Koska sinne haetaan? Olen esikoiskirjailija ja kirjani tulee ulos tänä vuonna. Tietääkö kukaan koska sinne haetaan ja mitä kautta? Kustantajako kyselee vai minä itse? Onko jo myöhäistä vai olenko pikemminkin hätähousu?
Pentinkulman esikoiskirjailijaseminaari
3
141
Vastaukset
- Anonyymi
Sinne tulee kutsu, mutta kaikkia ei kutsuta.
- Anonyymi
Ei pidä paikkaansa. Tunnen useita esikoiskirjailijoita ja kyllä sinne pitää ensin hakea, että on mahdollisuus tulla kutsutuksi. Kaikki eivät toki pääse. Kustantamosta riippuu, kuinka aktiivisesti kannustavat hakemaan.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei pidä paikkaansa. Tunnen useita esikoiskirjailijoita ja kyllä sinne pitää ensin hakea, että on mahdollisuus tulla kutsutuksi. Kaikki eivät toki pääse. Kustantamosta riippuu, kuinka aktiivisesti kannustavat hakemaan.
Ei minunkaan esikoiskirjani julkaisemisen aikaan tarvinnut hakea, mutta siitä on kyllä yli 10 vuotta aikaa. Kaikkia ei mitenkään voi kutsua, koska esikoiskirjoja julkaistaan lähemmäs sata vuosittain.
En kyllä ymmärrä miksi tuo tapahtuma niin paljon kiinnostaa. En edes tiennyt sen olemassaolosta ennen kutsua, mutta olihan se ihan ok tavata muita ja paikallisiin lehtiin ja radioon annoin haastatteluja.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht2224276Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii692755Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava3932431- 472353
Meneeköhän sulla
oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua421639Muutama kysymys ja huomio hindulaisesta kulttuurista.
Vedakirjoituksia pidetään historiallisina teksteinä, ei siis "julistuksena" kuten esimerkiksi Raamattua, vaan kuten koul5501394Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em961334- 571330
- 781319
Jumala puhui minulle
Hän kertoi sinusta asioita, joiden takia jaksan, uskon ja luotan. Hän kuvaili sinua minulle ja pakahduin onnesta kuulles1251196