Olen hankkimassa edullista pikkufarmaria (4000-8000€). Yhdeksi vaihtoehdoksi on noussut Opel Astra. Voisitteko kertoa kokemuksia käytetyistä noin 1995-1998 vuosimallin Astroista.
Onko Astra todella niin kehno auto kuin olen kuullut? Mitkä ovat yleisimmät "pikku" viat?
Hyvä puoli on varmaan vaihtoautojen hinta/ajokilometri vuosimalli suhde.
Onko Astra todella niin kehno auto kuin olen kuullut? Mitkä ovat yleisimmät "pikku" viat?
Hyvä puoli on varmaan vaihtoautojen hinta/ajokilometri vuosimalli suhde.
Vastaukset 18
Vanhimmat
ehdottomasti ns. G-korinen Astra. On sinkitty kori -> pienemmät ruosteongelmat. Tuli muistaakseni vuonna -97 edeltävän ns. F-mallin seuraajaksi.
G-malli tuli vasta 98, joitain F-mallejakin löytyy tuolta ajalta. Yksityiseltä saattaa saada hieman enemmän ajetun G-mallinkin tuohon rahaan.
G-malli on kaikin puolin parempi valinta, vaikka maksaakin jonkin verran enemmän.
Onko Astra 1,6i-16 Merit Caravan vm.1997 ns. G-korinen astra? Mistä asian voi tietää?
Kyseisellä Astralla on ajettu noin 120 000 kilometriä. Mitä näiden kilometrien jälkeen on remppaa odotettavissa? Jokainen autohan on vähän ennustettavissa kilometrien perusteella.
Se on F-malli. G-malli on täysin eri näköinen.
http://www.nettiauto.com/viewVehicle.php?id_car=242044
Elä osta nuin vanhaa ooppelia. On sitten vikaa vian päälle.
Jos löytyy taitoa korjata öljynsyönti, takerteleva käsijarru, jumittavat takajarrut, ontuva tyhjäkäynti, EGR-venttiili, ehkäpä ruostevauriot niin mikäpä siinä. ooppeli on silloin oiva valinta.
Muistathan jakopään hihnan vaihtaa 60 tkm:n välein. Tiheämpi vaihtoväli tuo lisäturvallisuutta.
Osta vielä boxin testeri, jos et osaa itse klemmaridiagnoosia. Huolettomia kilometrejä, niiiiin.
Tässäpä huoleton auto teeseitsemiehelle
jaa a ittellä on astrsfarkku1.6 16v ajettu 19100km ei ongelmii kun huoltaa autoa niinkuin pitää ja ajaa pitkään
siis 191000km
Minkä vuosimallin Astra sinulla on? Siis onko se sitä "ihme" G-mallia vai "susi" F-mallia, niin kuin olen asian täältä ymmärtänyt.
... jalka potassa. Itsellä vm 2000 1.8 koneella oleva Astra. Kun ajokin hommasin, oli sillä rullattu 59000 km. Just oli 60 tkm iso huolto tehty. Nyt on ajettu 3 kk aikana 22000 km lisää mittariin, ja ei minkäänlaisia ongelmia. Takajarrutkin toimii moitteetta, ja miksei toimi kun jarruttelee kovia menohaluja välillä kunnolla. Uskokaa tai älkää, mutta jarrujenkin osat on valmistettu liikkumaan. Äitemuorilla ollu corollasta isompaan mersuun autoja, ja jokaisessa jarruhuolia, kun mamma ajaa niin varovaisesti, ettei juuri jarrupolkimeen koske. Jumittaahan siinä kaikkien autojen jarrut, noin kovalla käytöllä. Astra on kyllä hyvä auto hintaluokassaan, se joka muuta väittää, ei autoista tiedä sitä vitun vähääkään.
tää paljon haukuttu f.malli ja hyvin toimii
f-malli on peestä. Tulin just pihalta rassaamasta sitä. 164tkm mittarissa ja katti meni, lämppärin termostaatti, samalla vaihdatin jakohihnan lähes salla työllä. Lämmityslaitteen moottori meni talvella ja ny puhaltimen katkaisia tai eritermari. Aina jotain. Ei enää ikinä Opelia.
Naapurissa asuu Opel huoltomies. Eilen katto mun autoa ja sano et onneks sul on perus 8 venttiili, 16 venttiilejä on huollossa riesaksi asti. Kansia menee ja muita vikoja liikaa. Osta multa -94, 165tkm, pun, koirakalteri, kattokaiteet, koukku, loki sisäpistoke, tummennetut takalasit, ruosteeton ja siisti. Jakohihna vaihdettu 160tkm ja katti. keski-suomi
mun 16v ei ole ainakaan esittänyt ongelmia lainkaan. ettei vaan taas sattuma sanele mekaanikon mielipiteitä..
Noista 1.6 16V koneista puhutaan paljon siksi, että se on selkeästi yleisimmin käytössä oleva Opelin uudehko kone. Joku mainitsi myös minulle, että 1.6 koneita on korjailtu paljon enemmän kuin 1.8 litraisia. Lienee luonnollista jos 1.6 koneita on liikenteessä 20 kertaa enemmän. Perustekniikkahan noissa on moottorinohjausta lukuunottamatta samaa. 1.6 koneessa käytetty Delco tuntuu itse asiassa luotettavampi kuin isompien Siemens, pienemmässä ei ole esiintynyt ongelmia esim. tyhjäkäyntisäätimen kanssa.
kyl on paska puhetta et kuustoista ventiilisiä on korjaamolla ruuhkaks asti. ite oon aina ajanut 16veellä, täl hetkel on menossa astra g 2001v 1.6 16v ajettu 213000km etu pyörän laakeri vaihdettu ja tietysti pakolinen nok.hihna aina 60 000km välein et ainaskin mul on ollut huolettomia kilometrejä
vm -99, pun, perus (club) -astra, 1.6 16v 100hv, farmari, ajettu 187000, huollot tehty ajallaan, kattotelineet, koiraverkko, tavaratilan matto, viime kevään bridgestonet kesäkumeina, syksyllä alle laitettu hakkapeliitta 4, täysin kelpo peli. myyn isomman auton tieltä.