Romutus vai osina myynti?

Anonyymi

Minulla on 406 sedan, 2.0HDI, sillä tehokkaammalla koneella. Ongelma on että kori on ruostunut, katsastusmies sanoi nou nou. Pitkän harkinnan jälkeen korjaus ja katsastus jäi. Nyt pitäs saada lumitöiden tieltä auto pois. Soitanko romuliikkeen hakemaan, hakevat kuulemma ilmaiseksi, jos renkaat ovat paikallaan.

Mutku.. mutku... auto on muuten täysin kunnossa, koneella ajettu vasta reilu 300tkm, kone ei syö öljyä. Kaikki ilmastoinnista vakionopeudensäätimeen toimivat. Sisällä on kuivaa eikä ole hometta. Ajelin juuri eilen päivällä kerrostalon parkkipaikalla sillä, että paikat pysyvät voideltuna ja notkeina. Takajarrut tuntuivat vähän tahmaisilta, eli ne varmaan pitää korjata ruosteen lisäksi, jos joku leimalle haluaa.

Eli ei huvittas antaa teknisesti toimivaa autoa, jossa suorat pellit, ehjät umpiot ja ym romutukseen. Millainen homma on purkaa auto osiin ja myydä osina, onko näille osille yleensä tarvetta?

3

389

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      406 on teknillisesti että koriltaan niitä kestävimpiä Peugeotteja.
      Moottorilla todella vähän ajettu eli taitaa olla ainoa mikä voisi mennä myydyksi, koska muu tekniikka kyllä pelaa loppuun saakka, eli ei ole tarvetta.

      Niin kuin kerroin koriltaan myös kestävä mutta, helmapeltejä on jouduttu vaihtamaan tai hitsaamaan paikka. Sekin johtuu siitä, ettei helmakotelon tuuletuksesta ole pidetty huolta.
      Helmojen etu ja takapäässä on kapea 2-3 cm pitkät tuuletusraot, joista kosteus pääsee tuulettumaan ja valumaan pois.
      Kun raot tukkeutuvat (tunkilla nostettu läjään, massattu umpeen tms.), ei kosteus pääse ulos ja kotelo alkaa ruostumaan.
      Joihinkin on myös ovia vaihdettu, joka johtuu myös tuuletuksen heikentymisestä. Konepellin etureunan sauma??
      Hyvä auto. Älä hevillä luovu siitä.
      Minulla kaksi 406:sta. Kolmannelle ei tarvetta.

      • Anonyymi

        Paaliin.


    • Anonyymi

      Erokipuja. Niinhän aina kun on pakko luopua pidetystä autosta. Minä olen kesäisin tuurannut kierrätyskeskuksen kuskeja kesälomien aikana. Se on yleistä. En oikein voi kuin lohduttaa ja olla asiallinen.

      Olen nähnyt isonkin miehen silmäkulma kosteana kun se rakas auto lähtee viimeiselle matkalle. Millään ei haluaisi luopua ja yrittää saada edes muutaman euron. Jotkut ovat irroittaneet istuimet ja vieneet ne omalle parvekkeelleen istuimiksi, homehtuuhan ne siellä. Joku on riisunut kaiken. Joihinkin autoihin on suoraan sanoen käyty paskalla, uskomatonta törkyä joissain sisällä.

      No, luopuminen tekee kipeää. Kyllä se aika parantaa haavat.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä tahtuu Kasperi Viita/Suviviita

      Poliisia ja ambulanssia iso määrä.
      Seinäjoki
      75
      2924
    2. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      57
      2430
    3. Hallintooikeus..

      "Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.
      Pyhäjärvi
      156
      2037
    4. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      59
      1906
    5. Olen rakastunut

      varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.
      Ikävä
      136
      1738
    6. Teit yllättävän siirron

      Olet tähän saakka ollut tietyllä tapaa varovainen. Voi kai sanoa, että olemme kunnioittaneet toistemme rajoja. Tiedän,
      Ikävä
      57
      1280
    7. Mikä on kaivattusi

      ammatti?
      Ikävä
      75
      1261
    8. Jos se joskus oli molemminpuolista

      niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.
      Ikävä
      85
      1154
    9. Kalasataman talossa lienee rakennusvirhe

      Ei pitäisi olla mahdollista parvekkeen kautta tulipalon kiivetä katolle saakka kuin korkeintaan ylimmästä kerroksesta.
      Maailman menoa
      161
      1133
    10. Kristillinen Kaste on syntisten kaste, ei itsensä uskoviksi julistaneiden kaste

      Raamatun mukaan vain syntisyyden vuoksi kastetut saavat kasteen hyödyn, syntien anteeksisaamisen ja Pyhän Hengen lahjan
      Kaste
      240
      1020
    Aihe