Painorajoituksista

Lyyli

Painosta,vielä..
On totta että vanhempien olisi syytä opettaa lapsiaan käyttäytytymään,ketään ei saa pilkata ulkonäön vuoksi.Myös vanhempien on syytä noudattaa samaa linjaa,ei ulkomaalaisvihaa,ei kateutta...vaan myönteisyyttä,vanhempien antamasta mallistahan lapsi oppii.

Mutta painoasialla on toinenkin puoli,missä on vanhempien vastuu lapsen ruokahuollosta?
totuushan on ,että ylipainoisella äidillä on yleensä myös ylipainoinen lapsi...ruokailutavat ja tottumukset kulkevat käsikädessä ostotottumusten kanssa.Ja aiheuttavat ylipainoisuutta,koska ruokakori sisältää liiaksi turhaa,ravintoarvoltaan köyhää ruokaa.

Kun näkee kaupassa perheitä joiden ostoslistalle jatkuvasti kuuluvat:valmiit pakastepizzat, vanukkaat,limsat,pullat, keksit,paneroidut valmiit tuotteet..yms.
Ei tarvitse kaukaa hakea ylipainon syytä!Uskon että moni ylipainoinen kyllä vilpittömästi haluaa laihtua,mutta ei ole perehtynyt siihen MITÄ VOI tai täytyy syödä että paino putoaisi, siis tietoa ei ole itsensä auttamiseen ja sama vääristynyt ruokailutottumus ja ostotottumus malli siirretään sitten lapsille.

Sehän sopii kyllä pikaruokateollisuudelle...annoskoot vain suurenevat...ihmiset eivät viitsi laittaa enää yksinkertaista kotiruokaa...äidit eivät enää osaa opettaa lapsiaan tekemään ruokaa...ruoka haetaan kaupasta ja laitetaan mikroon.

Amerikan malli on ovella,supermarketit täynnä ylilihavia ihmisiä jotka kulkevat ostoksilla moottoroiduilla ostoskärryillä,koska eivat painoltaan jaksa kävellä.

7

469

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • japanitar

      kaikkea, ja tuon esiin myös tottumuksissani terveellisyyttä. Olen kuitenkin huomannut, kuinka vaikeata on ainakin minun pitää 17-vuotias tyttäreni tällä samalla linjalla..En pysty tuputtamaan, en motkottamaan enkä muuta kuin antamaan oman esimerkkini..? Tyttö syö ja juo kaikkea sitä, mistä varoitetaan..Onkohan muilla vanhemmilla samanlaisia kokemuksia..

      • meidän nuorimmainen tyttö.

        Poika kyllä sitten syö kaiken mahdollisen,mitä eteen tuodaan.Tosin mäkkärin tuotteet ei kelpaa,mutta pitzat ja kebabit kyllä sujuvasti hoituu.
        nuorin tyttö 173/49 19v
        Poika 178/82 21v
        vanhin tyttö 174/56 25v
        Itse 185/80
        Vaimo 170/65

        Kyllä ainakin tytöt ovat painostaan ja syömisistään itsellisiä.
        Poika vähät välittää mitä ja kuinka paljon syö.


      • japanitar
        emw34 kirjoitti:

        meidän nuorimmainen tyttö.

        Poika kyllä sitten syö kaiken mahdollisen,mitä eteen tuodaan.Tosin mäkkärin tuotteet ei kelpaa,mutta pitzat ja kebabit kyllä sujuvasti hoituu.
        nuorin tyttö 173/49 19v
        Poika 178/82 21v
        vanhin tyttö 174/56 25v
        Itse 185/80
        Vaimo 170/65

        Kyllä ainakin tytöt ovat painostaan ja syömisistään itsellisiä.
        Poika vähät välittää mitä ja kuinka paljon syö.

        poikien kanssa aina pärjää.. sama pätee vaatteisiin..Minullakin on tullut mieleen, että tytöt välittäisivät ulkonäkönsäkin takia enemmän syömisistään. Mutta, jospa Se aika koittaa sitten kuitenkin myöhemmin:)) Ennemmin katsoisin todella reissumiestä ja tomaattiviipaleita sillä kuin pitsaa ja cocista..


    • Animus

      Mä olen ylipainoinen äiti. Mun esikoinen on liian laiha ja kuopus normaalivartaloinen.

      Kysy keneltä tahansa ylipainoiselta ihmiseltä: saat tietää miten ihminen parhaiten laihtuu. Laihduttamisen asiantuntija ei ole hoikka vaan lihava ihminen. Ongelman nimi on "älä tee kuten minä, tee kuten sanon" ;)

      Mä pidän hyötyliikuntaa tärkeämpänä kun einesten hysteeristä välttämistä. Kun kävelee/pyöräilee usemman kilometrin päivässä ja sen lisäksi harrastaa jotain pallopeliä/taistelulajia pari kertaa viikossa voi ottaa rennommin syömisten kanssa.

      Jenkkien ylipainoon kuuluu olennaisesti auton käyttäminen ovelta ovelle -tyyliin. Se on lapsille pahinta mitä voi tehdä!

