Mikä on suomeksi Töre??

kiinnostunut7

Kysyin aijemmin mikä on Råneå suomeksi niin nyt ajattelin jos joku tietäisi mitä tarkoittaa Töre suomeksi. Tuo kylä mikä on Ruotsin pohjanlahdenperukoilla.

3

708

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • nimistömaakari

      Töre onkin aika mielenkiintoinen, Svenskt ortnamn kirjan mukaan nimi töre on ikivanha ja on alkujaan ollut taure. Suomalaiselle tuo sana ei tarkoita mitään, mutta kun seurataan Töre -jokea pohjoiseen saavutaan paikkaan Tjäruträsket, jossa alku tjäru on ruotsinnos sanasta "terva". Näinollen kun sanoja töre,taure ja terva verrataan huomataan että ne ovat aikalailla samannäköisiä, joten Tören suomenkielinen nimi voisi olla Terva. Joku paikallinen varmaan voisi tietää Tören oikean meänkielisen vanhan nimen?


      http://www.taurnet.se/taurnamn.htm

      • jokivartinen

        Täällä Lapin perukoilla on sana tauro, joka puolestaan merkkaa tuoreena keitettyä kalaa, siis rantakalaa.


      • ...
        jokivartinen kirjoitti:

        Täällä Lapin perukoilla on sana tauro, joka puolestaan merkkaa tuoreena keitettyä kalaa, siis rantakalaa.

        Tuli vain mieleen, että onhan olemassa törö -niminen kalalaji, olisiko töre -sana samaa alkuperää?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä mieltä olet?

      Miehestä jolla ei ole yhtään kaveria, ei facebookissa eikä livenä ja hän harrasta ja tekee kaiken yksin. Onko vähän outo
      Ikävä
      164
      1693
    2. Muistakaa pojat tämä.

      Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.
      Ikävä
      154
      1300
    3. Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin

      Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset
      Ikävä
      219
      936
    4. Oletko päättänyt

      Että luovutat minun suhteeni
      Ikävä
      71
      867
    5. 55
      766
    6. Pahoin pelkään nainen

      että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus
      Ikävä
      63
      737
    7. Mikä sua mies vaivaa?

      Siis oikeasti.
      Ikävä
      46
      725
    8. 89
      691
    9. Martina avaa suhdettaan

      IL 22.7: Martina avaa suhdettaan nuoreen Muhikseen. Nyt on jo vakavaa, on käyty syömässä Itä-Helsingissä. Onkohan muutt
      Kotimaiset julkkisjuorut
      198
      637
    10. Annan aikaa jos sitä vielä tarvit

      mutta loputonta odottamista en kestä. Naiselle
      Ikävä
      52
      592
    Aihe