Mitkä on parhaat kynät?

Anonyymi

Elikkä olen 13 vuotias taiteilija joka tarvitsee hyvät ja kohtuullisen hintaiset kynät. Minulla on jo Derwent merkkisiä kyniä ja Faber-Casell merkkiset 38 kynän ”setti”. Erityisesti realististen ihmisten tekeminen ei onnistu vähäisten väri vaihtoehtojen takia. Siksi kysynkin mitkä kynät on parhaita esimerkiksi ihmisten piirtämiseen? Kynien pitäisi olla helposti saatavilla espoolaiselle kun en kaukaa haluaisi lähte kyniä etsimään. Postin kautta yleensä minun kuvis jutut tilaan mutta niissä tulee aina posti maksut tai mitkä toimitus kulut onkaan. Joten osaisiko joku kertoa ?

1

334

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Puhut kynistä ja esim. Derwent-merkkisistä. En huomannut tekstistä millaista kynää tarkoitat. Kynistä käytetyimmät ovat perinteiset "puuvärit" joita yleensä käytetään sekatekniikassa viimeistelyyn. Värikynät eivät sovi kuvan tekoon saatikka muotokuvaan, jälki liian karkea.
      Pastellikynät ovat sen sijaan suosittuja millaiseen kuvantekoon tahansa . Niitä voi softata ja piirtää päälle fiksatiivin jälkeen. Itse olen tehnyt paljon muotokuvia pastellikynillä ja -liiduilla joista ladukkain on REMBRANT.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      61
      4418
    2. KALAJOEN UIMAVALVONTA

      https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar
      Kalajoki
      152
      3261
    3. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      49
      2544
    4. Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?

      Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?
      Kalajoki
      53
      2524
    5. Hukkuneet pojat kalajoella pakolaisia?

      Eivät osanneet suomea nimittäin.
      Maailman menoa
      110
      2235
    6. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      24
      1893
    7. Joku hukkui Hyrynsalmella?

      Oliko mökkiläinen taas?
      Hyrynsalmi
      23
      1662
    8. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      30
      1626
    9. Mitä sinä mietit

      Mies?
      Ikävä
      169
      1530
    10. Metsästysmökki

      Metsästyskortti saapui. Lisäksi metsästysmökki varata!
      Kuhmo
      36
      1265
    Aihe