    • yksinkertaista

      Siis niinhän se menee, että jos kuluttaa enemmän kuin syö, niin painokäyrä laskee eli ihminen laihtuu. Ja taas päinvastoin, jos kuluttaa vähemmän kuin syö, niin paino tuppaa nousemaan.
      Se mitä syö taas vaikuttaa terveyteen yleensä eli
      (verenpaineeseen, diabetekseen, sydän- ja verisuonitauteihin ym.).

      Ja perusasiat täytyisi opettaa jo nuorena, eli vitamiinit, kuidut, vähärasvaisuus, säännöllinen liikunta ym. Painoon vaikuttaa niin monet seikat, ei ainoastaan ruoka. Myös eri lääkkeillä on vaikutuksensa (esim. reumalääkkeet), kuten myös ihmisen perimällä (aineenvaihdunta).

      • Meilläkin poika harrasti fyysisesti rankkaa urheilua jopa sm-tasolla useita vuosia,eli ravintoon kiinnitettiin paljon huomiota,mutta ruokatottumus suhteessa kulutukseen ei ole muuttunut,vaikka hänenkin tiedossaan on hyvin tarkkaan eri ruokalajien energia yms.tiedot.
        Nyt,kitara ja tietokone ovat hänen elämänsä,niin muu liikuntaharrastus on jäänyt vähiin.
        Aivan tämän talven aikana tosin muutosta parempaan suuntaan on havaittavissa.Vuosien kovan harjoittelun tuoma verenkierron ja sydämmen/keuhkojen"riittoisuus"antaa hyvän pohjan lihaskunnon ja pitkäkestoisen rasituksen harjoittamiseen vielä myöhemminkin.

        Sydäntä ja verisuonistoa voidaan vain kasvuiässä laajentaa ja aikuisiällä aloitettu liikunta ei pysty näihin seikkoihin vaikuttamaan.
        Olevassa olevia "järjestelmiä"kyllä harjoittelulla voidaan kuntouttaa ja lisätä niiden kapasiteettia ja ylläpitää niiden toimintaa,mutta lasten ja nuorten liikunta on parasta säästämistä tulevaisuuteen.Silloin luodaan elimistöön sellainen taso,että aikuisiän ja vanhenemisen tuoma "rappeutuminen"lähtee korkeammalta tasolta ja on enemmän mistä voidaan 'ammentaa'.
        Ja ehkä nuorena harrastettu liikunta tulee luonnollisempana vaihtoehtona mukaan,kunhan nuoruuden huumasta selviää.


    • Hyvä asia

      Minä aloitin tuon aika raflaavan jutun otsikolla surkeaa tarjontaa.
      Hyvä asia, koska nyt ylipainosta, sen ongelmista ja siitä eroon pääsystä, nyt sitten keskustellaan jo monissa jutuissa täällä.
      Tähän osioon tulleet jutut ovat tosi hyviä ja asiallisia. Hattua teille nostan, vaikka muuten olenkin hiukan huonotapainen:)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Pehmeää laskua

      Sinulle. Muutaman kilsan päästä. Mieheltä, joka salaa välittää.
      Ikävä
      94
      3792
    2. Nainen olet minun

      Olen ominut sinut itselleni, täysin itsekkäistä syistä. Haluan rakastella sinua nainen, toivottavasti sinäkin minua. Oli
      Ikävä
      47
      3175
    3. Sille ei voi enää mitään

      Miten kaikki meni aiemmin. Oon aivan lukossa 🔒 Tuskin uskallat enää mitää tehdä. Ehkä pitää luovuttaa vaan.
      Ikävä
      100
      2807
    4. Merja Kyllönen: Ero

      Joko uusi kierroksessa
      Suomussalmi
      134
      2457
    5. Harmi jos ei enään nähdä

      Ehkä se on parempi näin kuitenkin. Ehkä jotain uutta löytyy. Uskon ja toivon että olet onnellinen. Sinussa on kaikki
      Ikävä
      57
      2450
    6. Mukavaa päivää

      Miehelle 🖕❤️‍🔥 Kahvia ja kävelylle🌞
      Ikävä
      61
      2388
    7. Miten suhtauisitte jos kaivattunne sanoisi, ettei hänestä ole seurusteluun

      mutta seksi, hellyys ja yhdessäolo kelpaa kyllä??
      Ikävä
      117
      2377
    8. Vau miten upea nainen!

      Näytit todella tyrmäävältä. 🤩😍 En meinannut saada katsettani irti sinusta.
      Tunteet
      21
      2304
    9. Kunpa minä tietäisin

      Olisipa minulla tietoa, siitä oletko sinä nainen kiinnostunut minusta, miehestä joka tätäkirjoittaa, vai olenko minä aiv
      Ikävä
      23
      2296
    10. En voi sanoa että toivon sinulle hyvää.

      Ei meitä ole tarkoitettu yhteen.
      Ikävä
      64
      2080
    Aihe