaineessa aiheuttaa. Litkua joka estää tuon on saatavana kaupoista, tankki tyhjäksi ja ainetta uuden polttoaineen sekaan.
- Anonyymi
Lisätty bioaine sen aiheuttaa. Minulta alkoi kahdesta traktorista syöttöpumppu vuotaa lähes yhtä aikaa. Huoltomies kertoi, että tiivistevuodot on lisääntyneet paljon bioaineiden myötä. Viime keväänä kesken peltotöiden alkoi polttoainesuodatin vuotaa, siitäkin bioaine oli tuhonnut tiivisteen. Leväkasvustoa ja tiivistevaurioita riittää jatkossakin noiden bioaine sotkujen takia.
- Anonyymi
Erittäin kiintoisa ja ajankohtainen keskustelun avaus.!!!!!
Kyse on dieselbakteerista joka elää näissä nykyaineissa kun rikkiä ei ole.
Rikki estää sitä mutta tuhoo polttoainelaitteet muuten. Se yleensä katsotaan normaaliksi kulumaksi jota se ei ole.
Dieselbakteeri ei voi elellä eikä lisääntyä ellei polttoaineessa ole vettä ruokana.
Polttoaineen vedenerotus esimerkiksi traktoreissa on yleensä olemattomalla tasolla tai sitä ei ole ollenkaan.
Ainoastaan mekaaninen puhdistus tankit ja muut auttaa.
Puimurit varavoimakoneet agregaatit ja veneet on pahimpia. Harvoin pyörivät .
Biosiidit joita myydään tähän joka paikassa ei auta.
Bakteerit käyttää kuolleiden bakteerien ruumiita ravintonaan ja lisääntyvät vaikka vesi sattuisi polttoaineesta vähenemäänkin.
Tällaista kerrotaan. ?????
Kertokaapa missä kunnossa laitteidenne polttoaineen vedenerotus vakiona on ja mitä olette kuulleet tästä asiasta.- Anonyymi
Tästä biodieseliin liittyvästä ongelmasta media kertoo yhtä paljon kuin sähköautojen vaaroista onnettomuuksissa/ tulipaloissa, siis aika hiljaista on.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tästä biodieseliin liittyvästä ongelmasta media kertoo yhtä paljon kuin sähköautojen vaaroista onnettomuuksissa/ tulipaloissa, siis aika hiljaista on.
Kesäkuussa 2019 asiasta kerrottiin esim TV1 uutisissa KLO 17 KLO 18 ja KLO 20.30
samana iltana.
https://yle.fi/uutiset/3-10830138
Ei ole paljon kommentteja kuulunut mistään suunnasta.
Traktorien valmistajat ja maahantuojat luulis olevan kiinnostuneita asiasta.?
- Anonyymi
Tuossa ainakin kymmenen sivua jonkunlaista tarinaa
https://www.google.com/search?q=Dieselbakteeri&oq=Dieselbakteeri&aqs=chrome..69i57j69i59j0l3j69i60j5.8895j1j8&sourceid=chrome&ie=UTF-8
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lataus pakkaskelissä
En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu1666378Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?
Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv952921Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?
Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?941816Aktivistinainen pysäytti ICE-agentin luodin päällään USA:ssa!
Video ampumistilanteesta: https://edition.cnn.com/2026/01/07/us/video/ice-shooting-minneapolis-digvid "Media: ICE:n am431525Kyllä mä suren
Sitä että mikään ei ole kuten ennen. Ei niitä hetkiä ja katseita. Toisaalta keho lepää eikä enää tarvitse sitä tuskaa ko91236- 131087
- 501049
Yhteen hiileen velanottoveljet V P K
Tytäryhtiöissä palaa julkista rahaa ja vastuuttomuuden takia -ei pakollisten -kuntalain edellyttämien asioiden takia! N75973Mitä tarkoitat
”Silti koen sinulta puuttuvan jotain, joka kutsuu minua antamaan sinulle juuri sitä.”23968- 17960