SRK voisi ottaa kriittisemmän kannan ilmastonmuutoshysteriaan. Ilmastonmuutoshysteriassa on taustalla vihervasemmistolaisuus. Se juontaa juurensa monismiin, panteismiin, luontomystiikkaan, hindulaisuuteen, buddhalaisuuteen ja ynnä muihin panteismin muotoihin, jotka jumalallistavat luonnon. Animismi, polyteismi, spiritismi ja teosofia katsovat luonnon olevan orgaaninen ja elävä ja täynnä erilaisia henkiolentoja, joiden alaisuudessa ihminenkin on. Sekulaari evolutionistinen, useimmiten darvinistinen materialismi, jonka kanssa äärimmäinen idealismi, esimerkiksi teosofia, voi hyvinkin elää sopusoinnussa - näkee luonnon vain sattuman ja evoluution tuottamana aineena ja ihmisen sen osana. Raamatullinen teismi on kaikkien näiden uskonnollisten ja filosofisten näkemysten kanssa syvässä ristiriidassa.
Ilmastonmuutoskeskustelusta ilmastonmuutoshysteriaan
2
76
Vastaukset
- Anonyymi
Usko ja luottamus Jumalan kaitselmukseen ja armoliiton lupauksiin ovat perustavan tärkeitä sille palvelustehtävälle, mikä uskovaisella on luomakuntaa kohtaan. Uskovaisen kristityn ei tarvitse pelätä järjettömän liioiteltuja ekokatastrofeja, jollaisten pelko kumpuaa viime kädessä siitä, että jumalanpelko ja usko oikeaan Jumalaan on epäjumalanpalveluksessa hylätty.
Minusta SRK:n opetus ilmatonmuutoksesta on terveellinen, ainakin verrattuna pikkuesikoisuuteen, missä moni saarnaaja kiistää koko ilmiön. Aina kun olen kuullut joku meikäläisistä saarnaavan aiheesta, he ovat pilkanneet tiedemiehiä tai muuten vähätellyt koko ilmiötä.
Tietysti meillä kristityllä on vastuu luonnosta, mikä korostuu SRK:n opetuksessa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle
Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle283577Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen
Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A142840Kuka? Riehui valtuuston kokouksessa tänään ?
Onko puolangan puolesta porukkaa. Vaikuttaa siltä. Sairasta.1212771Kuka oli töllöntyön tekijä?
Ketä on nyt pidätetty? Oliko syy mustasukkaisuus tyttöystävästä tai oliko muita lieventäviä seikkoja? Katuuko tekijä nyt242687Huh, huh! Sofia Belorf ei ole itse pessyt hiuksiaan kolmeen vuoteen
Sofia Belorf elää ökyelämää Dubaissa. Sofian arjessa kulta, raha ja luksus ovat vahvasti läsnä. Luksuselämään tottuneell1162438Toivoisitko Rakas vielä?
Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.771772Ihan pieni näkeminen vaan
👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥501698Sointu Borg tilittää - Ei suostu enää tähän työhön: "Katastrofi"
Sointu Borg on mediapersoona, joka löi itsensä läpi Diili-realityssä. Borg on monipuolinen tekijä: mediapersoona, juonta261676Kotikasvatus siitä se lähtee eli missä meni vikaan että lapsesta tuli puukottaja
Ottakaa muut oppia, normaali kotielämä. Ei liikaa edes hengellisyyttä.431461- 1461349