Minulla on 406 sedan, 2.0HDI, sillä tehokkaammalla koneella. Ongelma on että kori on ruostunut, katsastusmies sanoi nou nou. Pitkän harkinnan jälkeen korjaus ja katsastus jäi. Nyt pitäs saada lumitöiden tieltä auto pois. Soitanko romuliikkeen hakemaan, hakevat kuulemma ilmaiseksi, jos renkaat ovat paikallaan.
Mutku.. mutku... auto on muuten täysin kunnossa, koneella ajettu vasta reilu 300tkm, kone ei syö öljyä. Kaikki ilmastoinnista vakionopeudensäätimeen toimivat. Sisällä on kuivaa eikä ole hometta. Ajelin juuri eilen päivällä kerrostalon parkkipaikalla sillä, että paikat pysyvät voideltuna ja notkeina. Takajarrut tuntuivat vähän tahmaisilta, eli ne varmaan pitää korjata ruosteen lisäksi, jos joku leimalle haluaa.
Eli ei huvittas antaa teknisesti toimivaa autoa, jossa suorat pellit, ehjät umpiot ja ym romutukseen. Millainen homma on purkaa auto osiin ja myydä osina, onko näille osille yleensä tarvetta?
Romutus vai osina myynti?
3
254
Vastaukset
- Anonyymi
406 on teknillisesti että koriltaan niitä kestävimpiä Peugeotteja.
Moottorilla todella vähän ajettu eli taitaa olla ainoa mikä voisi mennä myydyksi, koska muu tekniikka kyllä pelaa loppuun saakka, eli ei ole tarvetta.
Niin kuin kerroin koriltaan myös kestävä mutta, helmapeltejä on jouduttu vaihtamaan tai hitsaamaan paikka. Sekin johtuu siitä, ettei helmakotelon tuuletuksesta ole pidetty huolta.
Helmojen etu ja takapäässä on kapea 2-3 cm pitkät tuuletusraot, joista kosteus pääsee tuulettumaan ja valumaan pois.
Kun raot tukkeutuvat (tunkilla nostettu läjään, massattu umpeen tms.), ei kosteus pääse ulos ja kotelo alkaa ruostumaan.
Joihinkin on myös ovia vaihdettu, joka johtuu myös tuuletuksen heikentymisestä. Konepellin etureunan sauma??
Hyvä auto. Älä hevillä luovu siitä.
Minulla kaksi 406:sta. Kolmannelle ei tarvetta.- Anonyymi
Paaliin.
- Anonyymi
Erokipuja. Niinhän aina kun on pakko luopua pidetystä autosta. Minä olen kesäisin tuurannut kierrätyskeskuksen kuskeja kesälomien aikana. Se on yleistä. En oikein voi kuin lohduttaa ja olla asiallinen.
Olen nähnyt isonkin miehen silmäkulma kosteana kun se rakas auto lähtee viimeiselle matkalle. Millään ei haluaisi luopua ja yrittää saada edes muutaman euron. Jotkut ovat irroittaneet istuimet ja vieneet ne omalle parvekkeelleen istuimiksi, homehtuuhan ne siellä. Joku on riisunut kaiken. Joihinkin autoihin on suoraan sanoen käyty paskalla, uskomatonta törkyä joissain sisällä.
No, luopuminen tekee kipeää. Kyllä se aika parantaa haavat.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1472609
En kai koskaan saa sinua
Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k1541659Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet
Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K1341634Saran ökytyyli käänsi katseita.
On nyt kyllä Sara kasvoistaan, kuvan perusteella todellakin pyöristynyt ainakin kuvan perusteella.1491368- 661338
The Summit Suomi: Maxie avaa hyytävästä tilanteesta kuvauksissa: "Veri roiskui ja tajusi, että..."
Oletko seurannut The Summit Suomea? Tykkäätkö vai et tai mitä mieltä ylipäätään olet sarjasta? Moni katsoja on kaikonnut131180Työttömille lusmuille luvassa lisää keppiä
Hallitus aikoo kiristää velvoitteiden laiminlyönnistä seuraavia työttömyysturvan karensseja ensi vuodesta alkaen. Hall2841174- 156976
Miksi ihmeessä?
Erika Vikman diskattiin, ei osallistu Euroviisuihin – tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek22934Tiedän kaiken sinusta ja kaikesta
Tiedän miten kärsit. Tiedän millanen oikeesti oot. Tiedän miksi valehtelit, tiedän miksi satutit mua. Tiedän mitä tapaht58889