Että ottaa päähän. Television illan paikallisuutisten sääkartasta puuttuu Keuruu. Miksi? Pitääkö nimestä sääkarttaan maksaa vielä jotain, vaikka meiltä kaikilta jo peritään verotuksessa jotain yleisradioveroa. Keuruun matkailun olisi syytä laittaa tämäkin asia kuntoon!
Keuruun syrjintä!?
Anonyymi
2199
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 21
Vanhimmat
Pidä nyt vittu pääs kiinni. Ketään ei kiinnosta sua lukuunottamatta näkyykö yks perkeleen perähikiä paikallisuutisissa tai ei. Vai onko niin että taloudesta ei löydy älyluuria millä katsot vaivattomammin huomisen sään?
Miksi sinä käytät noin rumaa kieltä? Et varmaankaan ole syntyperäinen keuruulainen, sillä Keuruulla puhutaan ja on puhuttu Suomen puhtainta kieltä? Kirjoitustyylistäsi ja argumetoinnistasi paljastuu, että kuulut alempaan kansankerrokseen ja et ole käynyt vielä ysiluokkaa.
MInäkin taidan arvata kuka on tämä vihainen kiroilija. Kukin tyylillään.
Kaukana puhtaimmasta suomen kielestä.
Minä muuten tunnen tuon "kielineron". Se on se yksi kuorma-autokuski, joka riitelee kaikkien kanssa.
Ihan oikein kateellisille ja vittumaisille keuruulaisille.
Onhan Keuruulla CAMPUS kolhontien suunnilla.tosin joskus sähkötön ja lämmötkin vähissä???
Älkää ottako niin tosissanne. Aloittaja on multialainen provokaattori, joka on epätoivoinen kuntaa kohtaavasta valokuitukonkurssista.
Aito keuruulaisen puheenvuoron tunnistaa siinä aina esiintyvästä vittu-sanasta. Se opetetaan jo peruskoulun ala-asteella.
Ja mitä Keuruulla säätiedotuksella tehdään? Nastarenkaat on näinä kuukausina pakolliset ja kaljalle keuruulainen pääsee aina kelistä riippumatta.
Minäkin luulin että Keuruu on keskisuomen napa, mutta luulo ei ole tiedon väärtti.
Olet väärässä. Jos menet Seiponmäen laelle, näet vain Keuruuta.
Keuruulaiset ovat varsin arvostettuja ja kaivattuja mihin tahansa Suomessa. Kerran sanoin Uudellamaalla, että olen Keuruulta. Toiselta levisivät silmät suuriksi ja hän sanoi: "Herrajumala, se tästä vielä puuttui".
Ilman Keuruuta maailma olisi
Hävettää suunattomasti olla Keuruulainen.
Niin ja kirjoittaa Keuruulainen isolla.
Iso K kertoo pöhöttyneestä keuruulaisesta itsetunnosta.
Pieni k on miehelle häpeä.
Paikannimet kirjoitetaan isolla alkukirjaimella: Pitkäjärvi, Saimaa, Tampere. Moniosaisissa nimissä kirjoitetaan isolla vain ensimmäinen sana, elleivät muut osat ole nimiä: Atlantin valtameri, Pikku Huopalahti.
Nimeen kuuluva määriteosa kirjoitetaan isolla alkukirjaimella silloin, kun kyseessä on maantieteellinen alue (Etelä-Savo), ja pienellä, jos se luonnehtii paikkaa jonkin ominaisuuden kannalta (nyky-Suomi).
Ja minä niin ylpeä!
Parempi elää ja olla.
Ei siinä sääkartassa ollut edes(R) roosinpohjaakaan, mitä vittua sellaisella sääkartalla tehdään yleensäkään?
Älkääpäs nyt eksykö aiheesta. Telkkarin aluesääkartassa oli aikanaan kyllä oikein painettuna Keuruu, mutta miksei ole enää. Jotenkin kartassa Keuruun alue jää jotenkin torsoksi, kun kaupunkimme nimi kartasta puuttuu. Voisiko Lauri jotenkin auttaa asiassa, sillä uskon hänellä olevan vielä ystäviä Arkadianmäellä.
Mitä noihin isoihin alkukirjaimiin tulee, sana Keuruulainen isolla K:lla kirjoitettuna on joko lauseen ensimmäinen sana (,) tai sitten kysymyksessä on sukunimi. M.O.T.
Suunattomasti 🤣
Tuliko tämä nyt selväksi?
Ei tullut.